Licensed to Linfield College           HY-TEK's Meet Manager 1/24/2009 02:43 PM
                         LIN-WU Dual Meet - 1/24/2009                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linfield College  'A'                                  NT    1:59.13   11  
     1) Hollingsworth, Rose 21          2) Seto, Kailee 18                
     3) Weller, Felicia 18              4) Krill, Melany 18               
       28.79  1:02.06  1:32.13  1:59.13                                    
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:54.51    2:09.08    4  
     1) Coddington, Laura               2) Higashida, Janelle 18          
     3) Koetje, Kara 19                 4) Buchner, Hannah                
       33.49  1:09.30  1:39.62  2:09.08                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linfield College  'A'                                  NT    1:44.50   11  
     1) Parfitt, Josh 21                2) Kobayashi, Yusuke 20           
     3) Rieniets, Dominic 21            4) Colahan, Conor 18              
  2 Linfield College  'B'                                  NT    1:46.92    4  
     1) Moynihan, Conor 19              2) Huynh, Tyler 19                
     3) Pohl, Andrew                    4) Periera, Marc 18               
  3 Willamette University-OR  'A'                     1:37.67    1:47.80    2  
     1) Schmidtbauer, John              2) McGeehan, Michael 18           
     3) Tangeman, Kevin M 20            4) Tanigawa, Matt A 20            
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larrow, Jenna L           20 Bearcats-OR         11:33.93   11:47.13    9  
       31.69  1:06.70  1:42.68  2:18.69  2:54.79  3:30.98  4:07.02  4:43.16
     5:19.12  5:55.19  6:30.49  7:05.75  7:41.19  8:16.37  8:51.44  9:26.80
    10:01.99 10:37.23 11:12.39 11:47.13                                    
  2 Smith, Kimberlee             LIN                       NT   11:52.65    4  
       31.31  1:06.16  1:42.15  2:17.78  2:53.40  3:28.96  4:04.97  4:41.30
     5:17.46  5:53.46  6:29.84  7:05.82  7:41.63  8:17.63  8:54.05  9:30.02
    10:06.22 10:42.39 11:18.38 11:52.65                                    
  3 Smith, Lacy               21 LIN                       NT   12:35.49    3  
       34.37  1:11.54  1:49.35  2:27.58  3:05.59  3:43.62  4:21.75  4:59.88
     5:37.94  6:15.63  6:53.42  7:31.29  8:09.41  8:47.64  9:26.04 10:04.34
    10:42.31 11:20.66 11:58.67 12:35.49                                    
  4 Goodloe, Amy E            21 LIN                       NT   12:43.53    2  
       34.78  1:12.35  1:50.31  2:28.51  3:06.55  3:44.55  4:22.95  5:01.08
     5:39.65  6:17.92  6:56.63  7:35.42  8:14.02  8:53.12  9:32.09 10:10.78
    10:49.49 11:27.66 12:06.35 12:43.53                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parfitt, Josh             21 LIN                       NT   10:39.99    9  
       27.32    57.95  1:29.44  2:01.13  2:32.91  3:04.66  3:36.71  4:08.79
     4:41.20  5:14.48  5:46.65  6:19.39  6:51.96  7:24.44  7:57.13  8:29.63
     9:02.24  9:34.98 10:07.70 10:39.99                                    
  2 Pohl, Andrew                 LIN                       NT   13:12.34    4  
       33.32  1:11.72  1:51.94  2:32.93  3:13.89  3:55.32  4:36.36  5:17.35
     5:58.01  6:38.75  7:19.22  7:59.80  8:39.84  9:19.31  9:58.80 10:38.08
    11:17.25 11:57.08 12:34.66 13:12.34                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connett, Hanna R          20 Bearcats-OR          2:04.27    2:07.69    9  
       29.47  1:01.52  1:34.99  2:07.69                                    
  2 Krill, Melany             18 LIN                       NT    2:09.58    4  
       30.37  1:03.75  1:37.18  2:09.58                                    
  3 Greenaway, Melissa        18 LIN                       NT    2:17.67    3  
       31.31  1:06.07  1:41.75  2:17.67                                    
  4 Buchner, Hannah              Bearcats-OR          2:09.00    2:17.90    2  
       32.46  1:07.12  1:43.04  2:17.90                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR          1:51.27    1:52.78    9  
       26.39    55.40  1:24.40  1:52.78                                    
  2 Moynihan, Conor           19 LIN                       NT    1:53.18    4  
       26.36    55.42  1:24.57  1:53.18                                    
  3 Carder, Mark              21 LIN                       NT    1:59.69    3  
       27.31    57.95  1:28.68  1:59.69                                    
  4 Munson-McGee, Jacob       19 Bearcats-OR          2:07.00    2:07.98    2  
       28.98  1:01.49  1:34.60  2:07.98                                    
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakamura, Christine       19 LIN                       NT      27.54    9  
  2 Beliy, Viktoriya A           Bearcats-OR            28.81      29.26    4  
  3 Ibarra, Chelsea           20 Bearcats-OR            29.01      30.16    3  
  4 Daoust, Adriana              LIN                       NT      30.23    2  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colahan, Conor            18 LIN                       NT      24.27    9  
  2 Valera-Gengler, Bryan        Bearcats-OR            28.05      24.54    4  
  3 Tanigawa, Matt A          20 Bearcats-OR            23.50      24.73    3  
  4 Ashley, Cooper            18 LIN                       NT      28.62    2  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollingsworth, Rose       21 LIN                       NT    4:56.22    9  
       32.39  1:08.20  1:44.91  2:21.35  3:04.32  3:47.92  4:22.40  4:56.22
  2 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          5:07.07    5:09.58    4  
       31.28  1:07.75  1:47.05  2:26.10  3:11.98  3:57.88  4:33.92  5:09.58
  3 Higashida, Janelle        18 Bearcats-OR          5:15.04    5:25.50    3  
       32.93  1:11.74  1:54.66  2:39.05  3:23.62  4:09.84  4:48.02  5:25.50
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huynh, Tyler              19 LIN                       NT    4:42.78    9  
       28.79  1:03.37  1:40.61  2:18.29  2:57.08  3:37.11  4:10.16  4:42.78
  2 Carder, Mark              21 LIN                       NT    4:48.02    4  
       31.64  1:08.22  1:46.63  2:23.99  3:01.91  3:41.38  4:14.83  4:48.02
  3 Huang, James L               Bearcats-OR          4:57.79    5:01.62    3  
       31.81  1:09.50  1:50.12  2:30.25  3:10.12  3:51.00  4:27.12  5:01.62
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          1:00.69    1:02.55    9  
       29.30  1:02.55                                                      
  2 Weller, Felicia           18 LIN                       NT    1:05.37    4  
       30.60  1:05.37                                                      
  3 Koetje, Kara              19 Bearcats-OR          1:03.90    1:08.70    3  
       32.10  1:08.70                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rieniets, Dominic         21 LIN                       NT      52.39    9  
       24.46    52.39                                                      
  2 Schmidtbauer, John           Bearcats-OR            57.69      59.94    4  
       28.06    59.94                                                      
  3 Pohl, Andrew                 LIN                       NT    1:01.26    3  
       29.02  1:01.26                                                      
  4 Ashley, Cooper            18 LIN                       NT    1:02.46    2  
       28.91  1:02.46                                                      
  5 Periera, Marc             18 LIN                       NT   x1:05.83  
       29.48  1:05.83                                                      
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollingsworth, Rose       21 LIN                       NT      56.93    9  
       27.39    56.93                                                      
  2 Connett, Hanna R          20 Bearcats-OR            58.53      58.98    4  
       28.81    58.98                                                      
  3 Krill, Melany             18 LIN                    57.61      59.51    3  
       28.78    59.51                                                      
  4 Miyasaki, Evi             19 LIN                       NT    1:02.76    2  
       29.59  1:02.76                                                      
  5 Beliy, Viktoriya A           Bearcats-OR          1:02.29    1:04.64    1  
       32.16  1:04.64                                                      
  6 Goodloe, Amy E            21 LIN                       NT   x1:06.52  
       32.37  1:06.52                                                      
  7 Ibarra, Chelsea           20 Bearcats-OR          1:04.44    1:07.04  
       31.83  1:07.04                                                      
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGeehan, Michael         18 Bearcats-OR            50.20      52.12    9  
       25.43    52.12                                                      
  2 Tangeman, Kevin M         20 Bearcats-OR            52.49      53.34    4  
       25.67    53.34                                                      
  3 Colahan, Conor            18 LIN                       NT      53.78    3  
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kimberlee             LIN                       NT    1:03.99    9  
       31.32  1:03.99                                                      
  2 Schulze, Gwen R              Bearcats-OR          1:05.24    1:07.61    4  
       32.64  1:07.61                                                      
  3 Nakamura, Christine       19 LIN                       NT    1:09.02    3  
       33.91  1:09.02                                                      
  4 Coddington, Laura            Bearcats-OR          1:08.48    1:10.34    2  
       34.45  1:10.34                                                      
  5 Greenaway, Melissa        18 LIN                       NT    1:12.29    1  
       34.81  1:12.29                                                      
  6 Buchner, Hannah              Bearcats-OR          1:11.82    1:15.48  
       36.99  1:15.48                                                      
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moynihan, Conor           19 LIN                       NT      58.22    9  
       27.97    58.22                                                      
  2 Munson-McGee, Jacob       19 Bearcats-OR          1:07.77    1:09.03    4  
       33.68  1:09.03                                                      
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larrow, Jenna L           20 Bearcats-OR          5:44.13    5:52.92    9  
       31.70  1:07.35  1:43.32  2:19.43  2:55.39  3:31.13  4:07.07  4:42.72
     5:18.30  5:52.92                                                      
  2 Smith, Lacy               21 LIN                       NT    6:14.71    4  
       33.92  1:11.09  1:48.94  2:27.17  3:05.28  3:43.33  4:21.77  4:59.79
     5:37.85  6:14.71                                                      
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huang, James L               Bearcats-OR               NT    5:45.47    9  
       30.17  1:03.72  1:38.19  2:14.54  2:50.78  3:26.34  4:01.31  4:36.86
     5:12.23  5:45.47                                                      
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seto, Kailee              18 LIN                       NT    1:16.09    9  
       35.88  1:16.09                                                      
  2 Higashida, Janelle        18 Bearcats-OR          1:14.45    1:18.80    4  
       37.58  1:18.80                                                      
  3 Connett, Hanna R          20 Bearcats-OR          1:17.09    1:19.19    3  
       37.50  1:19.19                                                      
  4 Miyasaki, Evi             19 LIN                  1:21.58    1:21.16    2  
       38.61  1:21.16                                                      
  5 Weller, Felicia           18 LIN                       NT    1:22.11    1  
       40.08  1:22.11                                                      
  6 Koetje, Kara              19 Bearcats-OR          1:20.39    1:22.71  
       39.57  1:22.71                                                      
  7 Daoust, Adriana              LIN                  1:30.98   x1:26.77  
       41.90  1:26.77                                                      
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huynh, Tyler              19 LIN                       NT    1:06.82    9  
       31.61  1:06.82                                                      
  2 McGeehan, Michael         18 Bearcats-OR               NT    1:06.91    4  
       31.70  1:06.91                                                      
  3 Periera, Marc             18 LIN                       NT    1:13.50    3  
       35.38  1:13.50                                                      
  4 Valera-Gengler, Bryan        Bearcats-OR          1:25.45    1:13.87    2  
       34.87  1:13.87                                                      
  5 Tangeman, Kevin M         20 Bearcats-OR          1:13.16    1:24.65    1  
       39.50  1:24.65                                                      
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linfield College  'A'                                  NT    1:55.76   11  
     1) Goodloe, Amy E 21               2) Smith, Lacy 21                 
     3) Smith, Kimberlee                4) Nakamura, Christine 19         
       30.40  1:01.90  1:28.62  1:55.76                                    
  2 Willamette University-OR  'A'                     1:43.90    1:56.99    4  
     1) Coddington, Laura               2) Larrow, Jenna L 20             
     3) Beliy, Viktoriya A              4) Ibarra, Chelsea 20             
       30.02    58.74  1:28.60  1:56.99                                    
  3 Linfield College  'B'                                  NT    1:58.79    2  
     1) Daoust, Adriana                 2) Greenaway, Melissa 18          
     3) Miyasaki, Evi 19                4) Seto, Kailee 18                
       31.20    59.81  1:28.84  1:58.79                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linfield College  'A'                                  NT    1:33.52   11  
     1) Parfitt, Josh 21                2) Kobayashi, Yusuke 20           
     3) Rieniets, Dominic 21            4) Ashley, Cooper 18              
       24.48    47.42  1:08.88  1:33.52                                    
 -- Willamette University-OR  'A'                     1:27.24   X1:44.14  
     1) Tanigawa, Matt A 20             2) Munson-McGee, Jacob 19         
     3) Huang, James L                  4) Valera-Gengler, Bryan          
       24.44    49.15  1:14.30  1:44.14                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                    
 
  1. Linfield College                    215   2. Willamette University               141
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Linfield College                    107   2. Willamette University                81
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Linfield College                    108   2. Willamette University                60