Licensed to Willamette University     Hy-Tek's Meet Manager 11/17/2007 03:52 PM
           Willamette University vs. Whitworth College - 11/17/2007            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Willamette University-OR  'A'                 4:08.06    4:26.32   11  
     1) Gima, Shannon E 21              2) Larrow, Jenna L                
     3) Thiemens, Brittany 21           4) Sutherland, Bridget A          
       32.25  1:06.29  1:40.80  2:21.31  2:51.09  3:26.70  3:54.78  4:26.32
  2 1-2 Whitworth University  'B'                          NT    4:29.78    4  
     1) Shigley, Allison                2) Lilleness, Kathleen            
     3) Foster, Brenda                  4) Turner, Jorie                  
       34.00  1:08.79  1:43.66  2:24.77  2:54.62  3:31.47  3:59.30  4:29.78
  3 1-3 Whitworth University  'A'                          NT    4:30.43    2  
     1) Reynolds, Kelly                 2) Hinkel, Christina              
     3) Gresset, Brittany               4) Nelson, Kailey                 
              2:21.50           2:54.63  3:30.47           3:58.57  4:30.43
  4 1-4 Willamette University-OR  'B'                      NT    4:49.51  
     1) Beliy, Viktoriya A              2) Hykan, Bekah I                 
     3) Ibarra, Chelsea                 4) Mumm, Lindsay E                
       35.56  1:12.44  1:51.14  2:37.68  3:08.69  3:45.49  4:15.78  4:49.51
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Whitworth University  'A'                          NT    3:56.56   11  
     1) Hoine, Bradley                  2) Clarke, Bryan                  
     3) Brandler, Justin                4) Ferguson, Dustin               
       29.87  1:01.53  1:29.58  2:02.45  2:29.61  3:02.20  3:27.74  3:56.56
  2 1-2 Willamette University-OR  'A'                 3:34.32    4:07.05    4  
     1) Kahn, Pete 19                   2) Huang, James L                 
     3) Schmidtbauer, John              4) Tanigawa, Matt A               
       30.66  1:03.50  1:35.98  2:13.39  2:40.09  3:12.24  3:38.43  4:07.05
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Larrow, Jenna L          Willamette-OR       11:50.26   11:45.63    9  
       31.87  1:06.82  1:42.66  2:18.61  2:54.40  3:30.42  4:06.30  4:42.13
     5:17.86  5:53.68  6:28.92  7:04.39  7:39.87  8:15.20  8:50.64  9:26.19
    10:01.33 10:36.71 11:11.75 11:45.63                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tangeman, Kevin M        Willamette-OR             NT   11:39.47    9  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kephart, Samantha        Whitworth                 NT    1:57.79    9  
       27.83    57.77  1:57.79                                             
  2 1-2 Shigley, Allison         Whitworth                 NT    2:12.22    4  
       31.02  1:04.36  1:38.33  2:12.22                                    
  3 1-3 Nelson, Kailey           Whitworth                 NT    2:12.96    3  
       31.31  1:05.21  1:39.12  2:12.96                                    
  4 1-4 Sorensen, Coral E        Willamette-OR             NT    2:18.03    2  
       32.08  1:06.33  1:41.91  2:18.03                                    
  5 1-5 Pryce, Whitney W         Willamette-OR        2:12.43    2:18.96    1  
       32.71  1:08.49  1:44.86  2:18.96                                    
  6 1-6 Mumm, Lindsay E          Willamette-OR        2:32.27    2:39.05  
       36.87  1:17.48  1:59.10  2:39.05                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Woodward, Michael        Whitworth                 NT    1:44.60    9  
       24.83    51.36  1:18.17  1:44.60                                    
  2 1-2 Dolphay, David           Whitworth                 NT    1:46.11    4  
       24.78    51.20  1:17.90  1:46.11                                    
  3 1-3 Darling, Quinton         Whitworth                 NT    1:51.49    3  
       24.91    53.11  1:22.53  1:51.49                                    
  4 1-4 Schmidtbauer, John       Willamette-OR             NT    2:00.30    2  
       26.61    57.51  1:30.47  2:00.30                                    
  5 1-5 Henselman, Greg F     21 Willamette-OR        2:12.99    2:13.03    1  
       30.59  1:04.08  1:38.60  2:13.03                                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Lecoq, Ashley            Whitworth                 NT      26.11    9  
  2 1-2 Thiemens, Brittany    21 Willamette-OR          26.03      26.31    4  
  3 1-3 Foster, Brenda           Whitworth                 NT      26.55    3  
  4 1-4 Hollingsworth, Chels  21 Willamette-OR          21.82      27.10    2  
  5 1-5 Longton, Rachel          Whitworth                 NT      28.33    1  
  6 1-6 Hykan, Bekah I           Willamette-OR             NT      30.08  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clarke, Bryan            Whitworth                 NT      23.29    9  
  2 1-2 Tanigawa, Matt A         Willamette-OR          24.17      23.99    4  
  3 1-3 Coleman, Aden            Whitworth                 NT      24.91    3  
  4 1-4 Leung, On                Whitworth                 NT      24.92    2  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Turner, Natalie          Whitworth                 NT    2:14.89    9  
       29.72  1:04.31  1:43.58  2:14.89                                    
  2 1-2 DeHaven, Christine       Whitworth                 NT    2:26.44    4  
       30.91  1:07.89  1:54.19  2:26.44                                    
  3 1-3 Connett, Hanna R         Willamette-OR             NT    2:28.88    3  
       32.70  1:10.98  1:53.98  2:28.88                                    
  4 1-4 Schulze, Gwen R          Willamette-OR        2:28.45    2:29.28    2  
       31.46  1:08.05  1:53.94  2:29.28                                    
  5 1-5 Dolyniuk, Katie          Whitworth                 NT    2:35.45    1  
       34.46  1:14.43  1:57.48  2:35.45                                    
  6 1-6 Gard, Lauren A           Willamette-OR        3:00.12    2:55.71  
       38.94  1:24.09  2:55.71                                             
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Aselson, Chris           Whitworth                 NT    2:07.58    9  
       27.38  1:00.50  1:37.48  2:07.58                                    
  2 1-2 Bergman, Daniel          Whitworth                 NT    2:08.27    4  
       28.56  1:02.65  1:39.68  2:08.27                                    
  3 1-3 Stocker, Luke            Whitworth                 NT    2:08.51    3  
       27.17    59.36  1:38.48  2:08.51                                    
  4 1-4 Huang, James L           Willamette-OR        2:22.65    2:22.32    2  
       30.88  1:08.18  1:48.65  2:22.32                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Kephart, Samantha        Whitworth                 NT    2:09.19    9  
       29.94  1:02.82  1:35.83  2:09.19                                    
  2 1-2 Kheshgi, Yasi            Whitworth                 NT    2:14.50    4  
       31.75  1:06.44  1:40.79  2:14.50                                    
  3 1-3 Sutherland, Bridget      Willamette-OR        2:18.80    2:25.32    3  
       35.14  2:25.32                                                      
  4 1-4 Longton, Rachel          Whitworth                 NT    2:25.49    2  
       33.06  1:10.39  1:48.64  2:25.49                                    
  5 1-5 Schulze, Gwen R          Willamette-OR             NT    2:25.99    1  
       32.83  1:10.27  1:48.78  2:25.99                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hunter, Jason            Whitworth                 NT    2:02.72    9  
       27.85    59.04  1:30.85  2:02.72                                    
  2 1-2 Darling, Quinton         Whitworth                 NT    2:05.82    4  
       27.99    59.07  1:31.47  2:05.82                                    
  3 1-3 Ferguson, Dustin         Whitworth                 NT    2:07.00    3  
       28.96  1:02.05  1:35.12  2:07.00                                    
  4 1-4 Tanigawa, Matt A         Willamette-OR             NT    2:25.65    2  
       31.20  1:08.15  1:46.77  2:25.65                                    
  5 1-5 Henselman, Greg F     21 Willamette-OR        2:22.59    2:37.94    1  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hollingsworth, Chels  21 Willamette-OR          57.71      59.66    9  
       29.03    59.66                                                      
  2 1-2 Lilleness, Kathleen      Whitworth                 NT    1:01.83    4  
       29.75  1:01.83                                                      
  3 1-3 Dolyniuk, Katie          Whitworth                 NT    1:03.82    3  
       29.85  1:03.82                                                      
  4 1-4 Hykan, Bekah I           Willamette-OR             NT    1:06.20    2  
       35.99  1:06.20                                                      
  5 1-5 Ibarra, Chelsea          Willamette-OR             NT    1:07.52    1  
       33.24  1:07.52                                                      
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clarke, Bryan            Whitworth                 NT      50.80    9  
  2 1-2 Brandler, Justin         Whitworth                 NT      52.30    4  
       25.20    52.30                                                      
  3 1-3 Schmidtbauer, John       Willamette-OR             NT      52.49    3  
       25.54    52.49                                                      
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Turner, Natalie          Whitworth                 NT    2:14.52    9  
       33.61  1:08.16  1:41.60  2:14.52                                    
  2 1-2 Turner, Jorie            Whitworth                 NT    2:16.73    4  
  3 1-3 List, Bekah              Whitworth                 NT    2:18.96    3  
       33.88  1:08.61  1:43.75  2:18.96                                    
  4 1-4 Gima, Shannon E       21 Willamette-OR        2:14.77    2:25.31    2  
       34.21  1:10.69  1:47.64  2:25.31                                    
  5 1-5 Pryce, Whitney W         Willamette-OR             NT    2:35.30    1  
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Stocker, Luke            Whitworth                 NT    2:05.41    9
  2 1-2 Dolphay, David           Whitworth                 NT    2:06.28    4   
  3 1-3 Hoine, Bradley           Whitworth                 NT    2:14.38    3   
  4 1-4 Kahn, Pete            19 Willamette-OR        2:09.88    2:17.50    2  
                                       
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Gresset, Brittany        Whitworth                 NT    5:35.69    9  
       29.24  1:03.20  1:37.73  2:11.41  2:45.22  3:19.46  3:53.32  4:27.57
     5:01.82  5:35.69                                                      
  2 1-2 Scroggy, Ashly           Whitworth                 NT    5:37.29    4  
       31.06  1:03.94  1:37.50  2:11.50  2:45.82  3:20.19  3:54.64  4:29.52
     5:04.01  5:37.29                                                      
  3 1-3 Larrow, Jenna L          Willamette-OR        5:48.76    5:48.86    3  
       31.82  1:06.78  1:42.94  2:18.63  2:53.78  3:29.19  4:04.43  4:39.55
     5:14.65  5:48.86                                                    
  4 1-4 Hinkel, Christina        Whitworth                 NT    5:51.03    2  
       31.27  1:06.49  1:42.11  2:17.81  2:53.48  3:29.27  4:05.12  4:40.87
     5:16.89  5:51.03                                                      
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Radtke, Tom              Whitworth                 NT    5:10.07    9  
       27.97    58.78  1:29.63  2:01.10  2:32.61  3:03.80  3:35.71  4:07.19
     4:38.97  5:10.07                                                      
  2 1-2 Tangeman, Kevin M        Willamette-OR             NT    5:41.02    4  
       28.80  1:01.48  1:35.52  2:10.38  2:46.39  3:22.64  3:58.68  4:34.70
     5:08.32  5:41.02                                                      
  3 1-3 Henselman, Greg F     21 Willamette-OR        5:40.84    6:04.31    3  
       32.64                                                               
     6:04.50  6:04.31                                                      
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Reynolds, Kelly          Whitworth                 NT    2:36.57    9  
       35.65  1:15.03  1:55.67  2:36.57                                    
  2 1-2 Connett, Hanna R         Willamette-OR        2:53.06    2:43.93    4  
       36.96  1:17.93  2:01.27  2:43.93                                    
  3 1-3 List, Bekah              Whitworth                 NT    2:43.97    3  
       39.83  1:21.70  2:03.46  2:43.97                                    
  4 1-4 Hinkel, Christina        Whitworth                 NT    2:44.42    2  
       37.71  1:19.45  2:01.83  2:44.42                                    
  5 1-5 Gard, Lauren A           Willamette-OR        3:18.80    3:15.93    1  
       42.61  1:32.72  2:25.74  3:15.93                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Woodward, Michael        Whitworth                 NT    2:14.53    9  
  2 2-1 Bergman, Daniel          Whitworth                 NT    2:15.50    4 
  3 1-2 Darling, Quinton         Whitworth                 NT    2:19.12    3  
  4 2-2 Aselson, Chris           Whitworth                 NT    2:20.10    2
  5 1-3 Huang, James L           Willamette-OR        2:42.20    2:35.85    1    
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Whitworth University  'B'                          NT    3:48.18   11  
     1) Kephart, Samantha               2) Lecoq, Ashley                  
     3) Turner, Jorie                   4) DeHaven, Christine             
       26.22    53.77  1:21.18  1:50.68  2:19.06  2:50.30  3:18.14  3:48.18
  2 1-2 Whitworth University  'A'                          NT    3:48.69    4  
     1) Turner, Natalie                 2) Scroggy, Ashly                 
     3) Kheshgi, Yasi                   4) Foster, Brenda                 
       26.56    54.18  1:21.75  1:52.14  2:20.30  2:51.93  3:18.45  3:48.69
  3 1-3 Willamette University-OR  'A'                 3:46.61    4:07.93    2  
     1) Thiemens, Brittany 21           2) Gima, Shannon E 21             
     3) Larrow, Jenna L                 4) Sorensen, Coral E              
     5) Sutherland, Bridget A           6) Sutherland, Bridget A          
       13.69  4:07.93                                                      
  4 1-4 Willamette University-OR  'B'                      NT    4:33.56  
     1) Beliy, Viktoriya A              2) Hykan, Bekah I                 
     3) Ibarra, Chelsea                 4) Mumm, Lindsay E                
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Whitworth University  'A'                          NT    3:24.86   11  
     1) Woodward, Michael               2) Stocker, Luke                  
     3) Coleman, Aden                   4)                                
       23.31    48.46  1:12.58  1:39.17  2:04.15  2:32.25  2:56.90  3:24.86
  2 1-2 Whitworth University  'B'                          NT    3:27.72    4  
     1) Dolphay, David                  2) Radtke, Tom                    
     3) Leung, On                       4)                                

Men - Team Scores

Place       School                                                      Points
   1        Whitworth University                WHTW                      144
   2        Willamette University               WU-OR                      38

Women - Team Scores

Place       School                                                      Points
   1        Whitworth University                WHTW                      131
   2        Willamette University               WU-OR                      63