Licensed to Waves/Whitworth College    HY-TEK's Meet Manager 1/16/2009 08:07 PM
                      Whitworth vs Willamette - 1/16/2009                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                              1:52.90  
     1) Jennifer Benson                 2) Brenda Foster                  
     3) Ashley Lecoq                    4) Brittany Gresset               
  2 Whitworth  'B'                                              2:01.83  
     1) Stephanie McFarland             2) Marissa Koon                   
     3) Christine DeHaven               4) Robyn Louis                    
  3 Whitworth  'C'                                             x2:02.05  
     1) Allison Shigley                 2) Amy Gray                       
     3) Kara Fisher                     4) Jacquelynn Bencic              
  4 Willamette University  'A'                                  2:02.99  
     1) Gwen Schulze                    2) Janelle Higashida              
     3) Kara Koetje                     4) Hanna Connett                  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth  'B'                                              1:39.84  
     1) Michael Woodward                2) Quinton Darling                
     3) Rory Buck                       4) Justin Brandler                
  2 Whitworth  'A'                                              1:41.96  
     1) Eric Patterson                  2) Kris Asleson                   
     3) On Leung                        4) Kyle Homad                     
  3 Willamette University  'A'                                  1:48.22  
     1) John Schmidtbauer               2) James Huang                    
     3) Kevin Tangeman                  4) Michael McGeehan               
  4 Whitworth  'C'                                             x1:48.82  
     1) Brad Hoine                      2) Kellen Pacheco                 
     3) Justin Leyendekker              4) Larry Grippo                   
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Natalie Turner               WHTW                          10:33.84  
  2 Robyn Louis                  WHTW                          11:22.82  
  3 Hannah Buchner               WU                            12:26.58  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Larry Grippo                 WHTW                          11:04.37  
  2 Tom Mill                     WHTW                          11:18.67  
  3 Tyler Angell                 WHTW                          11:38.86  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lecoq                 WHTW                           1:58.35  
  2 Brittany Gresset             WHTW                           2:01.91  
  3 Jenna Larrow                 WU                             2:12.40  
  4 Laura Coddington             WU                             2:26.29  
  5 Viktoriya Beliy              WU                             2:27.86  
 -- Christine DeHaven            WHTW                          X2:00.31  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Michael Woodward             WHTW                           1:44.52  
  2 Tom Radtke                   WHTW                           1:50.84  
  3 Eric Patterson               WHTW                           1:51.00  
  4 Kevin Tangeman               WU                             2:02.99  
 -- Matt Ross                    WHTW                          X1:52.72  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Benson              WHTW                             25.70  
  2 Brenda Foster                WHTW                             25.82  
  3 Allison Shigley              WHTW                             27.73  
  4 Hanna Connett                WU                               27.99  
  5 Chelsea Ibarra               WU                               29.20  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Justin Leyendekker           WHTW                             22.93  
  2 James Radtke                 WHTW                             23.12  
  3 Kyle Homad                   WHTW                             23.21  
  4 Michael McGeehan             WU                               23.25  
  5 John Schmidtbauer            WU                               23.55  
 -- On Leung                     WHTW                            X24.27  
 -- Cameron Sordahl              WHTW                            X25.92  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kara Fisher                  WHTW                           4:51.71  
  2 Christina Hinkel             WHTW                           5:03.28  
  3 Janelle Higashida            WU                             5:28.84  
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Quinton Darling              WHTW                           4:18.31  
  2 Kellen Pacheco               WHTW                           4:35.42  
  3 Dan Neal                     WHTW                           4:43.03  
  4 James Huang                  WU                             5:05.11  
 -- Brad Hoine                   WHTW                          X4:47.79  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lecoq                 WHTW                             59.14  
  2 Gwen Schulze                 WU                             1:02.93  
  3 Kara Koetje                  WU                             1:08.55  
  4 Allison Shigley              WHTW                           1:12.71  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rory Buck                    WHTW                             53.23  
  2 Justin Brandler              WHTW                             56.25  
  3 Eric Patterson               WHTW                             57.33  
  4 John Schmidtbauer            WU                               58.37  
  5 Kevin Tangeman               WU                             1:00.45  
 -- Justin Leyendekker           WHTW                            X54.91  
 -- On Leung                     WHTW                            X58.37  
 -- Tyler Angell                 WHTW                          X1:03.89  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jacquelynn Bencic            WHTW                           1:00.64  
  2 Laura Coddington             WU                             1:06.28  
  3 Viktoriya Beliy              WU                             1:07.74  
  4 Rachel Hoff                  WHTW                           1:08.34  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Homad                   WHTW                             51.08  
  2 Michael McGeehan             WU                               51.46  
  3 James Radtke                 WHTW                             51.84  
  4 Cameron Sordahl              WHTW                             58.29  
  5 Bryan Valera-Gengler         WU                             1:03.88  
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Benson              WHTW                           1:02.91  
  2 Brittany Gresset             WHTW                           1:03.10  
  3 Gwen Schulze                 WU                             1:07.46  
  4 Stephanie McFarland          WHTW                           1:07.68  
  5 Hannah Buchner               WU                             1:17.69  
  6 Chelsea Ibarra               WU                             1:19.28  
 -- Natalie Turner               WHTW                          X1:03.87  
 -- Kara Fisher                  WHTW                          X1:04.86  
 -- Robyn Louis                  WHTW                          X1:12.44  
 -- Christina Hinkel             WHTW                          X1:12.65  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Quinton Darling              WHTW                             59.02  
  2 Brad Hoine                   WHTW                           1:02.11  
  3 Tom Mill                     WHTW                           1:02.51  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Christine DeHaven            WHTW                           5:26.42  
  2 Amy Gray                     WHTW                           5:36.68  
  3 Jenna Larrow                 WU                             5:47.97  
  4 Hanna Connett                WU                             5:50.79  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Michael Woodward             WHTW                           4:43.80  
  2 Tom Radtke                   WHTW                           5:05.19  
  3 Matt Ross                    WHTW                           5:06.45  
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Brenda Foster                WHTW                           1:12.51  
  2 Marissa Koon                 WHTW                           1:13.53  
  3 Janelle Higashida            WU                             1:18.15  
  4 Kara Koetje                  WU                             1:22.28  
  5 Rachel Hoff                  WHTW                           1:25.82  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rory Buck                    WHTW                             59.05  
  2 Kris Asleson                 WHTW                           1:01.69  
  3 James Huang                  WU                             1:08.24  
  4 Kellen Pacheco               WHTW                           1:08.51  
  5 Bryan Valera-Gengler         WU                             1:25.45  
 -- Dan Neal                     WHTW                          X1:09.38  
 -- Larry Grippo                 WHTW                          X1:10.12  
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                              1:50.72  
     1) Natalie Turner                  2) Rachel Hoff                    
     3) Amy Gray                        4) Christina Hinkel               
  2 Whitworth  'B'                                              1:51.07  
     1) Stephanie McFarland             2) Christine DeHaven              
     3) Jacquelynn Bencic               4) Marissa Koon                   
  3 Willamette University  'A'                                  1:59.60  
     1) Hannah Buchner                  2) Viktoriya Beliy                
     3) Chelsea Ibarra                  4) Jenna Larrow                   
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                              1:31.59  
     1) Justin Brandler                 2) Kris Asleson                   
     3) James Radtke                    4) Tom Radtke                     
  2 Whitworth  'B'                                              1:41.27  
     1) Tom Mill                        2) Cameron Sordahl                
     3) Tyler Angell                    4) Dan Neal                       
 -- Willamette University  'A'                                 X1:36.99  
     1) John Schmidtbauer               2)                                
     3)                                 4) Bryan Valera-Gengler           
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Whitworth                           149   2. Willamette University                47
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Whitworth                           171   2. Willamette University                21