Licensed to Pacific Lutheran University                   Hy-Tek's Meet Manager
                         PLU vs Willamette - 1/26/2008                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University  'A'                       NT    2:00.17   11  
     1) Jackson, Casey                  2) Wear, Lacey                    
     3) Dorcas, Kasey                   4) Blauvelt, Dayna                
                  29.32     1:02.86 (33.54)     1:33.58 (30.72)     2:00.17 (26.59)
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:54.51    2:02.45    4  
     1) Gima, Shannon E 21              2) Connett, Hanna R               
     3) Schulze, Gwen R                 4) Thiemens, Brittany 21          
                  30.49     1:07.84 (37.35)     1:36.22 (28.38)     2:02.45 (26.23)
  3 Pacific Lutheran University  'B'                       NT    2:04.41    2  
     1) Martin, Nichole                 2) Wittman, Gina                  
     3) Chong, Rachel                   4) Eugley, Shallae                
                  32.89     1:06.45 (33.56)     1:36.54 (30.09)     2:04.41 (27.87)
  4 Willamette University-OR  'B'                          NT    2:16.22  
     1) Ibarra, Chelsea                 2) Gard, Lauren A                 
     3) Sorensen, Coral E               4) Beliy, Viktoriya A             
                  35.85     1:13.54 (37.69)     1:46.89 (33.35)     2:16.22 (29.33)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University  'A'                       NT    1:46.98   11  
     1) Limoges, Alex                   2) Manso, Bryce                   
     3) Thomas, Luke                    4) Brauser, Eric                  
                  27.18       58.40 (31.22)     1:23.87 (25.47)     1:46.98 (23.11)
  2 Pacific Lutheran University  'B'                       NT    1:47.35    4  
     1) Stetzler, Andy                  2) Jones, Jay                     
     3) Maxwell, Kyle                   4) Carlisle, Pat                  
                  28.60       57.47 (28.87)     1:23.45 (25.98)     1:47.35 (23.90)
  3 Willamette University-OR  'A'                     1:37.67    1:51.18    2  
     1) Kahn, Pete 19                   2) Huang, James L                 
     3) Schmidtbauer, John              4) Tanigawa, Matt A               
                  29.63     1:01.28 (31.65)     1:27.71 (26.43)     1:51.18 (23.47)
  4 Pacific Lutheran University  'C'                       NT   x1:59.89  
     1) Michels, Adam                   2) Fuller, Adam                   
     3) Pfrimmer, Zak                   4) Turcott, Mike                  
                  29.71     1:00.69 (30.98)     1:32.22 (31.53)     1:59.89 (27.67)
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klauder, Jessie              PLU                       NT   19:06.54    9  
                  31.50     1:05.98 (34.48)     1:40.84 (34.86)     2:15.66 (34.82)
        2:50.26 (34.60)     3:25.07 (34.81)     4:00.60 (35.53)     4:35.33 (34.73)
        5:10.86 (35.53)     5:46.07 (35.21)     6:21.17 (35.10)     6:56.35 (35.18)
        7:31.31 (34.96)     8:05.87 (34.56)     8:41.07 (35.20)     9:16.75 (35.68)
        9:51.72 (34.97)    10:27.19 (35.47)    11:02.76 (35.57)    11:37.88 (35.12)
       12:13.14 (35.26)    12:47.63 (34.49)    13:22.65 (35.02)    13:57.13 (34.48)
       14:32.09 (34.96)    15:07.22 (35.13)    15:42.44 (35.22)    16:17.21 (34.77)
       16:51.07 (33.86)    17:26.02 (34.95)    18:00.16 (34.14)    18:33.67 (33.51)
       19:06.54 (32.87)
  2 Brade, Laura                 PLU                       NT   19:40.44    4  
                  32.21     1:07.34 (35.13)     1:42.23 (34.89)     2:17.37 (35.14)
        2:52.57 (35.20)     3:28.02 (35.45)     4:03.66 (35.64)     4:39.16 (35.50)
        5:14.92 (35.76)     5:50.74 (35.82)     6:26.66 (35.92)     7:02.36 (35.70)
        7:38.66 (36.30)     8:14.60 (35.94)     8:50.45 (35.85)     9:26.65 (36.20)
       10:03.07 (36.42)    10:39.79 (36.72)    11:16.31 (36.52)    11:52.79 (36.48)
       12:29.11 (36.32)    13:05.19 (36.08)    13:41.72 (36.53)    14:17.86 (36.14)
       14:54.44 (36.58)    15:30.86 (36.42)    16:06.96 (36.10)    16:42.69 (35.73)
       17:18.57 (35.88)    17:54.36 (35.79)    18:30.17 (35.81)    19:05.46 (35.29)
       19:40.44 (34.98)
  3 Larrow, Jenna L              Bearcats-OR         19:41.95   19:48.91    3  
                  33.05     1:09.66 (36.61)     1:46.55 (36.89)     2:23.21 (36.66)
        2:59.96 (36.75)     3:36.96 (37.00)     4:13.77 (36.81)     4:50.64 (36.87)
        5:27.27 (36.63)     6:04.16 (36.89)     6:40.38 (36.22)     7:16.58 (36.20)
        7:52.90 (36.32)     8:27.03 (34.13)     9:01.07 (34.04)     9:40.86 (39.79)
       10:16.97 (36.11)    10:53.01 (36.04)    11:29.05 (36.04)    12:00.73 (31.68)
       12:40.80 (40.07)    13:16.42 (35.62)    13:52.25 (35.83)    14:28.17 (35.92)
       15:03.87 (35.70)    15:39.54 (35.67)    16:15.59 (36.05)    16:51.53 (35.94)
       17:27.30 (35.77)    18:03.09 (35.79)    18:38.74 (35.65)    19:14.62 (35.88)
       19:48.91 (34.29)
  4 Zakrzewski, Alyssa           PLU                       NT   21:09.52    2  
                  33.66     1:10.14 (36.48)     1:47.91 (37.77)     2:25.79 (37.88)
        3:03.83 (38.04)     3:42.12 (38.29)     4:20.70 (38.58)     4:58.97 (38.27)
        5:37.82 (38.85)     6:16.60 (38.78)     6:55.45 (38.85)     7:34.11 (38.66)
        8:12.84 (38.73)     8:51.36 (38.52)     9:30.30 (38.94)    10:08.82 (38.52)
       10:47.34 (38.52)    11:26.75 (39.41)    12:06.14 (39.39)    12:45.36 (39.22)
       13:24.12 (38.76)    14:02.97 (38.85)    14:41.95 (38.98)    15:20.50 (38.55)
       15:59.38 (38.88)    16:38.54 (39.16)    17:18.02 (39.48)    17:57.63 (39.61)
       18:36.89 (39.26)    19:16.10 (39.21)    19:54.69 (38.59)    20:32.54 (37.85)
       21:09.52 (36.98)
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stetzler, Andy               PLU                       NT   16:53.69    9  
                  26.04       55.02 (28.98)     1:25.10 (30.08)     1:55.19 (30.09)
        2:25.61 (30.42)     2:55.79 (30.18)     3:26.20 (30.41)     3:56.89 (30.69)
        4:27.40 (30.51)     4:58.01 (30.61)     5:28.79 (30.78)     5:59.84 (31.05)
        6:30.74 (30.90)     7:01.96 (31.22)     7:33.04 (31.08)     8:03.88 (30.84)
        8:35.03 (31.15)     9:06.19 (31.16)     9:37.66 (31.47)    10:09.21 (31.55)
       10:40.85 (31.64)    11:12.10 (31.25)    11:43.43 (31.33)    12:14.63 (31.20)
       12:46.34 (31.71)    13:17.46 (31.12)    13:49.14 (31.68)    14:20.51 (31.37)
       14:52.00 (31.49)    15:22.69 (30.69)    15:53.84 (31.15)    16:24.25 (30.41)
       16:53.69 (29.44)
  2 Pedack, John                 PLU                       NT   18:25.82    4  
                  29.68     1:02.99 (33.31)     1:36.29 (33.30)     2:10.03 (33.74)
        2:43.40 (33.37)     3:17.14 (33.74)     3:51.06 (33.92)     4:24.86 (33.80)
        4:58.47 (33.61)     5:31.65 (33.18)     6:04.71 (33.06)     6:37.87 (33.16)
        7:11.48 (33.61)     7:44.65 (33.17)     8:17.95 (33.30)     8:51.69 (33.74)
        9:25.33 (33.64)     9:59.16 (33.83)    10:32.96 (33.80)    11:06.64 (33.68)
       11:40.18 (33.54)    12:14.06 (33.88)    12:48.14 (34.08)    13:22.16 (34.02)
       13:55.95 (33.79)    14:29.88 (33.93)    15:03.91 (34.03)    15:37.54 (33.63)
       16:11.46 (33.92)    16:45.49 (34.03)    17:19.51 (34.02)    17:53.43 (33.92)
       18:25.82 (32.39)
  3 Manso, Bryce                 PLU                       NT   19:04.19    3  
                  29.10     1:02.41 (33.31)     1:36.78 (34.37)     2:11.92 (35.14)
        2:47.54 (35.62)     3:22.55 (35.01)     3:57.82 (35.27)     4:33.37 (35.55)
        5:08.93 (35.56)     5:44.48 (35.55)     6:19.56 (35.08)     6:54.68 (35.12)
        7:29.73 (35.05)     8:04.83 (35.10)     8:39.78 (34.95)     9:14.69 (34.91)
        9:49.65 (34.96)    10:24.87 (35.22)    10:59.45 (34.58)    11:34.21 (34.76)
       12:09.19 (34.98)    12:43.72 (34.53)    13:18.94 (35.22)    13:53.96 (35.02)
       14:28.83 (34.87)    15:03.13 (34.30)    15:38.13 (35.00)    16:12.91 (34.78)
       16:47.53 (34.62)    17:22.43 (34.90)    17:56.99 (34.56)    18:31.13 (34.14)
       19:04.19 (33.06)
  4 Henselman, Greg F         21 Bearcats-OR         20:14.95   21:25.13    2  
                  35.78     1:15.16 (39.38)     1:54.79 (39.63)     2:34.97 (40.18)
        3:15.63 (40.66)     3:56.63 (41.00)     4:37.50 (40.87)     5:18.27 (40.77)
        5:59.43 (41.16)     6:39.05 (39.62)     7:18.81 (39.76)     7:59.68 (40.87)
        8:39.80 (40.12)     9:19.36 (39.56)     9:58.90 (39.54)    10:38.30 (39.40)
       11:18.42 (40.12)    11:57.96 (39.54)    12:37.26 (39.30)    13:17.05 (39.79)
       13:55.52 (38.47)    14:34.66 (39.14)    15:13.78 (39.12)    15:53.05 (39.27)
       16:32.40 (39.35)    17:10.53 (38.13)    17:48.29 (37.76)    18:26.00 (37.71)
       19:02.35 (36.35)    19:38.57 (36.22)    20:14.41 (35.84)    20:50.37 (35.96)
       21:25.13 (34.76)
 -- Lilley, Ben                  PLU                       NT  X18:15.53  
                  27.25       58.41 (31.16)     1:31.75 (33.34)     2:05.49 (33.74)
        2:39.44 (33.95)     3:12.75 (33.31)     3:45.56 (32.81)     4:18.35 (32.79)
        4:51.06 (32.71)     5:24.63 (33.57)     5:58.11 (33.48)     6:31.14 (33.03)
        7:03.71 (32.57)     7:37.70 (33.99)     8:11.90 (34.20)     8:45.74 (33.84)
        9:19.41 (33.67)     9:53.28 (33.87)    10:26.70 (33.42)    11:00.16 (33.46)
       11:33.65 (33.49)    12:07.04 (33.39)    12:40.63 (33.59)    13:14.03 (33.40)
       13:47.98 (33.95)    14:21.42 (33.44)    14:55.11 (33.69)    15:28.48 (33.37)
       16:02.19 (33.71)    16:36.67 (34.48)    17:09.81 (33.14)    17:43.37 (33.56)
       18:15.53 (32.16)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Tara                PLU                       NT    2:08.01    9  
                  30.07     1:02.87 (32.80)     1:35.64 (32.77)     2:08.01 (32.37)
  2 Martin, Nichole              PLU                       NT    2:09.29    4  
                  30.35     1:03.62 (33.27)     1:37.09 (33.47)     2:09.29 (32.20)
  3 Sutherland, Bridget A        Bearcats-OR          2:06.21    2:09.61    3  
                  30.52     1:03.58 (33.06)     1:36.87 (33.29)     2:09.61 (32.74)
  4 Hollingsworth, Chelsea A  22 Bearcats-OR          2:10.78    2:14.71    2  
                  30.93     1:04.32 (33.39)     1:39.07 (34.75)     2:14.71 (35.64)
  5 Matlese, Melina              PLU                       NT    2:15.45    1  
                  30.83     1:05.57 (34.74)     1:41.13 (35.56)     2:15.45 (34.32)
  6 Hykan, Bekah I               Bearcats-OR          2:21.74    2:23.36  
                  32.81     1:09.40 (36.59)     1:46.79 (37.39)     2:23.36 (36.57)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR          1:53.85    1:53.84    9  
                  17.43   1:53.84 (1:36.41)                                        
  2 Maxwell, Kyle                PLU                       NT    1:55.29    4  
                  26.87       56.97 (30.10)     1:26.13 (29.16)     1:55.29 (29.16)
  3 Kahn, Pete                19 Bearcats-OR          1:57.08    1:57.43    3  
                  27.58       57.35 (29.77)     1:27.08 (29.73)     1:57.43 (30.35)
  4 Carlisle, Pat                PLU                       NT    2:01.25    2  
                  27.66       58.96 (31.30)     1:30.26 (31.30)     2:01.25 (30.99)
  5 Michels, Adam                PLU                       NT    2:05.10    1  
                  28.39     1:00.56 (32.17)     1:33.29 (32.73)     2:05.10 (31.81)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiemens, Brittany        21 Bearcats-OR            25.97      25.96    9  
  2 Blauvelt, Dayna              PLU                       NT      26.59    4  
  3 Pryce, Whitney W             Bearcats-OR            27.71      27.15    3  
  4 Wear, Lacey                  PLU                       NT      27.85    2  
  5 Eugley, Shallae              PLU                       NT      28.11    1  
  6 Beliy, Viktoriya A           Bearcats-OR            29.59      29.86  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Luke                 PLU                       NT      23.34    9  
  2 Tanigawa, Matt A             Bearcats-OR            23.66      23.50    4  
  3 Pedack, John                 PLU                       NT      24.74    3  
  4 Tangeman, Kevin M            Bearcats-OR            24.48      24.78    2  
  5 Fuller, Adam                 PLU                       NT      25.44    1  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brade, Laura                 PLU                       NT    5:03.60    9  
                  32.01     1:08.82 (36.81)     1:49.56 (40.74)     2:29.67 (40.11)
        3:12.95 (43.28)     3:56.32 (43.37)     4:30.72 (34.40)     5:03.60 (32.88)
  2 Connett, Hanna R             Bearcats-OR          5:12.96    5:06.47    4  
                  33.19     1:14.43 (41.24)     1:54.21 (39.78)     2:33.32 (39.11)
        3:16.95 (43.63)     4:00.48 (43.53)     4:34.14 (33.66)     5:06.47 (32.33)
  3 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          5:18.42    5:07.07    3  
                  31.61     1:08.47 (36.86)     1:47.59 (39.12)     2:26.13 (38.54)
        3:11.21 (45.08)     3:57.20 (45.99)     4:32.80 (35.60)     5:07.07 (34.27)
  4 Dorcas, Kasey                PLU                       NT    5:08.25    2  
                  32.72     1:10.70 (37.98)     1:51.03 (40.33)     2:30.53 (39.50)
        3:14.78 (44.25)     3:59.07 (44.29)     4:34.53 (35.46)     5:08.25 (33.72)
  5 Tonder, Molly                PLU                       NT    5:23.57    1  
                  33.62     1:12.69 (39.07)     1:54.69 (42.00)     2:36.41 (41.72)
        3:23.10 (46.69)     4:10.00 (46.90)     4:47.72 (37.72)     5:23.57 (35.85)
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Limoges, Alex                PLU                       NT    4:46.04    9  
                  27.70     1:02.02 (34.32)     1:36.49 (34.47)     2:10.81 (34.32)
        2:54.15 (43.34)     3:37.45 (43.30)     4:12.16 (34.71)     4:46.04 (33.88)
  2 Huang, James L               Bearcats-OR          5:11.74    5:04.09    4  
                  31.30     1:09.09 (37.79)     1:48.53 (39.44)     2:27.99 (39.46)
        2:56.95 (28.96)     3:54.34 (57.39)     4:29.56 (35.22)     5:04.09 (34.53)
  3 Turcott, Mike                PLU                       NT    6:07.80    3  
                  36.93     1:21.25 (44.32)                             3:01.28 ( )
        3:54.87 (53.59)     4:47.96 (53.09)   6:07.80 (1:19.84)                    
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brade, Laura                 PLU                       NT    1:03.79    9  
                  30.33     1:03.79 (33.46)                                        
  2 Sutherland, Bridget A        Bearcats-OR          1:02.00    1:04.08    4  
                  29.77     1:04.08 (34.31)                                        
  3 Hollingsworth, Chelsea A  22 Bearcats-OR          1:04.85    1:08.69    3  
                  32.24     1:08.69 (36.45)                                        
  4 Martin, Nichole              PLU                       NT    1:09.68    2  
                  33.23     1:09.68 (36.45)                                        
  5 Matlese, Melina              PLU                       NT    1:13.60    1  
                  33.61     1:13.60 (39.99)                                        
  6 Sorensen, Coral E            Bearcats-OR               NT    1:15.65  
                  33.78     1:15.65 (41.87)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                   PLU                       NT      52.80    9  
                  24.26       52.80 (28.54)                                        
  2 Tanigawa, Matt A             Bearcats-OR               NT      59.62    4  
                  27.44       59.62 (32.18)                                        
  3 Brauser, Eric                PLU                       NT    1:00.09    3  
                  27.95     1:00.09 (32.14)                                        
  4 Tangeman, Kevin M            Bearcats-OR          1:00.41    1:01.76    2  
                  28.21     1:01.76 (33.55)                                        
  5 Pfrimmer, Zak                PLU                       NT    1:16.43    1  
                  34.67     1:16.43 (41.76)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klauder, Jessie              PLU                       NT      57.10    9  
                  27.56       57.10 (29.54)                                        
  2 Wittman, Gina                PLU                       NT      59.61    4  
                  28.87       59.61 (30.74)                                        
  3 Pryce, Whitney W             Bearcats-OR            59.93      59.76    3  
                  28.58       59.76 (31.18)                                        
  4 Beliy, Viktoriya A           Bearcats-OR          1:03.20    1:04.93    2  
                  31.25     1:04.93 (33.68)                                        
  5 Chong, Rachel                PLU                       NT    1:05.72    1  
                  31.78     1:05.72 (33.94)                                        
  6 Mumm, Lindsay E              Bearcats-OR          1:09.10    1:12.90  
                  35.35     1:12.90 (37.55)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR            50.85      51.62    9  
                  25.47       51.62 (26.15)                                        
  2 Limoges, Alex                PLU                       NT      52.33    4  
                  24.67       52.33 (27.66)                                        
  3 Manso, Bryce                 PLU                       NT      55.46    3  
                  26.09       55.46 (29.37)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Tara                PLU                       NT    1:03.86    9  
                  30.60     1:03.86 (33.26)                                        
  2 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          1:05.69    1:05.24    4  
                  31.43     1:05.24 (33.81)                                        
  3 Tonder, Molly                PLU                       NT    1:15.24    3  
                  36.82     1:15.24 (38.42)                                        
  4 Ibarra, Chelsea              Bearcats-OR          1:08.79    1:22.67    2  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxwell, Kyle                PLU                       NT      59.88    9  
                  28.97       59.88 (30.91)                                        
  2 Lilley, Ben                  PLU                       NT    1:01.36    4  
                  29.36     1:01.36 (32.00)                                        
  3 Kahn, Pete                19 Bearcats-OR          1:00.18    1:02.97    3  
                  17.15     1:02.97 (45.82)                                        
  4 Michels, Adam                PLU                       NT    1:03.52    2  
                  31.39     1:03.52 (32.13)                                        
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connett, Hanna R             Bearcats-OR          5:41.50    5:37.31    9  
                  31.93     1:06.50 (34.57)     1:41.66 (35.16)     2:15.54 (33.88)
        2:49.67 (34.13)     3:23.82 (34.15)     3:57.38 (33.56)     4:30.93 (33.55)
        5:04.84 (33.91)     5:37.31 (32.47)                                        
  2 Dorcas, Kasey                PLU                       NT    5:45.46    4  
                  31.94     1:05.86 (33.92)     1:40.50 (34.64)     2:15.57 (35.07)
        2:50.32 (34.75)     3:25.46 (35.14)     4:00.74 (35.28)     4:36.45 (35.71)
        5:11.74 (35.29)     5:45.46 (33.72)                                        
  3 Johnson, Tara                PLU                       NT    5:47.46    3  
                  31.55     1:06.26 (34.71)     1:41.55 (35.29)     2:16.89 (35.34)
        2:52.71 (35.82)     3:28.71 (36.00)     4:04.47 (35.76)     4:40.29 (35.82)
        5:14.72 (34.43)     5:47.46 (32.74)                                        
  4 Larrow, Jenna L              Bearcats-OR          5:47.23    5:47.77    2  
                  31.93     1:07.11 (35.18)     1:42.67 (35.56)     2:18.25 (35.58)
        2:53.63 (35.38)     3:29.23 (35.60)     4:04.37 (35.14)     4:39.56 (35.19)
        5:14.44 (34.88)     5:47.77 (33.33)                                        
  5 Zakrzewski, Alyssa           PLU                       NT    6:02.41    1  
                  32.80     1:08.56 (35.76)     1:45.39 (36.83)     2:22.90 (37.51)
        3:00.08 (37.18)     3:36.94 (36.86)     4:14.10 (37.16)     4:51.21 (37.11)
        5:28.43 (37.22)     6:02.41 (33.98)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                   PLU                       NT    5:18.42    9  
                  27.89       59.06 (31.17)     1:30.56 (31.50)     2:02.69 (32.13)
        2:35.37 (32.68)     3:08.12 (32.75)     3:40.93 (32.81)     4:13.75 (32.82)
        4:46.87 (33.12)     5:18.42 (31.55)                                        
  2 Pedack, John                 PLU                       NT    5:23.26    4  
                  28.83     1:00.37 (31.54)     1:31.90 (31.53)     2:04.37 (32.47)
        2:36.80 (32.43)     3:10.36 (33.56)     3:43.17 (32.81)     4:16.99 (33.82)
        4:50.47 (33.48)     5:23.26 (32.79)                                        
  3 Henselman, Greg F         21 Bearcats-OR          5:40.84    6:02.14    3  
                  33.39     1:10.01 (36.62)     1:47.66 (37.65)     2:25.06 (37.40)
        3:02.44 (37.38)     3:39.73 (37.29)     4:15.86 (36.13)     4:51.59 (35.73)
        5:26.87 (35.28)     6:02.14 (35.27)                                        
  4 Pfrimmer, Zak                PLU                       NT    6:53.37    2  
                  34.95     1:15.49 (40.54)     1:57.30 (41.81)     2:39.65 (42.35)
        3:22.23 (42.58)     4:05.46 (43.23)     4:48.46 (43.00)     5:31.02 (42.56)
        6:13.30 (42.28)     6:53.37 (40.07)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wear, Lacey                  PLU                       NT    1:13.10    9  
                  34.29     1:13.10 (38.81)                                        
  2 Wittman, Gina                PLU                       NT    1:14.34    4  
                  35.22     1:14.34 (39.12)                                        
  3 Thiemens, Brittany        21 Bearcats-OR          1:16.57    1:16.49    3  
                  35.68     1:16.49 (40.81)                                        
  4 Gima, Shannon E           21 Bearcats-OR               NT    1:18.81    2  
                  37.39     1:18.81 (41.42)                                        
  5 Tonder, Molly                PLU                       NT    1:21.37    1  
                  38.35     1:21.37 (43.02)                                        
  6 Gard, Lauren A               Bearcats-OR          1:22.21    1:21.81  
                  38.60     1:21.81 (43.21)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huang, James L               Bearcats-OR          1:11.96    1:09.62    9  
                  32.49     1:09.62 (37.13)                                        
  2 Fuller, Adam                 PLU                       NT    1:10.71    4  
                  31.42     1:10.71 (39.29)                                        
  3 Carlisle, Pat                PLU                       NT    1:13.07    3  
                  33.65     1:13.07 (39.42)                                        
  4 Tangeman, Kevin M            Bearcats-OR               NT    1:13.16    2  
                  33.91     1:13.16 (39.25)                                        
  5 Turcott, Mike                PLU                       NT    1:25.12    1  
                  39.74     1:25.12 (45.38)                                        
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University  'A'                       NT    1:47.97   11  
     1) Blauvelt, Dayna                 2) Jackson, Casey                 
     3) Johnson, Tara                   4) Klauder, Jessie                
                  27.42       54.48 (27.06)     1:21.98 (27.50)     1:47.97 (25.99)
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:43.90    1:49.37    4  
     1) Pryce, Whitney W                2) Gima, Shannon E 21             
     3) Hollingsworth, Chelsea A 22     4) Sutherland, Bridget A          
                  27.11       55.12 (28.01)     1:22.08 (26.96)     1:49.37 (27.29)
  3 Pacific Lutheran University  'B'                       NT    1:56.10    2  
     1) Zakrzewski, Alyssa              2) Eugley, Shallae                
     3) Chong, Rachel                   4) Matlese, Melina                
                  29.95       58.01 (28.06)     1:27.74 (29.73)     1:56.10 (28.36)
  4 Willamette University-OR  'B'                          NT    2:04.66  
     1) Ibarra, Chelsea                 2) Gard, Lauren A                 
     3) Hykan, Bekah I                  4) Mumm, Lindsay E                
                  30.14     1:02.11 (31.97)     1:31.44 (29.33)     2:04.66 (33.22)
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University  'A'                       NT    1:35.35   11  
     1) Lilley, Ben                     2) Thomas, Luke                   
     3) Brauser, Eric                   4) Stetzler, Andy                 
                  22.60       46.93 (24.33)     1:10.79 (23.86)     1:35.35 (24.56)
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:27.24    1:43.10    4  
     1) Tangeman, Kevin M               2) Huang, James L                 
     3) Kahn, Pete 19                   4) Henselman, Greg F 21           
                  23.53       49.56 (26.03)     1:15.50 (25.94)     1:43.10 (27.60)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Pacific Lutheran University         134   2. Willamette University                69
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Pacific Lutheran University         132   2. Willamette University                62