Licensed to Pacific University         Hy-Tek's Meet Manager 1/12/2008 12:41 PM
                       Willamette Dual 2008 - 1/12/2008                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University-OR  'A'                     1:54.51    2:02.92   11  
     1) Gima, Shannon E 21              2) Connett, Hanna R               
     3) Sutherland, Bridget A           4) Pryce, Whitney W               
       31.49  1:07.80  1:36.15  2:02.92                                    
  2 Pacific University-OR  'A'                        2:06.27    2:03.39    4  
     1) Prigge, Alex                    2) Garner, Julie                  
     3) Mathis, Kristen                 4) Manabat, Rowena                
       43.72  1:07.70  1:36.31  2:03.39                                    
  3 Willamette University-OR  'B'                          NT    2:16.14    2  
     1) Ibarra, Chelsea                 2) Schulze, Gwen R                
     3) Sorensen, Coral E               4) Hykan, Bekah I                 
       39.09  1:12.39  1:46.53  2:16.14                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific University-OR  'A'                        1:46.33    1:48.60   11  
     1) Watanuki, Sam                   2) Kimura, Scott                  
     3) Seixas, Kai                     4) Mantei, Brandan                
       28.32    58.71  1:25.95  1:48.60                                    
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:37.67    1:55.47    4  
     1) Kahn, Pete 19                   2) Huang, James L                 
     3) Tangeman, Kevin M               4) Henselman, Greg F 21           
       29.76  1:02.18  1:28.79  1:55.47                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larrow, Jenna L              Bearcats-OR         11:45.60   11:55.81    9  
       32.43  1:08.51  1:45.84  2:22.68  2:59.39  3:35.77  4:12.04  4:48.16
     5:24.32  6:00.68  6:36.71  7:12.70  7:48.42  8:24.63  9:00.44  9:36.06
    10:11.55 10:46.60 11:21.56 11:55.81                                    
  2 Beattie, Megan               PAC-OR              13:01.96   13:36.27    4  
       35.50  1:14.98  1:55.32  2:36.15  3:16.79  3:57.71  4:38.82  5:19.82
     6:01.29  6:42.65  7:24.42  8:05.72  8:47.05  9:28.26 10:09.54 10:51.06
    11:32.92 12:14.52 12:55.93 13:36.27                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henselman, Greg F         21 Bearcats-OR         11:57.22   12:21.85    9  
       35.50  1:14.98  1:55.32  2:36.15  3:16.79  3:57.71  4:38.82  5:19.82
     6:01.29  6:42.65  7:24.42  8:05.72  8:47.05  9:28.26 10:09.54 10:51.06
    11:32.92 12:14.52 12:55.93 12:21.85                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prigge, Alex                 PAC-OR               2:09.05    2:10.13    9  
       30.90  1:03.65  1:37.24  2:10.13                                    
  2 Pryce, Whitney W             Bearcats-OR          2:11.81    2:10.73    4  
       31.14  1:04.65  1:38.70  2:10.73                                    
  3 Manabat, Rowena              PAC-OR               2:14.39    2:12.90    3  
       30.84  1:04.88  1:39.08  2:12.90                                    
  4 Hykan, Bekah I               Bearcats-OR          2:24.04    2:23.87    2  
       31.99  1:08.30  1:46.23  2:23.87                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR          1:55.89    1:54.07    9  
       26.01    55.32  1:25.48  1:54.07                                    
  2 Griffin, Ben                 PAC-OR                    NT    2:07.97    4  
       29.51  1:01.71  1:34.90  2:07.97                                    
  3 Yogi, Wyeth                  PAC-OR                    NT    2:08.55    3  
       29.25  1:01.27  1:34.51  2:08.55                                    
  4 Fuller, Luke                 PAC-OR                    NT    2:08.68    2  
       28.78  1:01.49  1:35.70  2:08.68                                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiemens, Brittany        21 Bearcats-OR            26.03      26.18    9  
  2 Hollingsworth, Chelsea A  22 Bearcats-OR            21.82      27.31    4  
  3 Miyahira, Nicole             PAC-OR                 28.00      28.56    3  
  4 Ibarra, Chelsea              Bearcats-OR            29.56      30.39    2  
  5 Hankins, Kristina            PAC-OR                 30.87      31.71    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimura, Scott                PAC-OR                 23.76      23.61    9  
  2 Tanigawa, Matt A             Bearcats-OR            23.90      23.75    4  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connett, Hanna R             Bearcats-OR          2:25.03    2:24.41    9  
       32.12  1:08.65  1:51.64  2:24.41                                    
  2 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          2:25.94    2:24.72    4  
       30.32  1:07.03  1:50.26  2:24.72                                    
  3 Mathis, Kristen              PAC-OR                    NT    2:31.70    3  
       30.46  1:08.11  1:56.53  2:31.70                                    
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mantei, Brandan              PAC-OR               2:06.45    2:05.20    9  
       27.40    59.40  1:36.00  2:05.20                                    
  2 Seixas, Kai                  PAC-OR               2:16.71    2:17.81    4  
       30.62  1:05.72  1:45.24  2:17.81                                    
  3 Huang, James L               Bearcats-OR          2:21.10    2:23.17    3  
       30.65  1:07.93  1:48.87  2:23.17                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutherland, Bridget A        Bearcats-OR          2:18.80    2:25.71    9  
       31.97  1:08.87  1:45.91  2:25.71                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimura, Scott                PAC-OR               1:00.63    2:23.87    9  
       30.24  1:04.82  1:45.40  2:23.87                                    
  2 Tangeman, Kevin M            Bearcats-OR               NT    2:29.50    4  
       29.77  1:05.38  1:46.35  2:29.50                                    
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiemens, Brittany        21 Bearcats-OR            57.26      58.56    9  
       27.94    58.56                                                      
  2 Hollingsworth, Chelsea A  22 Bearcats-OR            57.71      59.59    4  
       28.98    59.59                                                      
  3 Pryce, Whitney W             Bearcats-OR          1:00.13      59.93    3  
       29.32    59.93                                                      
  4 Manabat, Rowena              PAC-OR               1:00.98    1:00.76    2  
       29.09  1:00.76                                                      
  5 Miyahira, Nicole             PAC-OR               1:01.55    1:01.02    1  
       29.78  1:01.02                                                      
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR            50.85      51.23    9  
       24.86    51.23                                                      
  2 Tanigawa, Matt A             Bearcats-OR            51.90      52.30    4  
       25.75    52.30                                                      
  3 Seixas, Kai                  PAC-OR                 53.20      53.81    3  
       25.89    53.81                                                      
  4 Fuller, Luke                 PAC-OR                 56.37      56.85    2  
       27.04    56.85                                                      
  5 Griffin, Ben                 PAC-OR                    NT      58.35    1  
       28.64    58.35                                                      
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          2:26.39    2:21.57    9  
       34.01  1:10.18  1:46.95  2:21.57                                    
  2 Mathis, Kristen              PAC-OR               1:07.44    2:24.59    4  
       34.56  1:11.30  1:48.19  2:24.59                                    
  3 Gima, Shannon E           21 Bearcats-OR          2:14.77    2:33.05    3  
       35.83  1:13.63  1:53.06  2:33.05                                    
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watanuki, Sam                PAC-OR               1:00.53    2:09.74    9  
       30.12  1:02.33  1:35.72  2:09.74                                    
  2 Kahn, Pete                19 Bearcats-OR          2:09.88    2:14.57    4  
       32.16  1:05.95  1:40.29  2:14.57                                    
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prigge, Alex                 PAC-OR               5:39.14    5:45.16    9  
       32.10  1:06.94  1:41.34  2:15.98  2:50.08  3:25.14  3:59.99  4:35.28
     5:10.45  5:45.16                                                      
  2 Larrow, Jenna L              Bearcats-OR          5:47.23    5:49.27    4  
       32.05  1:07.33  1:42.99  2:18.57  2:54.03  3:29.31  4:04.49  4:39.74
     5:14.96  5:49.27                                                      
  3 Hankins, Kristina            PAC-OR               6:42.73    6:56.56    3  
       37.52  1:18.38  2:01.25  2:44.28  3:27.28  4:09.79  4:52.02  5:34.63
     6:16.19  6:56.56                                                      
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henselman, Greg F         21 Bearcats-OR          5:40.84    5:45.72    9  
       31.91  1:06.19  1:40.44  2:14.89  2:50.25  3:25.51  4:01.09  4:36.55
     5:11.55  5:45.72                                                      
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garner, Julie                PAC-OR               1:17.52    2:46.69    9  
       37.87  1:19.24  2:03.33  2:46.69                                    
  2 Connett, Hanna R             Bearcats-OR          2:43.95    2:50.73    4  
       38.73  1:21.39  2:06.56  2:50.73                                    
  3 Beattie, Megan               PAC-OR                    NT    3:13.17    3  
       43.40  1:31.31  2:22.19  3:13.17                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mantei, Brandan              PAC-OR               1:04.60    2:22.07    9  
       30.32  1:06.76  1:44.87  2:22.07                                    
  2 Huang, James L               Bearcats-OR          2:35.90    2:38.15    4  
       34.84  1:14.64  1:55.89  2:38.15                                    
  3 Yogi, Wyeth                  PAC-OR               1:15.52    2:39.20    3  
       36.90  1:17.32  1:59.49  2:39.20                                    
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University-OR  'B'                          NT    1:49.29   11  
     1) Larrow, Jenna L                 2) Hykan, Bekah I                 
     3) Gard, Lauren A                  4) Mumm, Lindsay E                
       26.66    53.13  1:21.04  1:49.29                                    
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:43.90    1:56.78    4  
     1) Thiemens, Brittany 21           2) Hollingsworth, Chelsea A 22    
     3) Sutherland, Bridget A           4) Gima, Shannon E 21             
       30.26    58.07  1:27.46  1:56.78                                    
  3 Pacific University-OR  'A'                        1:52.43    2:00.13    2  
     1) Garner, Julie                   2) Hankins, Kristina              
     3) Miyahira, Nicole                4) Beattie, Megan                 
       30.10  1:00.56  1:28.53  2:00.13                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willamette University-OR  'A'                     1:27.24    1:36.06   11  
     1) Schmidtbauer, John              2) Tanigawa, Matt A               
     3) Tangeman, Kevin M               4) Kahn, Pete 19                  
       23.64    47.05  1:11.72  1:36.06                                    
  2 Pacific University-OR  'A'                        1:33.34    1:39.74    4  
     1) Fuller, Luke                    2) Griffin, Ben                   
     3) Yogi, Wyeth                     4) Watanuki, Sam                  
       24.46    50.08  1:16.08  1:39.74                             

Women - Team Scores    
Place    School                                                   Points     
1        Willamette University             WU-OR                     116
2        Pacific University                PAC-OR                     60    

Men - Team Scores    
Place    School                                                   Points     
1        Pacific University                PAC-OR                     82     
2        Willamette University             WU-OR                      74