Licensed to King County Aquatics Center - Site License
                                        Hy-Tek's Meet Manager 2/8/2008 08:26 PM
               2008 NWC Conference Meet - 2/8/2008 to 2/10/2008                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth University                              1:38.80    1:38.28  
     1) Kephart, Samantha               2) Lecoq, Ashley                  
     3) Turner, Natalie                 4) Gresset, Brittany              
  2 University Of Puget Sound                         1:41.63    1:38.44  
     1) Polansky, Amy                   2) Cotton, Leesa                  
     3) Root, Johanna                   4) Barton, Katie                  
  3 Whitman College                                   1:46.76    1:42.70  
     1) Pettersen, Erin                 2) Pringle, Kate                  
     3) Fitzpatrick, Courtney           4) Flynn, Lauren                  
  4 Lewis & Clark College                             1:45.17    1:42.75  
     1) Nixon, Lindsay                  2) Gluz, Sarit                    
     3) Yarranton, Raych                4) Collier, Koy                   
  5 Willamette University                             1:46.41    1:45.77  
     1) Thiemens, Brittany 21           2) Hollingsworth, Chelsea A 22    
     3) Gima, Shannon E 21              4) Pryce, Whitney W               
  6 Linfield College                                  1:47.68    1:45.89  
     1) Hollingsworth, Rose             2) Valle, Fatima                  
     3) Nakamura, Christine             4) Anderson, Lauren               
  7 Pacific Lutheran University                       1:46.12    1:47.56  
     1) Blauvelt, Dayna                 2) Jackson, Casey                 
     3) Johnson, Tara                   4) Brade, Laura                   
  8 Pacific University                                1:52.43    1:56.26  
     1) Miyahira, Nicole                2) Garner, Julie                  
     3) Hankins, Kristina               4) Beattie, Megan                 
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound                         1:27.88    1:25.29  
     1) Schluederberg, Bret             2) Hughes, Paul                   
     3) Hughes, Aaron                   4) Shields, Garrett               
  2 Whitworth University                              1:29.02    1:25.87  
     1) Woodward, Michael               2) Stocker, Luke                  
     3) Dolphay, David                  4) Brandler, Justin               
  3 Linfield College                                  1:29.65    1:26.18  
     1) Rieniets, Dominic               2) Kobayashi, Yusuke              
     3) Parfitt, Josh                   4) Caple, Kevin                   
  4 Whitman College                                   1:30.79    1:26.48  
     1) Lee, David                      2) Nusse, Ysbrand                 
     3) Collier, Clint                  4) Nusse, Jamie                   
  5 Pacific Lutheran University                       1:29.67    1:29.83  
     1) Olson, Trevor                   2) Lilley, Ben                    
     3) Stetzler, Andy                  4) Jones, Jay                     
  6 Lewis & Clark College                             1:34.96    1:32.50  
     1) Lawton, Justin                  2) Kenton, Owen                   
     3) Murray, Pat                     4) Palmer, Sam 20                 
  7 Willamette University                             1:34.56    1:33.22  
     1) Schmidtbauer, John              2) Tangeman, Kevin M              
     3) Kahn, Pete 19                   4) Tanigawa, Matt A               
  8 Pacific University                                1:33.34    1:37.96  
     1) Fuller, Luke                    2) Griffin, Ben                   
     3) Yogi, Wyeth                     4) Kimura, Scott                  
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Natalie              WHTW                 5:06.33    5:05.26  
  2 Kephart, Samantha            WHTW                 5:09.73    5:06.43  
  3 DeHaven, Christine           WHTW                 5:18.99    5:09.67  
  4 Mirick, Sarah                UPS                  5:16.91    5:10.14  
  5 Wilson, Katie                UPS                  5:17.89    5:17.69  
  6 MacAfee, Mac                 UPS                  5:18.92    5:17.79  
  7 Elizondo, Kelsey             UPS                  5:24.87    5:20.87  
  8 Jordan, Claire               L & C                5:26.62    5:29.42  
B - Final
  9 Klauder, Jessie              PLU                  5:27.11    5:16.30  
 10 Reynolds, Kelly              WHTW                 5:30.16    5:25.97  
 11 Anderson, Lauren             LIN                  5:27.43    5:26.64  
 12 Roberson, Elizabeth          WTMN                 5:30.80    5:27.87  
 13 Longton, Rachel              WHTW                 5:34.89    5:29.58  
 14 Connett, Hanna R             WU                   5:35.32    5:29.72  
 15 Louis, Robyn                 WHTW                 5:30.67    5:32.63  
 16 Gima, Shannon E           21 WU                   5:38.25    5:40.89  
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dolphay, David               WHTW                 4:40.30    4:39.41  
  2 Parfitt, Josh                LIN                  4:43.25    4:40.43  
  3 Stetzler, Andy               PLU                  4:46.56    4:42.45  
  4 Nusse, Jamie                 WTMN                 4:55.44    4:47.30  
  5 Radtke, Tom                  WHTW                 4:50.45    4:49.73  
  6 Kobayashi, Yusuke            LIN                  4:55.58    4:52.82  
  7 Zaharchuk, Jack              UPS                  4:55.98    4:57.64  
  8 Nusse, Ysbrand               WTMN                 4:56.35    5:02.14  
B - Final
  9 Lilley, Ben                  PLU                  4:59.12    4:54.25  
 10 Salter, Matt                 UPS                  4:59.94    5:00.17  
 11 Doran, Erik                  UPS                  5:00.70    5:02.28  
 12 Thomas, Luke                 PLU                  5:02.39    5:03.21  
 13 Benton, Zach                 UPS                  5:15.10    5:04.30  
 14 Mantei, Brandan              PAC                  5:06.92    5:04.68  
 15 Carder, Mark                 LIN                  5:09.30    5:05.73  
 16 Pedack, John                 PLU                  5:15.51    5:16.20  
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cotton, Leesa                UPS                  2:13.47    2:10.82  
  2 Nixon, Lindsay               L & C                2:12.82    2:12.05  
  3 Kheshgi, Yasi                WHTW                 2:13.00    2:12.32  
  4 Polansky, Amy                UPS                  2:13.25    2:12.88  
  5 Anderson, Lauren             LIN                  2:17.01    2:16.53  
  6 Foster, Brenda               WHTW                 2:18.92    2:16.62  
  7 Menkel-Lawrence, Cat         L & C                2:18.33    2:20.97  
  8 Connolly, Evan               UPS                  2:19.55    2:21.16  
B - Final
  9 Thomas, Kendi                WTMN                 2:21.01    2:18.31  
 10 Klinger, Chelsea             WTMN                 2:20.77    2:19.35  
 11 Wilson, Meagan               WHTW                 2:19.89    2:19.38  
 12 Schulze, Gwen R              WU                   2:22.37    2:20.02  
 13 Wilson, Sarah                UPS                  2:22.20    2:20.66  
 14 Gluz, Sarit                  L & C                2:21.62    2:21.18  
 15 O'Dell, Kelley               UPS                  2:24.57    2:22.56  
 16 Dorcas, Kasey                PLU                  2:24.14    2:24.34  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Woodward, Michael            WHTW                 1:55.33    1:54.12  
  2 Hughes, Paul                 UPS                  1:56.46    1:54.23  
  3 Caple, Kevin                 LIN                  1:57.00    1:56.96  
  4 Jones, Jay                   PLU                  1:58.99    1:57.05  
  5 Clarke, Bryan                WHTW                 1:58.85    1:57.72  
  6 Kowalski, Jackson            UPS                  2:00.24    1:59.26  
  7 Molnar, Eric                 WTMN                 2:00.31    2:00.12  
  8 Collier, Clint               WTMN                 2:00.59    2:02.08  
B - Final
  9 Darling, Quinton             WHTW                 2:03.25    1:59.98  
 10 Asleson, Kris                WHTW                 2:01.92    2:01.08  
 11 Rifkin, Jake                 UPS                  2:02.56    2:02.42  
 12 Hunter, Jason                WHTW                 2:02.70    2:03.01  
 13 Bergman, Daniel              WHTW                 2:03.31    2:03.31  
 14 Tanigawa, Matt A             WU                   2:04.63    2:05.81  
 15 Murray, Pat                  L & C                2:10.41    2:08.17  
 16 Hixson, Zac               19 L & C                2:08.13    2:09.36  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gresset, Brittany            WHTW                   24.72      24.08  
  2 Lecoq, Ashley                WHTW                   24.66      24.70  
  3 Barton, Katie                UPS                    25.39      24.71  
  4 Pettersen, Erin              WTMN                   25.44      25.04  
  5 Thiemens, Brittany        21 WU                     25.13      25.25  
  6 Hollingsworth, Rose          LIN                    25.61      25.38  
  7 Root, Johanna                UPS                    25.39      25.46  
  8 Flynn, Lauren                WTMN                   25.72      25.97  
B - Final
  9 Collier, Koy                 L & C                  25.79      25.55  
 10 Yarranton, Raych             L & C                  26.08      26.03  
 11 Lilleness, Kathleen          WHTW                   26.30      26.08  
 12 Turner, Marjorie             WHTW                   26.24      26.35  
 13 Pringle, Kate                WTMN                   26.34      26.38  
 14 Shigley, Allison             WHTW                   26.62      26.42  
 15 Fitzpatrick, Courtney        WTMN                   26.74      26.50  
 16 Nakamura, Christine          LIN                    26.56      26.51  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rieniets, Dominic            LIN                    21.62      21.17  
  2 Brandler, Justin             WHTW                   21.80      21.64  
  3 Schluederberg, Bret          UPS                    21.60      21.69  
  4 Lee, David                   WTMN                   21.80      21.84  
  5 Lawton, Justin               L & C                  22.31      21.91  
  6 Hughes, Aaron                UPS                    22.36      22.27  
  7 Stocker, Luke                WHTW                   22.66      22.39  
  8 Olson, Trevor                PLU                    22.88      22.86  
B - Final
  9 Adams, Scott                 WHTW                   22.89      22.20  
 10 Radtke, James                WHTW                   23.13      22.75  
 11 Gentling, Garrett            UPS                    23.10      22.95  
 12 Hurlburt, Nick               WTMN                   23.02      23.07  
 13 Schmidtbauer, John           WU                     23.12      23.18  
 14 Williams, Rollie             UPS                    23.41      23.30  
 15 Palmer, Sam               20 L & C                  23.38      23.36  
 16 Bangcaya, Matt               WTMN                   23.43      23.39  
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound                         4:14.73    4:00.55  
     1) Cotton, Leesa                   2) Polansky, Amy                  
     3) MacAfee, Mac                    4) Barton, Katie                  
  2 Whitworth University                              4:02.22    4:02.34  
     1) Gresset, Brittany               2) Foster, Brenda                 
     3) Kephart, Samantha               4) Turner, Natalie                
  3 Whitman College                                   4:15.17    4:06.94  
     1) Alexander, Nancy                2) Noone, Claire                  
     3) Pettersen, Erin                 4) Flynn, Lauren                  
  4 Lewis & Clark College                             4:15.21    4:12.45  
     1) Menkel-Lawrence, Cat            2) Trexler, Susie                 
     3) Nixon, Lindsay                  4) Collier, Koy                   
  5 Linfield College                                  4:18.71    4:13.07  
     1) Hollingsworth, Rose             2) Anderson, Lauren               
     3) Weller, Felicia                 4) Nakamura, Christine            
  6 Willamette University                             4:20.03    4:14.47  
     1) Gima, Shannon E 21              2) Connett, Hanna R               
     3) Schulze, Gwen R                 4) Thiemens, Brittany 21          
  7 Pacific University                                4:33.39    4:28.39  
     1) Prigge, Alex                    2) Garner, Julie                  
     3) Mathis, Kristen                 4) Manabat, Rowena                
 -- Pacific Lutheran University                       4:18.68         DQ  
     1) Jackson, Casey                  2) Wear, Lacey                    
     3) Brade, Laura                    4) Klauder, Jessie                
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound                         3:38.39    3:26.99  
     1) Kowalski, Jackson               2) Hughes, Paul                   
     3) Shields, Garrett                4) Schluederberg, Bret            
  2 Whitworth University                              3:36.63    3:31.55  
     1) Stocker, Luke                   2) Clarke, Bryan                  
     3) McDowell, Josh                  4) Woodward, Michael              
  3 Linfield College                                  3:45.20    3:34.27  
     1) Caple, Kevin                    2) Kobayashi, Yusuke              
     3) Rieniets, Dominic               4) Parfitt, Josh                  
  4 Whitman College                                   3:42.40    3:35.27  
     1) Molnar, Eric                    2) Collier, Clint                 
     3) Lee, David                      4) Nusse, Jamie                   
  5 Pacific Lutheran University                       3:42.67    3:41.10  
     1) Maxwell, Kyle                   2) Jones, Jay                     
     3) Limoges, Alex                   4) Stetzler, Andy                 
  6 Willamette University                             4:02.69    3:54.45  
     1) Kahn, Pete 19                   2) Huang, James L                 
     3) Schmidtbauer, John              4) Tanigawa, Matt A               
  7 Lewis & Clark College                             4:02.90    3:54.92  
     1) Lawton, Justin                  2) Murray, Pat                    
     3) Kenton, Owen                    4) Palmer, Sam 20                 
  8 Pacific University                                3:57.94    3:55.79  
     1) Fuller, Luke                    2) Seixas, Kai                    
     3) Kimura, Scott                   4) Mantei, Brandan                
 
Event 101  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kheshgi, Yasi                WHTW                      NT      58.43  
  2 Lecoq, Ashley                WHTW                      NT      58.72