Licensed to Willamette University      HY-TEK's Meet Manager 1/23/2009 08:11 PM
                      WU vs College of Idaho - 1/23/2009                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Willamette University-OR  'A'                 4:08.06    4:35.98   11  
     1) Schulze, Gwen R                 2) Higashida, Janelle 18          
     3) Koetje, Kara 19                 4) Ibarra, Chelsea 20             
     1:06.06  4:35.98                                                      
  2 1-2 College of Idaho  'A'                         4:37.58    4:38.95    4  
     1) Clapp, Auri 19                  2) Judd, Ellen 20                 
     3) Byrnes, Ash 19                  4) Cabera, Ali 19                 
       55.27  4:38.95                                                      
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Willamette University-OR  'A'                 3:34.32    4:04.26   11  
     1) Schmidtbauer, John              2) Huang, James L                 
     3) Tangeman, Kevin M 20            4) Munson-McGee, Jacob 19         
       30.55  1:03.63    31.06  1:07.60    27.03    59.48    25.70    53.55
  2 1-2 College of Idaho  'A'                         3:53.08    4:08.35    4  
     1) Rutter, James 20                2) Mikelonis, Scott 22            
     3) Smith, Kemp 18                  4) Jenkins, Justus 19             
       29.13    59.59    30.58  1:07.57    27.95  1:01.96    27.15    59.23
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Larrow, Jenna L       20 Bearcats-OR         19:06.44   19:29.85    9  
      31.65   34.43   35.48   35.54   35.43   35.49   35.50   36.00
      35.67   35.60   35.65   35.70   35.72   35.65   35.60   35.56
      35.66   35.52   35.67   35.80   35.58   35.79   35.65   35.53
      35.68   35.90   35.91   35.51   35.68   35.59   35.38   35.54
      34.79
  2 1-2 Pitzele, Kayley       19 C of I              20:38.42   20:15.69    4  
      33.83   37.06   38.14   37.59   37.43   38.29   38.37   38.21
      38.41   38.55   39.30   38.95   38.50   38.75   38.84   38.53
      39.03   39.16   38.94   39.38   39.30   39.19   39.47   38.78
      38.57   39.14   39.59   39.19   38.90   38.34   38.81   38.46
 
Event 3  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Smith, Kemp           18 C of I                    NT   21:21.22    9  
      31.87   35.21   35.95   35.48   36.30   36.84   37.20   36.89
      37.67   38.90   37.44   37.89   37.25   36.56   37.55   36.63
      37.41   37.05   32.61   42.33   36.32   37.14                
              37.54   36.61   36.66   38.24                   35.22
    1:39.66
  2 1-2 Jenkins, Justus       19 C of I                    NT   23:28.37    4  
      34.93   40.52   43.43   43.81   43.55   44.30   45.02   44.67
      45.41   45.49   43.82   44.20   44.73   43.68   44.15   43.77
      44.60   44.36   43.71   43.30   42.75   43.54   41.86   40.11
      39.74   40.51   41.44   42.98   43.47   43.25   41.18   41.34
      34.75
  3 1-3 Malek, Matt           18 C of I                    NT   25:11.36    3  
      35.48   39.63   42.20   43.98   44.89   44.55   45.53   44.63
      45.83   45.94   46.25   46.32   46.88   46.64   47.09   46.44
      47.01   46.96   47.06   47.92   47.79   48.79   47.54   47.43
      47.15   47.40   47.32   47.57   47.99   46.46   47.11   45.96
      41.62
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Connett, Hanna R      20 Bearcats-OR          2:04.27    2:07.13    9  
  2 1-2 Younggren, Annie      19 C of I               2:07.59    2:13.59    4  
  3 1-3 Buchner, Hannah          Bearcats-OR          2:09.00    2:18.13    3  
  4 1-4 Coddington, Laura        Bearcats-OR          2:19.00    2:23.50    2  
  5 1-5 Smith, Amanda         20 C of I               2:32.10    2:38.59    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schmidtbauer, John       Bearcats-OR          1:51.27    1:54.51    9  
      25.94   29.20   29.97   29.40                                
  2 1-2 Walker, Ryan          18 C of I               2:40.44    2:40.66    4  
      36.41   41.63   42.28   40.34                                
  3 1-3 Carpenter, Andrew     19 C of I               2:51.23    2:41.62    3  
  4 1-4 Xu, Kevin             18 C of I                    NT    2:46.86    2  
      32.51   40.74   45.67   47.94                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clapp, Auri           19 C of I                 27.85      27.81    9  
  2 1-2 Higashida, Janelle    18 Bearcats-OR            27.77      27.84    4  
  3 1-3 Ibarra, Chelsea       20 Bearcats-OR            29.01      28.88    3  
  4 1-4 Beliy, Viktoriya A       Bearcats-OR            28.81      29.03    2  
  5 1-5 Talboy, Hayley        20 C of I                 31.57      32.52    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Green, John           21 C of I                 21.62     J22.47    9  
  2 1-2 McGeehan, Michael     18 Bearcats-OR            22.70     J23.78    4  
  4 1-3 Younggren, Jeremy     22 C of I                 23.49     J24.24    3  
  3 1-4 Tanigawa, Matt A      20 Bearcats-OR            23.50     J24.17    2  
  6 1-5 Valera-Gengler, Brya     Bearcats-OR            28.05     J28.68    1  
  5 1-6 Nicolosi, Gino        20 C of I                 26.66      26.71    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Savell, Phon          21 C of I               2:22.46    2:22.70    9  
      31.61   37.85   40.78   32.46                                
  2 1-2 Schulze, Gwen R          Bearcats-OR          2:20.02    2:26.15    4  
      30.47   36.89   44.47   34.32                                
  3 1-3 Koetje, Kara          19 Bearcats-OR          2:23.90    2:33.49    3  
      31.59   39.53   45.92   36.45                                
  4 1-4 Pitzele, Kayley       19 C of I               2:42.73    2:44.76    2  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mikelonis, Scott      22 C of I               2:12.54    2:12.58    9  
      28.41   36.14   38.32   29.71                                
  2 1-2 Huang, James L           Bearcats-OR          2:17.41    2:17.18    4  
      30.07   36.65   37.59   32.87                                
  3 1-3 Rutter, James         20 C of I               2:17.69    2:17.68    3  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Schulze, Gwen R          Bearcats-OR          2:24.88    2:22.95    9  
      32.13   36.04   37.13   37.65                                
  2 1-2 Byrnes, Ash           19 C of I               2:32.27    2:32.68    4  
      33.12   38.42   40.14   41.00                                
  3 1-3 Judd, Ellen           20 C of I                    NT    2:53.94    3  
      36.15   42.93   46.88   47.98                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Smith, Kemp           18 C of I               2:16.27    2:16.28    9  
      29.10   36.16   35.63   35.39                                
  2 1-2 Tangeman, Kevin M     20 Bearcats-OR          2:25.02    2:28.94    4  
      32.01   35.40   41.06   40.47                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Connett, Hanna R      20 Bearcats-OR            58.53      59.80    9  
      28.82   30.98                                                
  2 1-2 Cabera, Ali           19 C of I               1:02.39    1:00.93    4  
      29.19   31.74                                                
  3 1-3 Ibarra, Chelsea       20 Bearcats-OR          1:04.44    1:03.66    3  
      31.25   32.41                                                
  4 1-4 Beliy, Viktoriya A       Bearcats-OR          1:02.29    1:05.09    2  
      31.32   33.77                                                
  5 1-5 Talboy, Hayley        20 C of I               1:10.49    1:11.26    1  
      34.29   36.97                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Green, John           21 C of I                 47.14      50.77    9  
      25.42   25.35                                                
  2 1-2 McGeehan, Michael     18 Bearcats-OR            50.20      52.10    4  
      25.59   26.51                                                
  3 1-3 Tanigawa, Matt A      20 Bearcats-OR            50.53      53.45    3  
      26.04   27.41                                                
  4 1-4 Younggren, Jeremy     22 C of I                 52.87      53.56    2  
      26.12   27.44                                                
  5 1-5 Valera-Gengler, Brya     Bearcats-OR          1:03.88    1:06.38    1  
      30.69   35.69                                                
  6 1-6 Walker, Ryan          18 C of I                    NT    1:11.48  
      34.46   37.02                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Coddington, Laura        Bearcats-OR          2:32.78    2:32.74    9  
      36.00   38.77   39.65   38.32                                
  2 1-2 Buchner, Hannah          Bearcats-OR          2:26.17    2:35.80    4  
      36.98   39.16   39.93   39.73                                
  3 1-3 Pitzele, Kayley       19 C of I               2:45.74    2:48.80    3  
      38.87   43.15   43.94   42.84                                
  4 1-4 Smith, Amanda         20 C of I                    NT    3:05.64    2  
      44.12   47.45   47.84   46.23                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Rutter, James         20 C of I               2:19.64    2:15.91    9  
      31.95   33.52   34.73   35.71                                
  2 1-2 Munson-McGee, Jacob   19 Bearcats-OR          2:30.90    2:26.02    4  
      34.09   36.28   38.03   37.62                                
  3 1-3 Schmidtbauer, John       Bearcats-OR          2:22.88    2:31.00    3  
      34.46   37.85   39.05   39.64                                
  4 1-4 Malek, Matt           18 C of I                    NT    2:55.20    2  
      39.76   45.14   46.81   43.49                                
  5 1-5 Xu, Kevin             18 C of I                    NT    3:54.01    1  
      46.52   56.77 1:04.39 1:06.33                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Larrow, Jenna L       20 Bearcats-OR          5:44.13    5:46.93    9  
      31.14   34.40   35.15   35.41   35.31   35.49   35.17   35.07
      35.49   34.30                                                
  2 1-2 Clapp, Auri           19 C of I                    NT    5:55.91    4  
      32.51   34.89   36.06   36.42   36.59   36.49   36.16   36.46
      36.03   34.30                                                
  3 1-3 Younggren, Annie      19 C of I               5:45.25    6:03.09    3  
      32.73   35.86   36.53   37.02   37.36   36.45   37.18   36.96
      36.93   36.07                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Tangeman, Kevin M     20 Bearcats-OR          5:38.07    5:45.33    9  
      29.42   32.74   34.19   34.90   35.35   36.14   36.40   36.78
      36.53   32.88                                                
  2 1-2 Nicolosi, Gino        20 C of I               7:11.52    7:06.46    4  
      32.55   37.49   40.23   42.95   45.20   44.37   46.24   45.69
      44.28   47.46                                                
  3 1-3 Carpenter, Andrew     19 C of I               8:08.32    7:41.24    3  
      36.38   43.40   44.58   45.73   49.12   50.32   47.62   50.72
      50.05   43.32                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Savell, Phon          21 C of I               2:37.78    2:37.30    9  
      35.54   39.88   41.09   40.79                                
  2 1-2 Judd, Ellen           20 C of I               2:40.06    2:48.51    4  
      37.96   42.59   44.29   43.67                                
  3 1-3 Higashida, Janelle    18 Bearcats-OR          2:45.41    2:53.46    3  
      38.07   43.07   45.31   47.01                                
  4 1-4 Koetje, Kara          19 Bearcats-OR          2:50.86    2:59.96    2  
      40.62   45.24   46.54   47.56                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Mikelonis, Scott      22 C of I               2:29.85    2:29.29    9  
      32.59   38.47   39.43   38.80                                
  2 1-2 Huang, James L           Bearcats-OR          2:27.72    2:30.71    4  
      33.57   38.05   38.40   40.69                                
  3 1-3 Malek, Matt           18 C of I               2:59.67    3:06.81    3  
      41.49   46.74   49.44   49.14                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 College of Idaho  'A'                         4:00.89    4:05.50   11  
     1) Cabera, Ali 19                  2) Younggren, Annie 19            
     3) Byrnes, Ash 19                  4) Savell, Phon 21                
       29.29  1:01.53    30.48  1:03.06    29.98  1:02.80    26.76    58.11
  2 1-2 Willamette University-OR  'A'                 3:46.61    4:09.42    4  
     1) Connett, Hanna R 20             2) Coddington, Laura              
     3) Buchner, Hannah                 4) Larrow, Jenna L 20             
       29.24  1:00.05    30.92  1:04.96    19.72  1:02.99    29.12  1:01.42
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Willamette University-OR  'A'                 3:14.67    3:42.88   11  
     1) McGeehan, Michael 18            2) Tanigawa, Matt A 20            
     3) Munson-McGee, Jacob 19          4) Valera-Gengler, Bryan          
       25.48    52.10    25.21    53.27    25.96    54.45    29.76  1:03.06
  2 1-2 College of Idaho  'A'                         3:20.51    3:42.90    4  
     1) Younggren, Jeremy 22            2) Nicolosi, Gino 20              
     3) Jenkins, Justus 19              4) Green, John 21                 
       25.86    52.91    28.95  1:01.80    27.72    58.80    23.74    49.39
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                    
 
  1. College of Idaho                    191   2. Willamette University               178
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Willamette University               104   2. College of Idaho                     82
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. College of Idaho                    109   2. Willamette University                74