Licensed to WAKO/Lakes HS Swim Team    Hy-Tek's Meet Manager 12/1/2006 09:07 PM
                      PLU Invite - 12/1/2006 to 12/2/2006                      
                            Northwest Invitational                             
                            Hosted by the PLU Lutes                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College                                       1:44.75   32  
     1) Nixon, Lindsay SO               2) Likarish, Theresa SR           
     3) Luis, Jillian SO                4) Collier, Koy SO                
  2 Csueast Bay                                                 1:46.35   26  
     1) Grottkou, Melissa FR            2) Peever, Sara SO                
     3) Palmero, Jackie SR              4) Audiat, Cory SR                
  3 Whitman College Swim Team                                   1:46.71   24  
     1) Thomas, Kendi                   2) Krupp, Alexis                  
     3) Fitzpatrick, Courtney           4) Petterson, Erin                
  4 Pacific Lutheran University                                 1:46.82   22  
     1) Bailey, Mica                    2) Donovan, Jessie                
     3) Johnson, Tara                   4) Wood, Kim                      
  5 Linfield College                                            1:48.25   20  
     1) Hollingsworth, Rose SO          2) Johnson, Courtney SO           
     3) Lewis, Abbie SO                 4) Parada, Nicole SO              
  6 Albertson College of Idaho                                  1:48.40   18  
     1) Peters, Elizabeth FR            2) Mabile, Christine SO           
     3) Cabrera, Alicia FR              4) Savell, Phon SO                
  7 Whitworth                                                   1:49.36   14  
     1) Turner, Marjorie                2) Nelson, Kailey                 
     3) List, Rebekah                   4) Scroggy, Ashly                 
  8 Willamette University Swimming                              1:49.93   10  
     1) Fischer, Becca J SR             2) Gima, Shannon JR               
     3) Sutherland, Bridget JR          4) Pryce, Whitney J FR            
  9 Pacific University                                          1:51.03    8  
     1) Prigge, Alex SO                 2) Curtis, Allison SR             
     3) Mathis, Kristen SO              4) Manabat, Rowena SO             
 10 University Of Puget Sound                                   1:54.55    6  
     1) Schreiner, Molly SR             2) Ierien, Codie JR               
     3) Cuthbertson, Emily FR           4) Corey, Alycia SO               
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson College of Idaho                                  1:31.24   32  
     1) Younggren, Jeremy SO            2) Bower, Blake SO                
     3) Mikelonis, Scott SO             4) Green, John SO                 
  2 Linfield College                                            1:31.42   26  
     1) Rieniets, Dom FR                2) Kowalski, Eric SO              
     3) Kobayashi, Yusuke FR            4) Parfitt, Josh SO               
  3 Pacific Lutheran University                                 1:31.74   24  
     1) Weinbrecht, Luke                2) Lilley, Ben                    
     3) Kim, Matthew                    4) Stetzler, Andy                 
  4 Whitman College Swim Team                                   1:34.24   22  
     1) Nusse, Ysbrand                  2) Hampton, Justin                
     3) Collier, Clint                  4) Lee, David                     
  5 Whitworth                                                   1:34.54   20  
     1) Adams, Scott                    2) Leung, Chung-On                
     3) Bergman, Daniel                 4) Radtke, Tom                    
  6 University Of Puget Sound                                   1:36.38   18  
     1) Williams, Rollie FR             2) Agresti, Clint SO              
     3) Webber, Steven FR               4) Lee, James SO                  
  7 Willamette University Swimming                              1:38.98   14  
     1) Tanigawa, Matthew FR            2) Huang, James SO                
     3) Tangeman, Kevin FR              4) Schmit, Cason D SR             
  8 Lewis & Clark College                                       1:40.05   10  
     1) Palmer, Sam SO                  2) Hixson, Zac FR                 
     3) Lormand, Matt FR                4) Murray, Pat SO                 
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Collier, Koy              SO Pioneers                       5:25.83   16  
  2 Thomas, Andrea            SR LIN                            5:26.67   13  
  3 Kheshgi, Yasmeen             WHTW                           5:28.98   12  
  4 Feeney, Nora                 WTMN                           5:33.51   11  
  5 Krupp, Alexis                WTMN                           5:36.32   10  
  6 Herrera, Analise          JR Pioneers                       5:37.04    9  
  7 Johnson, Courtney         SO LIN                            5:38.50    7  
  8 Johnson, Tara                PLU                            5:38.98    5  
  9 Lewis, Abbie              SO LIN                            5:39.04    4  
 10 Sutherland, Bridget       JR WU                             5:39.38    3  
 11 Edminster, Allison        SO CSUEB                          5:42.72    2  
 12 Hollingsworth, Rose       SO LIN                            5:44.49    1  
 13 Williams, Megan           SR Ups                            5:45.07  
 14 Prigge, Alex              SO PAC                            5:47.12  
 15 Farleigh, Jaisa              PLU                            5:47.44  
 16 Thomas, Kendi                WTMN                           5:47.64  
 17 Ierien, Codie             JR Ups                            5:51.46  
 18 Peever, Sara              SO CSUEB                          5:53.71  
 19 Nelson, Kailey               WHTW                           5:54.93  
 20 Phillips, Erin               WTMN                           5:55.00  
 21 Byrnes, Ashlee            FR Aci                            5:55.46  
 22 Crider, Stacey               PLU                            5:59.34  
 23 Crawford, Katie              PLU                            5:59.87  
 24 Schreiner, Molly          SR Ups                            6:00.74  
 25 Edelman, Rhea                WTMN                           6:04.95  
 26 Ulvestad, Whitney         SO Ups                            6:07.72  
 27 Dingus, Elissa            SR Pioneers                       6:09.94  
 28 Goodloe, Amy              SO LIN                            6:11.23  
 29 Nelson, Hanna             FR Pioneers                       6:15.22  
 30 Mabile, Christine         SO Aci                            6:15.35  
 31 Peters, Patty             JR LIN                            6:17.80  
 32 Doane, Lisa                  WTMN                           6:19.40  
 33 Parmelee, Karen           SO Pioneers                       6:20.38  
 34 Kohls, Sidney                WTMN                           6:22.18  
 35 Steyer, Emily                PLU                            6:23.31  
 36 Beattie, Megan            SO PAC                            6:26.83  
 37 Taggart, Fiona               WTMN                           6:29.94  
 38 Steahly-Jenkins, Alex     FR Pioneers                       6:39.03  
 39 Barker, Michelle             PLU                            6:43.90  
 40 Brown, Lauren             FR LIN                            6:53.66  
 41 Esparza, Duoshellg        FR CSUEB                          6:59.70  
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Parfitt, Josh             SO LIN                            4:53.51   16  
  2 Stetzler, Andy               PLU                            4:57.14   13  
  3 Lee, James                SO Ups                            5:08.02   12  
  4 Radtke, Tom                  WHTW                           5:10.68   11  
  5 Carder, Mark              FR LIN                            5:13.33   10  
  6 Lilley, Ben                  PLU                            5:21.15    9  
  7 Maxwell, Kyle                PLU                            5:24.43    7  
  8 Motz, Patrick             SR LIN                            5:24.53    5  
  9 Carlisle, Patrick            PLU                            5:30.29    4  
 10 Michels, Adam                PLU                            5:34.38    3  
 11 Anderson, Jeffrey            WTMN                           5:34.98    2  
 12 Lormand, Matt             FR Pioneers                       5:37.75    1  
 13 Henselman, Greg           JR WU                             5:42.98  
 14 Tangeman, Kevin           FR WU                             5:49.79  
 15 Hennings, Max                WTMN                           5:49.93  
 16 Albro, Aaron              FR Ups                            5:50.66  
 17 Totten, Scott             FR Pioneers                       6:15.51  
 18 Johnson, Joshua           FR Ups                            7:04.91  
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, Lindsay            SO Pioneers                       2:14.67   16  
  2 Donovan, Jessie              PLU                            2:17.03   13  
  3 Hamilton, Mandy           FR Pioneers                       2:22.60   12  
  4 Furber, Katie                WHTW                           2:22.97   11  
  5 Curtis, Allison           SR PAC                            2:24.13   10  
  6 Alexander, Nancy             WTMN                           2:25.05    9  
  7 Savell, Phon              SO Aci                            2:25.21    7  
  8 Scroggy, Ashly               WHTW                           2:25.68    5  
  9 Gusman, Lani              SO CSUEB                          2:25.72    4  
 10 Grottkou, Melissa         FR CSUEB                          2:29.41    3  
 11 Mulvihill, Abby           FR LIN                            2:30.72    2  
 12 Fehr, Krista              FR LIN                            2:32.10    1  
 13 Roxburgh, Shanley K       SR WU                             2:32.63  
 14 Corey, Alycia             SO Ups                            2:32.95  
 15 Haarz, Colby              SO CSUEB                          2:35.13  
 16 Mills, Robyn              FR LIN                            2:38.02  
 17 Lennick, Lisa                PLU                            2:41.71  
 18 Cuthbertson, Emily        FR Ups                            2:50.87  
 19 Hannigan, Caitlin         SO WU                             2:52.93  
 20 Bates, Sara               SR Aci                            3:02.57  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Caple, Kevin              JR LIN                            2:01.31   16  
  2 Kobayashi, Yusuke         FR LIN                            2:04.18   13  
  3 Molnar, Eric                 WTMN                           2:05.35   12  
  4 Nusse, Ysbrand               WTMN                           2:07.15   11  
  5 Collier, Clint               WTMN                           2:10.96   10  
  6 Bergman, Daniel              WHTW                           2:12.17    9  
  7 Carroll, Jake             SR LIN                            2:13.28    7  
  8 Murray, Pat               SO Pioneers                       2:13.98    5  
  9 Seixas, Kai               FR PAC                            2:14.35    4  
 10 Mikelonis, Scott          SO Aci                            2:15.50    3  
 11 Tanigawa, Matthew         FR WU                             2:15.63    2  
 12 Hixson, Zac               FR Pioneers                       2:19.09    1  
 13 Hoine, Brad                  WHTW                           2:20.47  
 14 Klemz, Loren              JR LIN                            2:20.82  
 15 Standlee, Reed            FR LIN                            2:21.14  
 16 Fuller, Adam                 PLU                            2:24.44  
 17 Webber, Steven            FR Ups                            2:26.98  
 18 Turcott, Michael             PLU                            2:52.15  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Mica                 PLU                              25.84   16  
  2 Audiat, Cory              SR CSUEB                            26.04   13  
  3 Peters, Elizabeth         FR Aci                              26.10   12  
  4 Fischer, Becca J          SR WU                               26.55   11  
  5 Palmero, Jackie           SR CSUEB                            26.61   10  
  6 Likarish, Theresa         SR Pioneers                         26.62    9  
  7 Parada, Nicole            SO LIN                              26.63    7  
  8 Petterson, Erin              WTMN                             27.09    5  
  9 Luis, Jillian             SO Pioneers                         27.17    4  
 10 Pryce, Whitney J          FR WU                               27.38    3  
 11 Mayfield, Luana           FR Pioneers                         27.43    2  
 12 Turner, Marjorie             WHTW                             27.48    1  
 13 Nakamura, Christine       FR LIN                              27.56  
 14 Wood, Kim                    PLU                              27.61  
 15 Manabat, Rowena           SO PAC                              27.68  
 16 Fitzpatrick, Courtney        WTMN                             27.73  
 17 Shigley, Allison             WHTW                             27.74  
 18 Lilleness, Kathleen          WHTW                             27.91  
 19 Mathis, Kristen           SO PAC                              27.97  
 20 Eugley, Shallae              PLU                              28.20  
 21 Cabrera, Alicia           FR Aci                              28.81  
 22 Neill, Jessie             FR WTMN                             29.08  
 23 Hunt, Alicia                 WHTW                             29.12  
 24 Scheiman, Anne            SO Pioneers                         29.55  
 25 Richardson, Caitlin          WHTW                             29.83  
 26 Gard, Lauren A            FR WU                               30.13  
 27 Carlisle, Danielle        SO Aci                              31.28  
 28 Berquist, Caryn           FR Pioneers                         31.37  
 29 Stockly, Kate                PLU                              32.12  
 30 Kautz, Megan              SO Aci                              32.49  
 31 Brattin, Randi            JR Aci                              32.84  
 32 Dare, Desiree             JR CSUEB                            33.40  
 33 Baver, Christine             PLU                              34.65  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, John               SO Aci                              22.32   16  
  2 Rieniets, Dom             FR LIN                              22.64   13  
  3 Younggren, Jeremy         SO Aci                              23.08   12  
  4 Lee, David                   WTMN                             23.16   11  
  5 Weinbrecht, Luke             PLU                              23.45   10  
  6 Kowalski, Eric            SO LIN                              23.46    9  
  7 Baron, Greg               SR LIN                              23.89    7  
  8 Bower, Blake              SO Aci                              23.90    5  
  9 Manso, Bryce                 PLU                              23.93    4  
 10 Leung, Chung-On              WHTW                             24.00    3  
 11 Kim, Matthew                 PLU                              24.01    2  
 12 Philbrook, Matthew        SO Ups                              24.15    1  
 13 Agresti, Clint            SO Ups                              24.45  
 14 Huston, Kawika            FR Ups                              24.48  
 14 Pohl, Andrew              FR LIN                              24.48  
 16 Palmer, Sam               SO Pioneers                         24.54  
 17 Williams, Rollie          FR Ups                              24.66  
 18 Pedack, Jon                  PLU                              24.68  
 19 Hampton, Justin              WTMN                             24.93  
 20 Hurlburt, Nick               WTMN                             25.10  
 21 Huang, James              SO WU                               25.28  
 22 McCoy, Kevin                 WTMN                             25.47  
 23 Fillinger, Micah          FR Ups                              26.80  
 23 Beal, Matt                   PLU                              26.80  
 25 Senkyrik, Jiri            FR Ups                              27.15  
 26 Hoghaug, Thomas              PLU                              27.45  
 27 Pentecost, Joel           FR LIN                              31.02  
 28 Anderson, Daniel          FR Ups                              35.94  
 -- Adams, Scott                 WHTW                            X23.43  
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College Swim Team                                   4:16.52   32  
     1) Alexander, Nancy                2) Feeney, Nora                   
     3) Petterson, Erin                 4) Thomas, Kendi                  
  2 Lewis & Clark College                                       4:18.50   26  
     1) Likarish, Theresa SR            2) Nixon, Lindsay SO              
     3) Gluz, Sarit SO                  4) Collier, Koy SO                
  3 Willamette University Swimming                              4:19.35   24  
     1) Gima, Shannon JR                2) Fischer, Becca J SR            
     3) Sutherland, Bridget JR          4) Pryce, Whitney J FR            
  4 Csueast Bay                                                 4:22.45   22  
     1) Palmero, Jackie SR              2) Audiat, Cory SR                
     3) Gusman, Lani SO                 4) Peever, Sara SO                
  5 Linfield College                                            4:23.36   20  
     1) Hollingsworth, Rose SO          2) Mulvihill, Abby FR             
     3) Thomas, Andrea SR               4) Parada, Nicole SO              
  6 Whitworth                                                   4:24.56   18  
     1) Turner, Marjorie                2) Lilleness, Kathleen            
     3) Kheshgi, Yasmeen                4) Nelson, Kailey                 
  7 Pacific Lutheran University                                 4:29.78   14  
     1) Coulson, Emma                   2) Farleigh, Jaisa                
     3) Crawford, Katie                 4) Wood, Kim                      
  8 Pacific University                                          4:36.21   10  
     1) Mathis, Kristen SO              2) Prigge, Alex SO                
     3) Curtis, Allison SR              4) Manabat, Rowena SO             
  9 Albertson College of Idaho                                  4:48.26    8  
     1) Savell, Phon SO                 2) Judd, Ellen FR                 
     3) Byrnes, Ashlee FR               4) Bates, Sara SR                 
 10 University Of Puget Sound                                   4:48.81    6  
     1) Ierien, Codie JR                2) Cuthbertson, Emily FR          
     3) Corey, Alycia SO                4) Williams, Megan SR             
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University                                 3:48.42   32  
     1) Pedack, David                   2) Hesla, Jason                   
     3) Kim, Matthew                    4) Stetzler, Andy                 
  2 Whitman College Swim Team                                   3:48.57   26  
     1) Molnar, Eric                    2) Collier, Clint                 
     3) Lee, David                      4) Nusse, Ysbrand                 
  3 Whitworth                                                   3:56.44   24  
     1) Hoine, Brad                     2) Bergman, Daniel                
     3) Leung, Chung-On                 4) Radtke, Tom                    
  4 Linfield College                                            3:57.08   22  
     1) Bonacki, Kent JR                2) Kobayashi, Yusuke FR           
     3) Baron, Greg SR                  4) Motz, Patrick SR               
  5 University Of Puget Sound                                   4:09.70   20  
     1) Lee, James SO                   2) Philbrook, Matthew SO          
     3) Wythe, Daryl JR                 4) Williams, Rollie FR            
  6 Lewis & Clark College                                       4:10.41   18  
     1) Hixson, Zac FR                  2) Palmer, Sam SO                 
     3) Murray, Pat SO                  4) Lormand, Matt FR               
 -- Willamette University Swimming                                   DQ  
     1) Schmit, Cason D SR              2) Tanigawa, Matthew FR           
     3) Tangeman, Kevin FR              4) Sluss, David H SR