Licensed to Willamette University       Hy-Tek's Meet Manager 4/2/2005 06:05 PM
                Willamette Invitational - 4/1/2005 to 4/2/2005                 
                             4/1/2005 to 4/2/2005                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Davis, Angel                 Portland State           12.46   1 
  2 White, Monaka                Highline CC              12.72   1 
  3 Galloway, Bonnie             Western Oregon           12.93   1 
  4 Jenkins, Keyanna             Western Oregon           12.98   1 
  5 Kociemba, Katy               Western Oregon           12.99   2 
  6 Pugh, Ashley                 Portland State           12.99   1 
  7 Norman, Carolyn              Highline CC              13.13   2 
  8 May, Andrea                  Willamette               13.20   3 
  9 McHugh, Kerry                Highline CC              13.61   3 
 10 Kendall, Julie               Western Oregon           13.62   2 
 11 Campbell, Tiffany            Portland                 13.72   2 
 12 Howard, Heather              Spokane CC               13.76   2 
 13 Gardner, Ashlee              Alaska Anchorage         13.78   3 
 14 Smith, Danielle              Western Oregon           13.97   3 
 15 Persons, Mary                Portland                 14.34   3 
 16 Sonis, DeDe                  Mount Hood               14.53   3 
 17 Patterson, Lindsey           Willamette               16.31   2 
 
Event 2  Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Shemi, Ena                   Portland State           25.57   1 
  2 Winkle, Mackenzie            Portland State           25.87   1 
  3 Imran, Gayle                 Portland State           26.01   1 
  4 Garasmichuk, Zori            Highline CC              26.55   2 
  5 Blackwood, Kerry-Ann         Portland State           26.62   1 
  5 White, Monaka                Highline CC              26.62   1 
  7 May, Andrea                  Willamette               26.64   3 
  8 Grizzard, Brittany           Mount Hood               26.67   2 
  9 Sims, Caressa                Portland State           26.71   1 
 10 Hanson, Mariah               Willamette               27.05   2 
 11 Gardner, Ashlee              Alaska Anchorage         27.66   3 
 12 Nemetz, Kate                 Portland                 27.77   2 
 13 Sandau, Amanda               Portland                 27.88   2 
 14 Howard, Heather              Spokane CC               28.07   2 
 15 Lucas, Nicole                Willamette               28.74   3 
 16 Bogdaniec, Nicole            Albertson Colleg         28.77   4 
 17 Tran, Genie                  Alaska Anchorage         29.10   3 
 18 Gilikson, Erin               Eastern Oregon           29.15   4 
 19 Stein, Courtney              Alaska Anchorage         29.65   3 
 20 Moran, Tara                  Eastern Oregon           30.02   4 
 21 Crow, Nicole                 Eastern Oregon           30.14   4 
 22 Cavalieri, Ashley            Highline CC              31.17   4 
 23 kim, Christine               Highline CC              31.35   4 
 
Event 3  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Quay, Ashley                 Portland State           58.33   1 
  2 Hanson, Mariah               Willamette               58.77   1 
  3 Garasmichuk, Zori            Highline CC              59.00   1 
  4 Grizzard, Brittany           Mount Hood               59.66   2 
  5 Palermo, Olivia              Portland State         1:00.50   1 
  6 Sandau, Amanda               Portland               1:02.12   1 
  7 Garcia, Julie                Oregon State           1:02.23   1 
  8 Gubler, Crystal              Spokane CC             1:02.39   1 
  9 Gordon, Diana                Alaska Anchorage       1:03.49   1 
 10 Chavallo, Silka              Spokane CC             1:04.14   2 
 11 Ward, Emma                   Clackamas CC           1:07.30   2 
 
Event 4  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Metcalfe, Kelsey             U-Portland             2:13.16  
  2 Bielenberg, Staci            Portland State         2:14.76  
  3 Andrews, Alicia              Willamette             2:15.33  
  4 Perkins, Teona               Spokane CC             2:16.51  
  5 Crotty, Erin                 Portland               2:16.78  
  6 Killam, Carly                Willamette             2:17.81  
  7 Vandehey, Stephanie          Willamette             2:19.39  
  8 Gaitan, Stephene             Portland               2:19.65  
  9 Mosey, Annette               Portland               2:20.20  
 10 Krishnek, Bobeya             Portland State         2:20.44  
 11 Rasmussen, Cara              Gonzaga                2:20.98  
 12 Peterson, Jean-Marie         Oregon State           2:21.82  
 13 Howell, Sarah                Western Oregon         2:22.54  
 14 Calkins, Naomi               Gonzaga                2:23.92  
 15 Pratt, Danielle              Alaska Anchorage       2:24.26  
 16 Lundahl, Crystal             Highline CC            2:24.79  
 17 Ball, Katie                  Albertson Colleg       2:26.37  
 18 Pulley, Trista               Portland               2:26.68  
 19 Rummell, Jennie              Western Oregon         2:27.02  
 20 Myers, Stephanie             Alaska Anchorage       2:27.18  
 21 Harper, Jessica              Clackamas CC           2:27.69  
 22 Megale, Elise                Clackamas CC           2:27.71  
 23 Krusen, Mary                 Alaska Anchorage       2:29.00  
 24 Anderberg, Stephanie         Portland               2:31.13  
 25 Woitovitch, Nicole           Eastern Oregon         2:31.34  
 26 Strachen, Kaley              Alaska Anchorage       2:31.82  
 27 Wilson, Michel               Mount Hood             2:31.94  
 28 Clayton, Laura               Eastern Oregon         2:31.98  
 29 White, Rachel                Willamette             2:33.31  
 30 Mitchell, Jenny              Alaska Anchorage       2:33.64  
 31 Wilson, Mailee               Spokane CC             2:33.67  
 32 Mielke, Becca                Eastern Oregon         2:34.01  
 33 Bates, Sara                  Eastern Oregon         2:34.15  
 34 Castaneda, Kayla             Western Oregon         2:35.91  
 35 Haydu, Anjuli                Alaska Anchorage       2:45.80  
 36 McIntyre, Heather            Alaska Anchorage       2:56.12  
 
Event 5  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bielenberg, Staci            Portland State         4:41.24  
  2 Poggi, Kaitlin               Oregon State           4:43.44  
  3 Krishnek, Bobeya             Portland State         4:47.35  
  4 Denfeld, Lauren              Oregon State           4:48.95  
  5 Buck, Emily                  Gonzaga                4:49.59  
  6 Jones, Kelsey                Eastside Track C       4:51.14  
  7 Konrad, Kari                 Western Oregon         4:55.51  
  8 Dubay, Maria                 Mount Hood             4:56.47  
  9 Megale, Elise                Clackamas CC           4:58.46  
 10 Myers, Stephanie             Alaska Anchorage       5:00.13  
 11 Kuntz, Maegan                Unattached             5:00.52  
 12 Stephenson, Tylar            Portland State         5:00.75  
 13 McKenzie, Shannon            Lewis-Clark            5:00.93  
 14 Harer, Noelle                Oregon State           5:01.11  
 15 Trutna, Leah                 Western Oregon         5:01.78  
 16 Edwards, Shannon             Albertson Colleg       5:02.78  
 17 Wales, Heather               Oregon State           5:03.82  
 18 Hartling, Meriel             UO Running Club        5:03.96  
 19 Wells, Stacie                Western Oregon         5:04.26  
 20 Fuller, Jaime                Oregon State           5:04.30  
 21 Squires, Audrey              Willamette             5:04.32  
 22 Bates, Sara                  Eastern Oregon         5:06.26  
 23 Johnson, Erica               Unattached             5:07.00  
 24 Stone, Shannon               UO Running Club        5:07.82  
 25 Stirewalt, Tara              Oregon State           5:08.64  
 26 Passi, Tiffany               Clackamas CC           5:09.63  
 27 Aschwanden, Elise            Oregon State           5:10.17  
 28 Brands, Libby                Gonzaga                5:13.69  
 29 Rosenberg, Kendra            Willamette             5:17.62  
 30 Harper, Jessica              Clackamas CC           5:21.64  
 31 Parry, Kim                   Western Oregon         5:21.66  
 32 Mielke, Becca                Eastern Oregon         5:23.58  
 33 Larson, Ashley               Oregon State           5:31.15  
 34 Hatch, Natalie               Albertson Colleg       5:33.17  
 35 Twohy, Lucy                  Oregon State           5:37.32  
 36 Jablonsky, Jami              Highline CC            5:49.03  
 37 Gillman, Amanda              Gonzaga                6:37.86  
 
Event 6  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sharratt, Ashley             Willamette            12:13.51  
  2 Fairbrook, Sarah             Willamette            12:24.68  
  3 Swan, Mallory                Oregon Tech           12:27.32  
  4 Strachen, Kaley              Alaska Anchorage      12:42.63  
  5 Ostermick, Melissa           Willamette            13:23.01  
 
Event 7  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vincent, Ashlee              U-Portland            17:04.2h  
  2 Younce, Ashley               Oregon State          17:19.8h  
  3 Beechy, Tiffany              UO Running Club       17:23.9h  
  4 Palmer, Neoma                Oregon State          17:38.6h  
  5 Quatrochi, Danielle          Unattached            17:39.3h  
  6 Rohde, Kristen               Portland              17:49.6h  
  7 Bergmann, Dolores            Unattached            17:53.3h  
  8 Sabin, Elise                 Portland              17:54.7h  
  9 Francis, Ashley              Oregon State          18:01.5h  
 10 Edwards, Shannon             Albertson Colleg      18:02.6h  
 11 Cole, Molly                  Portland State        18:06.3h  
 12 Zerzan, Sarah                Willamette            18:06.7h  
 13 Pierce, Katie                Willamette            18:13.7h  
 14 Crawford, Nicole             Oregon State          18:16.5h  
 15 Devlin, Julie                Portland              18:18.2h  
 16 Kuhlman, Lih                 Portland              18:24.9h  
 17 Smith, Sarah                 Pacific U.            18:29.5h  
 18 Dye, Katie                   Clark                 18:35.88  
 19 Fischer, Leighann            George Fox            18:38.89  
 20 Hart, Elizabeth              Willamette            18:39.9h  
 21 Rice, Kathy                  Portland              18:40.07  
 22 Nations, Andrea              Oregon Tech           18:40.77  
 23 Cotterill, Holly             Portland State        18:41.7h  
 24 Yoder, Sara                  Unattached            18:42.05  
 25 Woodruff, Ariel              Portland              18:48.60  
 26 Williams, Evelyn             Team Gfr Salem        18:49.69  
 27 Magnuson, Katie              Oregon State          18:54.3h  
 28 Friend, Danielle             Portland              19:02.37  
 29 McKenzie, Shannon            Lewis-Clark           19:08.19  
 30 Finney, Rian                 Eastern Oregon        19:13.55  
 31 Becker, Ruth                 Spokane CC            19:16.05  
 32 Wright, Bobbi                Willamette            19:18.18  
 33 Sherwood, Lauren             Willamette            19:26.52  
 34 Adams, Ashley                Clackamas CC          19:27.69  
 35 Brett, Katrina               Willamette            19:30.93  
 36 McNally, Audra               Clark                 19:35.93  
 37 Hatch, Natalie               Albertson Colleg      19:42.71  
 38 Perrozi, Megan               Oregon Tech           19:43.97  
 39 Johnston, Jessica            Eastern Oregon        19:44.55  
 40 Krusen, Mary                 Alaska Anchorage      19:46.8h  
 41 Iams, Leanne                 Portland              19:53.05  
 42 Bartell, Lyndsey             Clackamas CC          19:53.49  
 43 Gerke, Genny                 Albertson Colleg      19:59.15  
 44 Dilley, Melissa              Albertson Colleg      20:01.83  
 45 Beebe, Ellen                 Willamette            20:02.57  
 46 Walker, Juline               Willamette            20:03.39  
 47 Haydu, Anjuli                Alaska Anchorage      20:03.93  
 48 Jensen, Jenny                Lewis-Clark           20:06.69  
 49 Mercer, Breanna              Clark                 20:11.26  
 50 Glick, Rikki                 Lewis-Clark           20:14.88  
 51 Shives, Alison               Willamette            20:17.06  
 52 Roberton, Lisa               Oregon State          20:17.93  
 53 Hallvik, Lindsay             Gonzaga               20:18.64  
 54 Nielsen, Jill                Western Baptist       20:19.20  
 55 Hermens, Jessica             Gonzaga               20:23.87  
 56 Quam, Diana                  Portland              20:31.51  
 57 Pelzer, Kelsi                Team Gfr Salem        20:50.72  
 58 Jablonsky, Jami              Highline CC           21:45.09  
 
Event 8  Women 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Semenza, Jill                Gonzaga               36:11.21  
  2 Kuzmic, Tausha               Lewis-Clark           37:07.20  
  3 Edwards, Stacy               Alaska Anchorage      37:08.54  
  4 Follen, Molly                Gonzaga               37:53.30  
  5 Bricco, Amy                  Oregon Tech           38:18.85  
  6 Mullen, Marcie               Central Washingt      38:53.23  
  7 Johnson, Erica               Unattached            38:54.35  
  8 Muchow, Shawna               Unattached            39:33.05  
  9 Edwards, Tiffany             Unattached            39:48.22  
 10 Baker, Davya                 Alaska Anchorage      39:48.70  
 11 Gordon, Mallory              Southern Oregon       39:48.86  
 12 Green, Amber                 Central Washingt      39:49.27  
 13 Colkitt, Stephanie           Eastern Oregon        40:16.50  
 14 Ring, Andrea                 Central Washingt      41:26.43  
 15 Flor, Cherilynn              Highline CC           43:28.28  
 16 Mulvaney, Ashley             Mount Hood            44:11.06  
 17 Dubay, Maria                 Mount Hood            46:41.82  
 
Event 9  Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Blackwood, Kerry-Ann         Portland State           14.88   1 
  2 Winkle, Mackenzie            Portland State           15.11   1 
  3 Campbell, Tiffany            Portland                 15.75   1 
  4 Nash, Amber                  Spokane CC               15.83   1 
  5 Quinn, Meghann               Portland State           15.83   2 
  6 Burt, Molly                  Spokane CC               15.84   1 
  7 McGrane, Shannon             Willamette               16.10   1 
  8 Callan, Nini                 Western Oregon           16.38   2 
  9 Lucas, Nicole                Willamette               16.57   1 
 10 Tran, Genie                  Alaska Anchorage         16.70   3 
 11 Sonis, DeDe                  Mount Hood               16.98   2 
 12 Kinney, Erin                 Warner Pacific           17.14   2 
 13 Wonsick, Brittany            Spokane CC               17.27   2 
 14 Barker, Sarah                Western Oregon           17.30   3 
 15 Ward, Emma                   Clackamas CC             17.33   2 
 16 Lund, Carlie                 Willamette               17.40   2 
 17 Persons, Mary                Portland                 18.10   3 
 18 Griffin, Kristina            Spokane CC               18.21   2 
 19 kim, Christine               Highline CC              18.44   3 
 20 Sonnenberg, Leah             Portland                 19.01   3 
 
Event 10  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McGrane, Shannon             Willamette             1:02.78   1 
  2 Smith, Jordyn                Willamette             1:04.17   1 
  3 Burt, Molly                  Spokane CC             1:04.54   1 
  4 Nash, Amber                  Spokane CC             1:06.47   2 
  5 Wonsick, Brittany            Spokane CC             1:06.86   2 
  6 Quinn, Meghann               Portland State         1:06.87   1 
  7 Hansberry, Jenny             Portland State         1:07.13   1 
  8 Kassebaum, Roseann           Willamette             1:07.32   1 
  9 Lund, Carlie                 Willamette             1:08.73   2 
 10 Jackson, Kara                Portland               1:09.70   2 
 11 Nash, Natalie                Western Oregon         1:10.81   1 
 12 Griffin, Kristina            Spokane CC             1:12.23   2 
 
Event 11  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Portland State University  'A'                        47.04  
     1) Blackwood, Kerry-Ann            2) Shemi, Ena                     
     3) Imran, Gayle                    4) Winkle, Mackenzie              
  2 Western Oregon University  'A'                        48.67  
     1) Jenkins, Keyanna                2) Kociemba, Katy                 
     3) Galloway, Bonnie                4) Smith, Monica                  
  3 Highline Community College  'A'                       49.61  
     1) White, Monaka                   2) Norman, Carolyn                
     3) McHugh, Kerry                   4) Garasmichuk, Zori              
  4 University of Portland  'A'                           50.58  
     1) Nemetz, Kate                    2) Sandau, Amanda                 
     3) Campbell, Tiffany               4) Pulley, Trista                 
  5 Willamette University  'A'                            50.88  
  6 Spokane Community College  'A'                        51.42  
     1) Nash, Amber                     2) Fordjour, Akousa               
     3) Burt, Molly                     4) Long, Shannon                  
 
Event 12  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Willamette University  'A'                          3:53.99   1 
  2 Portland State University  'A'                      3:56.89   1 
     1) Bielenberg, Staci               2) Hansberry, Jenny               
     3) Stephenson, Tylar               4)                                
  3 Western Oregon University  'A'                      3:57.30   1 
     1) Galloway, Bonnie                2) Smith, Monica                  
     3) Johnson, Bridget                4) Kociemba, Katy                 
  4 Highline Community College  'A'                     4:07.31   1 
     1) Garasmichuk, Zori               2) Lundahl, Crystal               
     3) McHugh, Kerry                   4) Marshall, Sitges               
  5 Spokane Community College  'A'                      4:08.81   1 
     1) Perkins, Teona                  2) Burt, Molly                    
     3) Nash, Amber                     4) Gubler, Crystal                
  6 University of Portland  'A'                         4:12.77   1 
     1) Crotty, Erin                    2) Nemetz, Kate                   
     3) Pulley, Trista                  4) Sandau, Amanda                 
  7 University of Portland  'B'                         4:15.52   1 
     1) Anderberg, Stephanie            2) Mosey, Annette                 
     3) Gaitan, Stephene                4) Jackson, Kara                  
  8 Western Oregon University  'C'                      4:18.04   2 
     1) Jenkins, Keyanna                2) Peterson, Jen                  
     3) Barker, Sarah                   4) Castaneda, Kayla               
  9 Western Oregon University  'B'                      4:18.61   1 
     1) Nash, Natalie                   2) Howell, Sarah                  
     3) Konrad, Kari                    4) Rummell, Jennie                
 10 University of Alaska Anchorage  'A'                 4:26.75   2 
     1) Gordon, Diana                   2) Mitchell, Jenny                
     3) Myers, Stephanie                4) Pratt, Danielle                
 11 Eastern Oregon University  'A'                      4:27.66   2 
     1) Woitovitch, Nicole              2) Finney, Rian                   
     3)                                 4) Gilikson, Erin                 
 12 Eastern Oregon University  'B'                      4:31.64   2 
     1) Bates, Sara                     2) Clayton, Laura                 
     3) Johnston, Jessica               4) Mielke, Becca                  
 13 Western Baptist College  'A'                        4:36.16   2 
 
Event 13  Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Monica                Western Oregon           1.60m    5-03.00 
  2 Moran, Tara                  Eastern Oregon           1.55m    5-01.00 
  2 Gallaher, Jessie             Mount Hood               1.55m    5-01.00 
  2 Plypick, Taryn               Highline CC              1.55m    5-01.00 
  2 Kinney, Erin                 Warner Pacific           1.55m    5-01.00 
  6 Archibald, Mary              Unattached               1.45m    4-09.00 
  7 Orchard, Jacquelyn           Spokane CC               1.30m    4-03.25 
 
Event 14  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Shafer, Erin                 Clackamas CC             3.23m   10-07.00 
  1 Carter, Miranda              Clackamas CC             3.23m   10-07.00 
  1 Gallaher, Jessie             Mount Hood               3.23m   10-07.00 
  4 Smith, Danielle              Western Oregon           3.08m   10-01.25 
  5 Olson, Lynn                  Willamette               2.77m    9-01.00 
  5 Ruhoff, Chelsea              Willamette               2.77m    9-01.00 
 -- Campbell, Joan               Western Oregon              NH            
 -- Fuller, Jessica              Spokane CC                  NH            
 -- Jager, Johnna                Willamette                  NH            
 -- Reynolds, Afton              Spokane CC                  NH            
 
Event 15  Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Bridget             Western Oregon           5.18m   17-00.00 
  2 Kendall, Julie               Western Oregon           5.13m   16-10.00 
  3 Callan, Nini                 Western Oregon           5.08m   16-08.00 
  3 Patterson, Lindsey           Willamette               5.08m   16-08.00 
  5 Kociemba, Katy               Western Oregon           4.98m   16-04.25 
  6 Kassebaum, Roseann           Willamette               4.95m   16-03.00 
  7 Shafer, Erin                 Clackamas CC             4.94m   16-02.50 
  8 Plypick, Taryn               Highline CC              4.85m   15-11.00 
  9 Gilikson, Erin               Eastern Oregon           4.82m   15-09.75 
 10 Smith, Jordyn                Willamette               4.60m   15-01.25 
 11 Wonsick, Brittany            Spokane CC               4.57m   15-00.00 
 12 Sampson, Nicole              Spokane CC               4.49m   14-08.75 
 13 Burt, Molly                  Spokane CC               4.36m   14-03.75 
 14 Griffin, Kristina            Spokane CC               3.89m   12-09.25 
 -- Page, Danielle               Willamette                FOUL            
 
Event 16  Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Imran, Gayle                 Portland State          12.19m   40-00.00 
  2 Page, Danielle               Willamette              10.71m   35-01.75 
  3 Callan, Nini                 Western Oregon          10.69m   35-01.00 
  4 Plypick, Taryn               Highline CC             10.07m   33-00.50 
  5 Sampson, Nicole              Spokane CC               9.97m   32-08.50 
  6 Sonnenberg, Leah             Portland                 9.73m   31-11.25 
  7 Cavalieri, Ashley            Highline CC              8.84m   29-00.00 
  8 kim, Christine               Highline CC              8.45m   27-08.75 
  9 Orchard, Jacquelyn           Spokane CC               8.30m   27-02.75 
 -- Attleburger, Christa         Mount Hood                  ND            
 -- Kendall, Julie               Western Oregon              ND            
 -- Green, Kim                   Spokane CC                  ND            
 -- Monda, Elizabeth             Mount Hood                  ND            
 
Event 17  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Whitemarsh, Ann-Erica        Warner Pacific          12.15m   39-10.50 
  2 Johnson, Bridget             Western Oregon          11.92m   39-01.25 
  3 Houston, Jessica             Alaska Anchorage        11.43m   37-06.00 
  4 Helmick, Autumn              Willamette              11.40m   37-05.00 
  5 Linquist, Mindy              Alaska Anchorage        11.10m   36-05.00 
  6 Freed, Sabrina               Western Oregon          10.80m   35-05.25 
  7 Coleman, Ronni               Spokane CC              10.79m   35-05.00 
  8 Winter, Holly                Willamette              10.15m   33-03.75 
  9 Sims, Caressa                Portland State          10.04m   32-11.25 
 10 Neuman, Missy                Spokane CC               9.78m   32-01.00 
 11 Dixon, Renee                 Alaska Anchorage         9.73m   31-11.25 
 12 Mollet, Ashley               Willamette               9.60m   31-06.00 
 13 Dryden, Cassie               Spokane CC               9.21m   30-02.75 
 14 Quay, Ashley                 Portland State           9.18m   30-01.50 
 15 Eskeberg, Jackie             Portland                 8.90m   29-02.50 
 16 Voise, Mahki                 Spokane CC               8.80m   28-10.50 
 17 Burger, Emilie               Willamette               8.68m   28-05.75 
 18 Rossos, Beth                 Clackamas CC             8.54m   28-00.25 
 
Event 18  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Houston, Jessica             Alaska Anchorage        50.52m     165-09 
  2 Reichner, Sarah              Unattached              40.00m     131-03 
  3 Gilikson, Erin               Eastern Oregon          39.21m     128-08 
  4 Rosette, Cassie              Portland State          37.54m     123-02 
  5 Cederberg, Jaci              Western Oregon          36.54m     119-10 
  6 Huston, Angelica             Willamette              35.75m     117-03 
  7 Fahey, Melinda               Willamette              35.74m     117-03 
  8 Coleman, Ronni               Spokane CC              35.20m     115-06 
  9 Jones, Taylor                Portland                33.80m     110-11 
 10 Andrus, Caitlin              Willamette              33.50m     109-11 
 11 Neuman, Missy                Spokane CC              32.00m     105-00 
 12 Helmick, Autumn              Willamette              29.68m      97-04 
 13 Eskeberg, Jackie             Portland                28.60m      93-10 
 14 Mollet, Ashley               Willamette              28.26m      92-08 
 15 Winter, Holly                Willamette              27.09m      88-10 
 16 Dixon, Renee                 Alaska Anchorage        26.00m      85-04 
 17 Burger, Emilie               Willamette              25.30m      83-00 
 18 Whitemarsh, Ann-Erica        Warner Pacific          24.79m      81-04 
 19 Heavilin, Amber              Warner Pacific          22.43m      73-07 
 
Event 19  Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Arnall, Dee Dee              Pacific U.              41.07m     134-09 
  2 Williamson, Ashley           Spokane CC              38.93m     127-09 
  3 Clevish, Korissa             Spokane CC              38.58m     126-07 
  4 Dryden, Cassie               Spokane CC              38.05m     124-10 
  5 Jones, Taylor                Portland                36.10m     118-05 
  5 Oveson, Lynique              Portland                36.10m     118-05 
  7 Wingaard-Phillips, Mikae     Willamette              35.59m     116-09 
  8 Neuman, Missy                Spokane CC              35.45m     116-04 
  9 Aamodt, Kristen              Western Oregon          35.21m     115-06 
 10 Voise, Mahki                 Spokane CC              34.79m     114-02 
 11 Callan, Nini                 Western Oregon          33.07m     108-06 
 12 Mollet, Ashley               Willamette              32.21m     105-08 
 13 Rossos, Beth                 Clackamas CC            30.66m     100-07 
 14 Gilikson, Erin               Eastern Oregon          29.28m      96-01 
 15 Figari, Elyssa               Willamette              26.20m      85-11 
 16 Cavalieri, Ashley            Highline CC             23.18m      76-00 
 
Event 20  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cederberg, Jaci              Western Oregon          53.25m     174-08 
  2 Blankenship, Lindsey         George Fox              46.21m     151-07 
  3 Freed, Sabrina               Western Oregon          41.93m     137-07 
  4 Schwartz, Becky              Oregon Tech             39.04m     128-01 
  5 Coleman, Ronni               Spokane CC              38.90m     127-07 
  6 Sims, Caressa                Portland State          38.82m     127-04 
  7 Andrus, Caitlin              Willamette              36.05m     118-03 
  8 Fahey, Melinda               Willamette              34.75m     114-00 
  9 Burger, Emilie               Willamette              28.90m      94-10 
 10 Helmick, Autumn              Willamette              28.70m      94-02 
 11 Winter, Holly                Willamette              27.72m      90-11 
 -- Rosette, Cassie              Portland State              ND            
 -- Huston, Angelica             Willamette                  ND            
 
Event 31  Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hubbard, Bruce               Highline CC              11.08   1 
  2 Garry, Tasheen               Spokane CC               11.34   1 
  3 Dahl, Eric                   Team XO                  11.45   1 
  4 Madrid, Michael              Alaska Anchorage         11.50   2 
  5 Gillespie, KC                Willamette               11.51   1 
  6 Brewster, Dwayne             Spokane CC               11.57   1 
  7 Zellick, Jason               Willamette               11.58   2 
  8 Moore, Cody                  Spokane CC               11.59   1 
  9 Jayo, Talon                  Eastern Oregon           11.60   1 
 10 Gitts, Derek                 Western Oregon           11.62   2 
 11 Cain, Josh                   Clackamas CC             11.71   3 
 12 Ohmes, Lucas                 Clackamas CC             11.76   4 
 13 Ellingson, Kevin             Clackamas CC             11.91   5 
 14 Wade, Kyle                   Spokane CC               11.92   3 
 15 Howard, Sterling             Highline CC              11.94   2 
 16 Tanquary, Jarvis             Willamette               11.94   3 
 17 Henson, Seth                 Portland State           11.97   5 
 18 Mays, Larry                  Highline CC              12.02   2 
 19 Herrington, Blake            Western Oregon           12.07   4 
 20 Randall, Wesley              Willamette               12.10   3 
 21 Parker, Jeremy               Western Oregon           12.13   3 
 22 Bentz, Paul                  Western Oregon           12.23   4 
 23 Wilbon, Steve                Willamette               12.23   2 
 24 Edens, Paul                  Unattached               12.76   5 
 25 Marazi, Farai                Reed                     13.18   5 
 
Event 32  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hubbard, Bruce               Highline CC              22.45   1 
  2 Rollinger, Trevor            Portland State           22.57   1 
  3 Gitts, Derek                 Western Oregon           23.02   1 
  4 Zellick, Jason               Willamette               23.05   2 
  5 Madrid, Michael              Alaska Anchorage         23.10   1 
  6 Dahl, Eric                   Team XO                  23.15   1 
  7 Redmond, Adam                Highline CC              23.27   2 
  8 Brewster, Dwayne             Spokane CC               23.44   1 
  9 Howard, Sterling             Highline CC              23.74   2 
  9 Bruce, Matt                  Clackamas CC             23.74   3 
 11 Bode, Justin                 Alaska Anchorage         23.74   2 
 12 Gregory, Skyler              Western Oregon           23.87   4 
 13 Samuel, Cole                 Western Oregon           23.89   3 
 14 Jones, Alvin                 Highline CC              24.29   3 
 15 Gallardo, Kevin              Western Oregon           24.30   3 
 16 Bentz, Paul                  Western Oregon           24.42   3 
 17 Cain, Josh                   Clackamas CC             24.55   3 
 18 Waller, michael              Western Oregon           24.70   3 
 
Event 33  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Harcourt, Alex               U-Highline CC            48.00   1 
  2 Rollinger, Trevor            Portland State           48.75   1 
  3 Stevens, Jason               Eastern Oregon           50.63   2 
  4 Jones, Nathan                Willamette               50.93   1 
  5 Gehl, Josh                   Clackamas CC             51.06   1 
  6 Richards, Ryan               Clackamas CC             51.34   1 
  7 Jones, Alvin                 Highline CC              51.62   2 
  8 Glover, Travis               Highline CC              51.69   2 
  9 Knudson, Grant               Willamette               51.70   2 
 10 Miller, Adam                 Clackamas CC             51.81   2 
 11 Hoppie, Chris                Clackamas CC             52.13   2 
 12 Kragt, John                  Spokane CC               52.68   1 
 13 Bode, Justin                 Alaska Anchorage         52.86   4 
 14 Orji, Lionel                 Highline CC              53.36   1 
 15 Schmidt, Tyler               Clackamas CC             53.51   2 
 16 Gallardo, Kevin              Western Oregon           53.52   3 
 17 Kirchner, Brenden            Western Oregon           53.77   3 
 18 Beckwith, Kendall            Alaska Anchorage         54.25   4 
 19 Derek, Brown                 Albertson Colleg         54.28   2 
 
Event 34  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hemlock, Clay                Portland State         1:55.21  
  2 Decherd, Ben                 Willamette             1:55.26  
  3 Gavin, John                  Spokane CC             1:55.39  
  4 Lopez, Brandon               Portland State         1:55.74  
  5 Stupnitskiy, Anton           Warner Pacific         1:55.92  
  6 Banker, Troy                 Western Oregon         1:56.26  
  7 Thomas, Everett              Willamette             1:56.51  
  8 Boyle, Mick                  Alaska Anchorage       1:57.23  
  9 Johnson, Ryan                S.E.T.A.               1:57.41  
 10 Dickson, Aaron               Alaska Anchorage       1:57.49  
 11 Goulet, Adam                 Spokane CC             1:58.29  
 12 Neill, Doug                  Willamette             1:58.62  
 13 Helgath, Matt                Spokane CC             1:58.93  
 14 Vrendenburg, Josh            Western Oregon         2:02.69  
 15 Snook, Trevor                Clackamas CC           2:03.30  
 16 Sipko, Daniel                Eastern Oregon         2:03.61  
 17 McGladrey, Alex              Unattached             2:03.81  
 18 Williams, Sean               Eastside Track C       2:04.19  
 19 Rifer, Chris                 Albertson Colleg       2:04.36  
 20 Smith, Chris                 Clackamas CC           2:05.18  
 21 Wanders, Dustin              Albertson Colleg       2:05.79  
 22 Nelson, Johnny               Lewis-Clark            2:06.67  
 23 Morris, Gig                  Portland               2:08.42  
 24 Hunt, Skyler                 Highline CC            2:10.95  
 25 Cade, Patrick                Whitman College        2:12.31  
 26 Moothart, Austin             Lewis-Clark            2:12.32  
 27 Hernandez, David             Alaska Anchorage       2:17.44  
 28 Stephenson, Beau             Mount Hood             2:46.22  
 
Event 35  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Symmonds, Nick               Willamette             3:47.04  
  2 Devenport, Mike              Portland State         3:53.54  
  3 Hemlock, Clay                Portland State         3:55.13  
  4 Flanders, Blake              Portland State         3:56.79  
  5 Anderson, Ryan               Gonzaga                3:58.56  
  6 Lopez, Brandon               Portland State         3:59.32  
  7 Stout, Jacob                 Greater Boise Ru       3:59.81  
  8 Hollis, Chris                Portland State         3:59.98  
  9 Trujillo, Carlos             UO Running Club        4:00.90  
 10 Crawford, Nick               Western Oregon         4:01.19  
 11 Blanshan, Evan               Portland State         4:01.20  
 12 Siebert, Nick                Spokane CC             4:02.12  
 13 Williams, Sean               Eastside Track C       4:03.30  
 14 Dickson, Aaron               Alaska Anchorage       4:03.85  
 15 Fuller, Andrew               Spokane CC             4:05.17  
 16 Hopper, Tyler                Albertson Colleg       4:05.44  
 17 Poulin, Baraka               Gonzaga                4:05.96  
 18 Badley, Tim                  Portland State         4:06.54  
 19 McGladrey, Alex              Unattached             4:07.05  
 20 Wells, Chase                 Western Oregon         4:07.92  
 21 Samudio, Justin              UO Running Club        4:09.03  
 22 Knight, Brent                Alaska Anchorage       4:09.42  
 23 Bailey, David                Unattached             4:09.91  
 24 Valdez, Daniel               Portland State         4:09.98  
 25 Nebert, Lucas                Willamette             4:10.27  
 26 Tschida, Nate                Spokane CC             4:12.60  
 27 Solosabal, Matt              Lewis-Clark            4:13.23  
 28 Ogwel, Mike                  Spokane CC             4:13.31  
 29 Larpentuer, David            Highline CC            4:14.01  
 30 Dickson, Drew                Alaska Anchorage       4:15.34  
 31 Snook, Trevor                Clackamas CC           4:17.04  
 32 Michels, Steve               Spokane CC             4:18.05  
 33 Olson, Leif                  Alaska Anchorage       4:18.52  
 34 Haas, Jacob                  Albertson Colleg       4:19.31  
 35 Williams, Andres             Western Oregon         4:20.93  
 36 Stum, Brandon                Alaska Anchorage       4:21.10  
 37 Bordin, Nic                  Spokane CC             4:21.11  
 38 Galbraith, Aaron             Lewis-Clark            4:21.35  
 39 Sully, Kevin                 UO Running Club        4:22.81  
 40 Hensley, Aaron               Mount Hood             4:23.18  
 41 Cade, Patrick                Whitman College        4:25.51  
 42 Tkebuchava, Daniel           UO Running Club        4:27.22  
 43 Yngve, Stig                  Alaska Anchorage       4:29.29  
 44 Roach, James                 Highline CC            4:29.44  
 45 Nelson, Johnny               Lewis-Clark            4:31.21  
 46 Saltenberger, Morgan         U-Spokane CC           4:39.75  
 47 McDonald-Robbins, Noah       Highline CC            4:40.41  
 48 Weldon, Dan                  U-Spokane CC           4:45.04  
 49 Cornwell, Ryan               Warner Pacific         4:45.80  
 -- Kezes, Paul                  Team XO                    DNF  
 
Event 36  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 King, Max                    Team XO                8:54.55  
  2 Barrons, Ethan               Western Oregon         9:20.01  
  3 McKenzie, Chuck              Unattached             9:27.50  
  4 Anderson, Geoff              Central Washingt       9:37.14  
  5 Badley, Tim                  Portland State         9:37.19  
  6 Larpentuer, David            Highline CC            9:42.54  
  7 Blanshan, Evan               Portland State         9:44.58  
  8 Tschida, Nate                Spokane CC             9:46.95  
  9 Zeiger, Ben                  Willamette             9:49.84  
 10 Hopper, Tyler                Albertson Colleg       9:53.27  
 11 Cook, Matt                   Central Washingt       9:53.30  
 12 Knight, Brent                Alaska Anchorage       9:59.25  
 13 Addison, Jimmy               Oregon Tech           10:01.12  
 14 Cobb, Josh                   Clackamas CC          10:03.08  
 15 Valdez, Daniel               Portland State        10:13.65  
 16 Ego, Josh                    Eastern Oregon        10:17.17  
 17 Rockenbach, Brian            Central Washingt      10:19.85  
 18 Gross, Tyler                 Albertson Colleg      10:46.26  
 19 Rigby, Jeff                  Gonzaga               10:55.47  
 20 Saltenberger, Morgan         U-Spokane CC          10:58.45  
 21 Moothart, Austin             Lewis-Clark           11:08.20  
 22 Fox, Randy                   Oregon Tech           11:27.35  
 23 Fagerquist, Casey            Alaska Anchorage      11:33.15  
 -- Harriman, Matt               U-Portland                 DNF  
 
Event 37  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miller, Joe                  Gonzaga               14:34.72  
  2 Fluckiger, David             Albertson Colleg      14:37.02  
  3 Hollingshead, Aaron          Willamette            14:38.57  
  4 Robinson, Brendan            Portland              14:43.47  
  5 Overby, Scott                Willamette            14:44.49  
  6 Abbott, Kalen                Warner Pacific        14:47.81  
  7 Bauman, Oscar                Club Northwest        14:52.44  
  8 Krohn, Kevin                 U-Portland            14:53.96  
  9 Harris, Travis               Willamette            14:57.84  
 10 Coolidge, Trevor             Portland              14:58.09  
 11 Redig, Oliver                Team Eugene           14:58.35  
 12 Jacobson, Chris              Portland              15:01.98  
 13 Stum, Brandon                Alaska Anchorage      15:08.15  
 14 Hallvik, Taylor              Puget Sound           15:10.02  
 15 Fuller, Andrew               Spokane CC            15:10.74  
 16 Gorder, Andrew               Portland              15:12.87  
 17 Knackstedt, Scott            Portland              15:14.07  
 18 Olson, Leif                  Alaska Anchorage      15:15.23  
 19 Appel, Nate                  Portland              15:16.03  
 20 Ault, Steven                 Portland              15:16.56  
 21 Longoria, James              Team XO               15:16.84  
 22 Dobra, Danny                 Warner Pacific        15:17.33  
 23 Boyd, Wyatt                  Willamette            15:18.49  
 24 Vandenburg, Steve            Portland              15:19.86  
 25 Ruiz, Carlos                 Willamette            15:19.99  
 26 Edson, Josh                  Willamette            15:22.42  
 27 Haugen, Michael              Portland              15:23.36  
 28 Dickson, Drew                Alaska Anchorage      15:24.72  
 29 Brown, Brendan               Willamette            15:25.12  
 30 Haas, Jacob                  Albertson Colleg      15:27.50  
 31 Barber, Andy                 Willamette            15:29.87  
 32 Schroeder, Ian               Eastern Oregon        15:31.22  
 33 Mantalas, John               Bruin TC              15:31.91  
 34 Mantalas, Jerret             Western Oregon        15:33.28  
 35 Ogwel, Mike                  Spokane CC            15:33.66  
 36 Leipzig, Ben                 Willamette            15:34.75  
 37 Yaeger, Dan                  Willamette            15:35.75  
 38 King, John                   Unattached            15:36.88  
 39 Bauman, Oscar                Unattached            15:38.22  
 40 Zehe, Jon                    Southern Oregon       15:39.59  
 41 Jasso, Phill                 Western Oregon        15:41.68  
 42 Kaczmarek, Joseph            Willamette            15:44.43  
 43 Zimmer, John                 Portland              15:46.2h  
 44 Galbraith, Aaron             Lewis-Clark           15:46.90  
 45 Hunsaker, Chad               Western Baptist       15:47.90  
 46 Schlegel, Rob                Portland              15:48.90  
 47 Gonzales, Hipolitio          Willamette            15:50.37  
 48 Chlebeck, Jesse              Albertson Colleg      15:51.92  
 49 Timbrell, Jamie              Willamette            15:52.27  
 50 Sipko, Daniel                Eastern Oregon        15:53.2h  
 51 LaFontaine, Ira              Clackamas CC          15:53.66  
 52 Santos, Manuel               U-Clark               15:55.01  
 53 Hayden, Gabe                 Gonzaga               15:55.8h  
 54 Vieyra, Julio                Willamette            15:55.85  
 55 Siebert, Nick                Spokane CC            15:57.8h  
 56 Christian, David             Warner Pacific        15:58.5h  
 57 Sully, Kevin                 UO Running Club       15:59.4h  
 58 Lehman, JT                   Portland              16:01.30  
 59 Yngve, Stig                  Alaska Anchorage      16:02.09  
 60 Bordin, Nic                  Spokane CC            16:05.6h  
 61 Pletscher, Graeme            UO Running Club       16:06.9h  
 62 Blackburn, Troy              Eastern Oregon        16:07.5h  
 63 Millard, Steven              Willamette            16:08.2h  
 64 Butler, Joshua               Willamette            16:15.24  
 65 Wilson, Sean                 Portland              16:16.9h  
 66 Wedam, Brandon               Portland              16:17.8h  
 67 Mandell, Derek               Portland              16:18.3h  
 68 Baker, Ben                   Oregon Tech           16:23.61  
 69 Roach, James                 Highline CC           16:41.7h  
 70 Hensley, Aaron               Mount Hood            16:44.7h  
 71 Cowger, Colin                Oregon St. TC         16:46.8h  
 72 Stevens, James               Clackamas CC          17:30.4h  
 -- Weldon, Dan                  U-Spokane CC                NT  
 -- Costa, Cary                  Western Oregon             DNF  
 -- Kezes, Paul                  Team XO                    DNF  
 -- McDonald-Robbins, Noah       Highline CC                DNF  
 
Event 38  Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Riley, Tim                   Eastside Track C      30:36.38  
  2 Griffiths, Eric              Eastern Oregon        30:37.73  
  3 Prince, Frank                Puget Sound           30:44.69  
  4 Butkey, John                 Clackamas CC          31:00.31  
  5 Scotchmer, Sam               Central Washingt      31:02.14  
  6 Crowl, Brian                 Eastside Track C      31:05.72  
  7 LeCount, Tim                 Seattle Pacific       31:27.54  
  8 Walsh, Spencer               Western Oregon        31:35.95  
  9 Brolin, Brad                 Western Oregon        31:59.42  
 10 Pfeil, Ryan                  Southern Oregon       32:03.97  
 11 Solosabal, Matt              Lewis-Clark           32:31.23  
 12 Mayers, Nick                 Puget Sound           32:55.20  
 13 Lovik, John                  Warner Pacific        32:58.36  
 14 Mendoza, Eric                Gonzaga               33:09.01  
 15 Schmitt, Matt                Central Washingt      33:24.34  
 16 Frazier, Josh                Highline CC           33:32.15  
 17 Paul, Phil                   Central Washingt      33:40.00  
 18 Bartholomew, Robert          Highline CC           33:49.32  
 19 Kulvi, Trevor                Highline CC           33:59.17  
 20 Frausto, Steve               Central Washingt      34:39.46  
 21 Mandsager, Paul              Lewis & Clark Co      35:20.40  
 22 Mercer, Logan                Lewis & Clark Co      36:40.31  
 -- McCurry, Patrick             Eastside Track C           DNF  
 
Event 39  Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sexton, Troy                 Clackamas CC             15.44   1 
  2 Whalen, Mitch                Portland State           15.60   1 
  3 Hobbs, Sam                   Western Oregon           15.61   1 
  4 Garrelts, Brennan            Willamette               15.90   1 
  5 Griffith, Eric               Eastern Oregon           15.94   1 
  6 Ohmes, Lucas                 Clackamas CC             16.60   1 
  7 Shields, Kaleb               Spokane CC               16.94   2 
  8 Rice, Mark                   Willamette               17.05   2 
  9 Nelson, Jon                  Clackamas CC             17.12   3 
 10 Kragt, John                  Spokane CC               17.16   2 
 11 Wade, Kyle                   Spokane CC               17.49   2 
 12 Penman, Todd                 Warner Pacific           17.84   2 
 13 Silver, Grant                Spokane CC               18.04   2 
 14 Mildren, Mark                Portland State           19.11   3 
 15 Adams, Roy                   U-Warner Pacific         19.40   2 
 16 Turner, James                Highline CC              19.51   2 
 17 Henson, Seth                 Portland State           20.29   3 
 
Event 40  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Whalen, Mitch                Portland State           53.97   1 
  2 Hobbs, Sam                   Western Oregon           54.94   1 
  3 O'Keefe, Andrew              Highline CC              56.25   1 
  4 Garry, Tasheen               Spokane CC               57.00   1 
  5 Penman, Todd                 Warner Pacific           57.83   1 
  6 Silver, Grant                Spokane CC               57.92   2 
  7 Sexton, Troy                 Clackamas CC             58.40   1 
  7 Shields, Kaleb               Spokane CC               58.40   3 
  9 Griffith, Eric               Eastern Oregon           58.43   2 
 10 Hoppie, Chris                Clackamas CC             58.93   2 
 11 Flachsbart, Joel             Willamette               59.34   2 
 12 Aguirre, John                Eastern Oregon           59.59   3 
 13 Schmidt, Tyler               Clackamas CC           1:00.19   3 
 14 Rice, Mark                   Willamette             1:00.33   2 
 15 Browne, Ryan                 Eastern Oregon         1:01.40   2 
 16 Miller, Adam                 Clackamas CC           1:01.70   2 
 
Event 41  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Highline Community College  'A'                       42.69  
     1) Hubbard, Bruce                  2) Howard, Sterling               
     3) Glover, Travis                  4) Mays, Larry                    
  2 Spokane Community College  'A'                        42.86  
     1) Garry, Tasheen                  2) Ragsdale, Anthony              
     3) Brewster, Dwayne                4) Moore, Cody                    
  3 Eastern Oregon University  'A'                        43.66  
     1) Truman, Gary                    2) Jayo, Talon                    
     3)                                 4) Woydziak, Michael              
  4 Western Oregon University  'A'                        43.79  
     1) Twigg, Joseph                   2) Parker, Jeremy                 
     3) Herrington, Blake               4) Gitts, Derek                   
 -- Willamette University  'A'                               DQ  
 
Event 42  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Portland State University  'A'                      3:19.19   1 
     1) Hill, Jon                       2) Whalen, Mitch                  
     3) Lopez, Brandon                  4) Flanders, Blake                
  2 Willamette University  'A'                          3:21.99   1 
  3 Spokane Community College  'A'                      3:24.48   1 
     1) Garry, Tasheen                  2) Ragsdale, Anthony              
     3) Helgath, Matt                   4) Gavin, John                    
  4 Western Oregon University  'A'                      3:25.33   1 
     1) Banker, Troy                    2) Hobbs, Sam                     
     3) Williams, Andres                4) Mantalas, Jerret               
  5 Highline Community College  'A'                     3:26.89   1 
     1) Glover, Travis                  2) Mciver, Brynnen                
     3) O'Keefe, Andrew                 4) Orji, Lionel                   
  6 Eastern Oregon University  'A'                      3:27.74   2 
     1) Aguirre, John                   2) Jayo, Talon                    
     3) Woydziak, Michael               4) Stevens, Jason                 
  7 University of Alaska Anchorage  'A'                 3:30.16   2 
     1) Beckwith, Kendall               2) Dickson, Aaron                 
     3) Madrid, Michael                 4) Boyle, Mick                    
  8 Western Oregon University  'B'                      3:30.54   2 
     1) Gallardo, Kevin                 2) Samuel, Cole                   
     3) Crawford, Nick                  4) Jasso, Phill                   
  9 Western Oregon University  'C'                      3:31.21   2 
     1) Kirchner, Brenden               2) Parker, Jeremy                 
     3) Wells, Chase                    4) Gregory, Skyler                
 10 Clackamas Community College  'A'                    3:31.96   1 
     1) Richards, Ryan                  2) Snook, Trevor                  
     3) Gehl, Josh                      4) Hoppie, Chris                  
 11 Portland State University  'B'                      3:33.52   2 
     1) Mildren, Mark                   2) Henson, Seth                   
     3) Devenport, Mike                 4) Hemlock, Clay                  
 12 Clackamas Community College  'B'                    3:34.52   1 
     1) Schmidt, Tyler                  2) Smith, Chris                   
     3) Sexton, Troy                    4) Miller, Adam                   
 13 Eastern Oregon University  'B'                      3:41.79   2 
     1) Browne, Ryan                    2) Griffith, Eric                 
     3)                                 4) Sipko, Daniel                  
 
Event 43  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Kyley               Team XO                  2.14m    7-00.25 
  2 Larsen, Zach                 Willamette               2.05m    6-08.75 
  3 Reggler, Raheem              Highline CC              1.95m    6-04.75 
  4 Cosgrove, Danny              Portland                 1.85m    6-00.75 
  4 Powers, Wes                  Warner Pacific           1.85m    6-00.75 
  4 Oost, Jay                    Willamette               1.85m    6-00.75 
  4 Mciver, Brynnen              Highline CC              1.85m    6-00.75 
  8 Nelson, Jon                  Clackamas CC             1.80m    5-10.75 
  9 Jones, Alvin                 Highline CC              1.75m    5-08.75 
  9 Ferguson, Matt               Clackamas CC             1.75m    5-08.75 
 11 Hill, Jon                    Portland State           1.70m    5-07.00 
 11 Adams, Roy                   U-Warner Pacific         1.70m    5-07.00 
 -- Hoppie, Chris                Clackamas CC                NH            
 -- Turner, James                Highline CC                 NH            
 -- Sullivan, Scott              Unattached                  NH            
 
Event 44  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Twigg, Joseph                Western Oregon           4.46m   14-07.50 
  2 Taylor, Vance                Spokane CC               4.31m   14-01.75 
  3 James, Matthias              Willamette               4.16m   13-07.75 
  3 Ellingson, Kevin             Clackamas CC             4.16m   13-07.75 
  5 Curry, Richard               Willamette               4.01m   13-01.75 
  5 Giddens, Jayce               Mount Hood               4.01m   13-01.75 
 -- Liepman, Jeff                Willamette                  NH            
 -- Hill, Jon                    Portland State              NH            
 -- Redmond, Adam                Highline CC                 NH            
 -- Toutain, Christopher         Willamette                  NH            
 -- Haylett, Clay                Lewis-Clark                 NH            
 
Event 45  Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 McArthur, Colin              Team XO                  7.19m   23-07.25 
  2 Mays, Larry                  Highline CC              7.03m   23-00.75 
  3 Ohmes, Lucas                 Clackamas CC             6.83m   22-05.00 
  4 Mciver, Brynnen              Highline CC              6.75m   22-01.75 
  5 Randall, Wesley              Willamette               6.29m   20-07.75 
  6 Ellingson, Kevin             Clackamas CC             6.23m   20-05.25 
  7 Orji, Lionel                 Highline CC              6.13m   20-01.50 
  8 Leitz, Jeremy                Reed                     6.02m   19-09.00 
  9 Jones, Sean                  Clackamas CC             6.00m   19-08.25 
 10 Tanquary, Jarvis             Willamette               5.96m   19-06.75 
 11 Giddens, Jayce               Mount Hood               5.91m   19-04.75 
 12 Griffith, Eric               Eastern Oregon           5.73m   18-09.75 
 13 Adams, Roy                   U-Warner Pacific         5.49m   18-00.25 
 14 Kragt, John                  Spokane CC               5.27m   17-03.50 
 15 Hall, Tim                    Mount Hood               4.63m   15-02.25 
 16 Carter, Stephen              Willamette               4.30m   14-01.25 
 -- Cain, Josh                   Clackamas CC              FOUL            
 -- Bruce, Matt                  Clackamas CC              FOUL            
 
Event 46  Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Turner, James                Highline CC             13.95m   45-09.25 
  2 Moody, Ricky                 Highline CC             13.82m   45-04.25 
  3 Herrington, Blake            Western Oregon          13.24m   43-05.25 
  4 Powers, Wes                  Warner Pacific          13.00m   42-08.00 
  5 Conrad, Mark                 Willamette              12.95m   42-06.00 
  6 Parker, Jeremy               Western Oregon          12.93m   42-05.25 
  7 Hall, Tim                    Mount Hood              12.53m   41-01.50 
  8 Falconer, Caleb              Mount Hood              12.51m   41-00.50 
  9 Cosgrove, Danny              Portland                12.18m   39-11.50 
 10 Truman, Gary                 Eastern Oregon          12.03m   39-05.75 
 
Event 47  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Matlock, Nate                Willamette              15.38m   50-05.50 
  2 Aguilar, Carlos              Western Oregon          15.35m   50-04.50 
  3 Dixon, Jason                 Spokane CC              15.19m   49-10.00 
  4 Kline, Justin                Western Oregon          14.86m   48-09.00 
  5 Hartsteen, Tyler             Mount Hood              14.85m   48-08.75 
  6 Josh, Evans                  U-Alaska Anchora        14.63m   48-00.00 
  7 Babcock, Collin              Western Oregon          14.29m   46-10.75 
  8 Shanklin, Jacob              Spokane CC              14.04m   46-00.75 
  9 Coleman, Ryan                U-Spokane CC            13.81m   45-03.75 
 10 Dawson, Seth                 Spokane CC              13.71m   44-11.75 
 11 Arndt, David                 Clackamas CC            13.57m   44-06.25 
 12 Cam, Blake                   Willamette              13.39m   43-11.25 
 13 Jasmin, Brandon              Western Oregon          12.93m   42-05.25 
 14 Nave, John                   Spokane CC              12.88m   42-03.25 
 15 Hermsen, Matt                Western Oregon          12.86m   42-02.25 
 16 Owens, Scott                 Warner Pacific          12.79m   41-11.50 
 17 McDonald, Sean               Willamette              12.55m   41-02.25 
 18 Dilley, Chris                Clackamas CC            12.41m   40-08.75 
 19 Vogt, Jayson                 Willamette              12.29m   40-04.00 
 20 Steele, Kyle                 Clackamas CC            12.15m   39-10.50 
 21 Bertram, Tim                 Mount Hood              12.10m   39-08.50 
 22 Dolny, Greg                  Spokane CC              11.80m   38-08.75 
 23 Hufford, Chad                Alaska Anchorage        11.53m   37-10.00 
 24 Harlow, Todd                 Warner Pacific           9.45m   31-00.00 
 
Event 48  Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dixon, Jason                 Spokane CC              54.20m     177-10 
  2 Kline, Justin                Western Oregon          44.97m     147-06 
  3 Shanklin, Jacob              Spokane CC              44.03m     144-05 
  4 McDonald, Sean               Willamette              43.01m     141-01 
  5 Moody, Ricky                 Highline CC             42.86m     140-07 
  6 Aguilar, Carlos              Western Oregon          42.79m     140-05 
  7 Dolny, Greg                  Spokane CC              42.62m     139-10 
  8 Bertram, Tim                 Mount Hood              42.47m     139-04 
  9 Arndt, David                 Clackamas CC            42.44m     139-03 
 10 Henson, Seth                 Portland State          42.00m     137-09 
 11 Jasmin, Brandon              Western Oregon          41.73m     136-11 
 12 Matlock, Nate                Willamette              38.10m     125-00 
 13 Hermsen, Matt                Western Oregon          38.04m     124-10 
 14 Vogt, Jayson                 Willamette              37.88m     124-03 
 15 Owens, Scott                 Warner Pacific          37.83m     124-01 
 16 Nave, John                   Spokane CC              37.21m     122-01 
 17 Dilley, Chris                Clackamas CC            35.61m     116-10 
 18 Holloway, Josh               Western Oregon          35.03m     114-11 
 19 Mildren, Mark                Portland State          33.96m     111-05 
 20 Drelleshak, Jeremiah         Mount Hood              33.17m     108-10 
 21 Harlow, Todd                 Warner Pacific          28.82m      94-07 
 22 Hill, Jon                    Portland State          25.87m      84-10 
 -- Lester, Andre                Highline CC                 ND            
 -- Babcock, Collin              Western Oregon              ND            
 -- Dawson, Seth                 Spokane CC                  ND            
 
Event 49  Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Weidman, Ryan                U-Spokane CC            63.78m     209-03 
  2 Senn, Jordan                 Portland State          62.67m     205-07 
  3 Murray, Shae                 Spokane CC              61.28m     201-00 
  4 McCormick, Pat               Spokane CC              56.98m     186-11 
  5 Powell, Stuart               Western Oregon          56.20m     184-04 
  6 Stoner, Jesse                Spokane CC              55.35m     181-07 
  7 Liepman, Jeff                Willamette              53.61m     175-11 
  8 Cole, Mat                    Western Oregon          53.43m     175-03 
  9 Corbin, Evan                 Western Oregon          52.96m     173-09 
 10 Cail, Rob                    Highline CC             51.42m     168-08 
 11 Covell, Austin               Mount Hood              51.38m     168-07 
 12 Voorhees, Peter              Spokane CC              51.22m     168-00 
 13 Bednar, David                Pacific U.              50.27m     164-11 
 14 Dunn, Mark                   Western Oregon          50.10m     164-04 
 15 Keyser-Allen, Calvin         Willamette              47.94m     157-03 
 16 Mildren, Mark                Portland State          46.23m     151-08 
 17 Moreau, Arthur               Alaska Anchorage        46.05m     151-01 
 18 Foster, Tim                  Pacific U.              45.54m     149-05 
 19 Harriman, Michael            Eastern Oregon          43.78m     143-08 
 20 Kragt, John                  Spokane CC              39.40m     129-03 
 21 Griffith, Eric               Eastern Oregon          34.24m     112-04 
 -- Smith, Brian                 Portland State              ND            
 
Event 50  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dirks, Ryan                  Club Northwest/         61.05m     200-03 
  2 Matlock, Nate                Willamette              51.66m     169-06 
  3 Shanklin, Jacob              Spokane CC              49.28m     161-08 
  4 Aguilar, Carlos              Western Oregon          48.73m     159-10 
  5 Dixon, Jason                 Spokane CC              48.08m     157-09 
  6 Hill, Kyle                   Oregon Tech             47.03m     154-03 
  7 Dawson, Seth                 Spokane CC              43.47m     142-07 
  8 Bertram, Tim                 Mount Hood              40.96m     134-04 
  9 Arndt, David                 Clackamas CC            40.33m     132-04 
 10 Jasmin, Brandon              Western Oregon          39.15m     128-05 
 11 Lester, Andre                Highline CC             37.55m     123-02 
 12 Dolny, Greg                  Spokane CC              36.53m     119-10 
 13 Nave, John                   Spokane CC              35.67m     117-00 
 14 Drelleshak, Jeremiah         Mount Hood              34.08m     111-10 
 15 Steele, Kyle                 Clackamas CC            33.71m     110-07 
 16 Vogt, Jayson                 Willamette              32.88m     107-10 
 17 Hartsteen, Tyler             Mount Hood              31.82m     104-05 
 18 Cam, Blake                   Willamette              31.63m     103-09 
 19 McDonald, Sean               Willamette              31.42m     103-01 
 -- DeYoung, Cory                Spokane CC                  ND