Licensed to Willamette University      Hy-Tek's Meet Manager 5/18/2006 09:35 PM
               NCAA Div III Last Chance - 5/17/2006 to 5/18/2006               
                             Willamette University                             
                                 Salem, Oregon                                 
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McVicker, Calie              Lane CC                  13.53  
  2 Alaimo, Katie                George Fox               13.88  
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McVicker, Calie              Lane CC                  27.98  
  2 Russell, Taylor              Oregon State             29.61  
 
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beach, Jessica               George Fox               59.57  
 
Women 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anderson-Gregg, Brianna      Eugene Health &        2:13.81   2 
  2 McHattie, Carla              Lewis & Clark Co       2:14.24   2 
  3 Giffey-Brohaugh, Rachel      George Fox             2:15.38   2 
  4 Garcia, Julie                Oregon State           2:19.04   2 
  5 Upshaw, Stephanie            Western Oregon         2:21.88   1 
  6 Adams, Bethany               George Fox             2:24.48   1 
  7 Stirewalt, Tara              Oregon State           2:24.55   1 
  8 Zerzan, Sarah                Willamette             2:25.32   1 
  9 Young, Lorene                Oregon State           2:31.75   1 
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Poggi, Kaitlin               Oregon State           4:41.37  
  2 Howell, Sarah                Western Oregon         4:42.08  
  3 Harper, Jessica              Western Oregon         4:43.32  
  4 Coffman, Maddie              Willamette             4:44.64  
  5 Williams, Evelyn             Team Gfr               4:50.05  
  6 Megale, Elise                Oregon State           4:52.56  
  7 Aschwanden, Elise            Oregon State           4:55.32  
  8 Wheeler, Kristin             UO Running Club        4:56.78  
  9 Fuller, Jaime                Oregon State           5:13.92  
 10 Van Steenberghe, Mary        George Fox             5:20.24  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crawford, Nicole             Oregon State          17:31.74  
  2 Timmer, Emily                Puget Sound           17:36.21  
  3 Dickey, E. Kristi            Whitworth             17:40.21  
  4 Shosky, Shana                Pacific U.            18:19.25  
  5 Castro, Cynthia              U-Oregon State        18:28.37  
  6 Welsh, Lisa                  Unattached            18:51.41  
  7 Harer, Noelle                Oregon State          18:54.11  
  8 O'Connor, Jenny              Oregon State          20:00.18  
 -- Quatrochi, Danielle          Unattached                 DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arroyo, Cassie               Pacific U.               14.97  
  2 Barker, Brooke               Pacific U.               16.44  
  3 Honan, Mollie                George Fox               17.90  
 
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernard, Riley               Linfield College       1:03.78  
  2 Honan, Mollie                George Fox             1:07.94  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peterson, Jean-Marie         Oregon State          11:28.46  
  2 Hodgson, Brittany            Puget Sound           11:55.46  
  3 Pullen, Chelsea              Oregon State          13:17.07  
 -- Gray, Erin                   Unattached                 DNF  
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Pledger, Alanna              Willamette               1.65m    5-05.00 
  2 Alaimo, Katie                George Fox               1.55m    5-01.00 
  3 Wood, Alison                 Unattached               1.50m    4-11.00 
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 McEwen, Niki                 Team XO                  4.35m   14-03.25 
  2 Gallaher, Jessie             Concordia (Or)           3.90m   12-09.50 
  3 Black, Victoria              George Fox               3.35m   10-11.75 
  4 Schultz, Donna               willamette strid         2.90m    9-06.25 
 -- McVicker, Calie              Lane CC                     NH            
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ross, Kate                   Lewis & Clark Co         5.35m   17-06.75 
  2 Barker, Brooke               Pacific U.               5.23m   17-02.00 
  3 Patterson, Lindsey           Willamette               5.17m   16-11.50 
  4 Hodgin, Emily                George Fox               4.75m   15-07.00 
  5 Prickett, Jenny              George Fox               3.93m   12-10.75 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Robinson, Jena               Puget Sound             11.50m   37-08.75 
  2 Allen, Risa                  Puget Sound             10.50m   34-05.50 
  3 Kolb, Whitney                George Fox              10.44m   34-03.00 
  4 Bladorn, Kelly               George Fox               9.63m   31-07.25 
  5 Prickett, Jenny              George Fox               8.08m   26-06.25 
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Claypool, Joni               Linfield College        13.28m   43-07.00 
  2 Bielenberg, Danielle         Linfield College        12.33m   40-05.50 
  3 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran        11.72m   38-05.50 
  4 Woods, Cassandra             George Fox              10.40m   34-01.50 
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brown, Emily                 Team XO                 41.69m     136-09 
  2 Claypool, Joni               Linfield College        40.03m     131-04 
  3 Bielenberg, Danielle         Linfield College        39.65m     130-01 
  4 Fahey, Melinda               Willamette              39.10m     128-03 
  5 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran        34.37m     112-09 
  6 Murillo, Dacia               Whitworth               33.00m     108-03 
  7 Woods, Cassandra             George Fox              32.65m     107-01 
 
Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brown, Emily                 Team XO                 50.30m     165-00 
  2 Blankenship, Lindsey         George Fox              49.38m     162-00 
  3 Hacker, Taylor               Pacific Lutheran        43.27m     141-11 
  4 Bielenberg, Danielle         Linfield College        43.23m     141-10 
  5 Fahey, Melinda               Willamette              40.76m     133-09 
  6 Murillo, Dacia               Whitworth               37.51m     123-01 
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dentzel, Sophia              Willamette              44.86m     147-02 
  2 Gilbride, Roxanne            Lewis & Clark Co        40.09m     131-06 
  3 Glavin, Chelsea              Western Oregon          38.30m     125-08 
  4 Smith, Brooke                Willamette              31.66m     103-10 
 
Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marken, Sarah                Whitworth                 4470  
  2 Smith, Brooke                Willamette                3150  
 
Men 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gitts, Derek                 Western Oregon           11.30  
  2 Dahl, Eric                   Team XO                  11.31  
  3 Brown, Jacob                 Team XO                  11.43  
  4 Waller, Mike                 U-Pacific Luther         11.68  
  5 Collins, Jonathan            Unattached               11.69  
  6 Reed, Robert                 Unattached               12.64  
  7 Edens, Paul                  Unattached               12.69  
  8 Worley, Steve                Unattached               12.74  
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gitts, Derek                 Western Oregon           23.02   1 
  2 Dahl, Eric                   Team XO                  23.12   1 
  3 Rhystedt, David              Lane CC                  23.40   1 
  4 Waller, Mike                 U-Pacific Luther         23.67   1 
  5 Brown, Jacob                 Team XO                  25.56   1 
  6 Reed, Robert                 Unattached               25.63   2 
  7 Worley, Steve                Unattached               25.81   2 
  8 Copeland, Scott              Unattached               26.43   2 
 
Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rhystedt, David              Lane CC                  51.84  
  2 Albrecht, Andrew             Pacific Lutheran         54.37  
  3 McAllister, Travis           Danville Track C         55.15  
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Howell, Brandon              Whitworth              1:52.95  
  2 Ullman, Kevin                Team XO                1:55.40  
  3 Bates, Brad                  George Fox             1:56.35  
  4 Samudio, Justin              UO Running Club        1:59.23  
  5 Williams, Andres             Unattached             1:59.79  
  6 Hollander, Benjamin          Pacific Lutheran       2:01.87  
  7 Blizzard, Garrett            George Fox             2:02.43  
  8 Haldorson, Adam              George Fox             2:05.75  
  9 Manske, Mark                 Pacific Lutheran       2:06.89  
 10 Reese, Nate                  Corvallis Runnin       2:13.72  
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 King, Bobby                  Unattached             3:52.03  
  2 Logsdon, Eric                Team XO                3:52.87  
  3 Laurie, Steve                Team Eugene            3:54.12  
  4 Vieyra, Julio                Willamette             3:54.36  
  5 Williams, Sean               Eastside Track C       3:56.12  
  6 Crawford, Nick               Western Oregon         3:56.53  
  7 Viviani, Will                Team Eugene            3:57.62  
  8 Krempley, Ross               Team XO                3:57.96  
  9 Done, Zach                   Unattached             4:01.01  
 10 Coolidge, Trevor             Portland               4:01.21  
 11 Peters, Kellen               Pacific U.             4:03.58  
 12 Stout, Jacob                 Greater Boise Ru       4:04.85  
 13 Neal, Taylor                 Greater Boise Ru       4:05.98  
 14 Mandell, Derek               Portland               4:07.74  
 15 Strandberg, Eddie            UO Running Club        4:08.54  
 16 Ullman, Kevin                Team XO                4:11.85  
 17 Karr, Nik                    Western Oregon         4:12.42  
 18 Paquet, Matt                 UO Running Club        4:12.77  
 19 Terzenbach, Jon              UO Running Club        4:15.47  
 20 Cobb, Bryan                  George Fox             4:15.88  
 21 Timmer, Caleb                St. Martin's           4:25.55  
 22 Bernot, Adam                 Western Oregon         4:33.21  
 23 Tkebuchava, Daniel           UO Running Club        4:33.67  
 24 Adams, Nolan                 Pacific Lutheran       4:38.31  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Knackstedt, Scott            Portland              15:03.73  
  2 Workman, Brandon             Team XO               15:06.61  
  3 Batch, Ian                   Willamette            15:07.67  
  4 Long, Mike                   Team Eugene           15:11.01  
  5 Senner, Nathan               Team XO               15:11.16  
  6 Coolidge, Trevor             Portland              15:24.10  
  7 Jimenez, Alex                Willamette            15:38.04  
  8 Moore, Dustin                UO Running Club       15:41.50  
  9 Clough, Josh                 Willamette            15:44.20  
 10 Coe, Aaron                   Corvallis Runnin      15:45.91  
 11 Knutson-Lombardo, Trista     Willamette            15:45.95  
 12 Sully, Kevin                 UO Running Club       15:47.71  
 13 Schulz, Devan                Unattached            15:50.02  
 14 Godwin, Craig                Unattached            15:52.87  
 15 Reid, David                  UO Running Club       16:13.78  
 16 Cowger, Colin                Corvallis Runnin      16:44.00  
 -- Mandell, Derek               Portland                   DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 May, Tyler                   Team XO                  14.53  
  2 Garrelts, Brennan            Willamette               15.34  
  3 Jensen, Erik                 Pacific Lutheran         15.90  
  4 Gump, Erik                   Unattached               17.13  
 
Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Setere, Lucas                Pacific U.               55.34  
  2 Gump, Erik                   Unattached             1:00.09  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 King, Max                    Team XO                8:49.15  
  2 Walker, Jason                Team Eugene            9:16.06  
  3 Tolman, Jeremy               Team XO                9:19.03  
  4 Nebert, Lucas                Willamette             9:25.50  
  5 Moe, Jake                    George Fox             9:36.34  
  6 Grassley, Jeff               Whitworth              9:47.86  
  7 Dorr, David                  Willamette             9:50.45  
  8 Harris, Travis               Willamette            10:03.74  
  9 Monteleone, Anthony          Lane CC               10:19.00  
 10 Vrendenburg, Josh            Western Oregon        10:40.41  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Boness, Jason                Team XO                  2.10m    6-10.75 
  2 Axelrod, Jerrett             Lane CC                  2.00m    6-06.75 
  3 Kramer, Brian                Puget Sound              1.95m    6-04.75 
  4 Ojala, Kai                   Unattached               1.85m    6-00.75 
  4 May, Tyler                   Team XO                  1.85m    6-00.75 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Udell, Zeb                   George Fox               4.85m   15-11.00 
  2 Carpenter, Branden           Linfield College         4.40m   14-05.25 
  3 Laloli, Travis               George Fox               4.25m   13-11.25 
  4 May, Tyler                   Team XO                  4.10m   13-05.25 
 -- Gause, Greg                  Puget Sound                 NH            
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Collins, Jonathan            Unattached               6.41m   21-00.50 
  2 Beatty, Doug                 Bruin TC                 6.24m   20-05.75 
  3 Blizzard, Garrett            George Fox               6.00m   19-08.25 
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Winburn`, Cliff              Unattached              12.86m   42-02.25 
  2 Woodland, Jonathan           Willamette              12.78m   41-11.25 
  3 Axelrod, Jerrett             Lane CC                 12.61m   41-04.50 
  4 Schley, Alex                 Lane CC                 12.50m   41-00.25 
  5 Thornton, James              Lane CC                 11.79m   38-08.25 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Middleton, AJ                Puget Sound             15.36m   50-04.75 
  2 Miles, Chris                 Linfield College        14.24m   46-08.75 
  3 Malcolm, David               Bruin TC                13.69m   44-11.00 
  4 Barrett, Robert              Western Oregon          13.46m   44-02.00 
  5 Monroe, Jacob                Willamette               3.91m   12-10.00 
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Miles, Chris                 Linfield College        42.24m     138-07 
  2 Gleason, Derrick             Linfield College        41.04m     134-08 
  3 Burgess, Ben                 George Fox              37.37m     122-07 
  4 Monroe, Jacob                Willamette              37.30m     122-04 
  5 Malcolm, David               Bruin TC                36.78m     120-08 
  6 Helbling, Ryan               Lane CC                 36.25m     118-11 
  7 Taylor, Tyrone               Bruin TC                35.54m     116-07 
  8 Jensen, Erik                 Pacific Lutheran        34.17m     112-01 
  9 Price, Brian                 Pacific Lutheran        31.35m     102-10 
 
Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Aguilar, Carlos              Unattached              56.34m     184-10 
  2 Haakenson, Dan               U-Pacific Luther        55.76m     182-11 
  3 Dewindt, Derrick             Whitworth               55.17m     181-00 
  4 Marin, Anthony               Western Oregon          52.30m     171-07 
  5 Johnson, Michael             Pacific Lutheran        50.53m     165-09 
  6 Aasen, Kjetil                Pacific Lutheran        46.56m     152-09 
  7 Miles, Chris                 Linfield College        46.42m     152-03 
  8 Monroe, Jacob                Willamette              44.10m     144-08 
  9 Barrett, Robert              Western Oregon          43.15m     141-07 
 10 Malcolm, David               Bruin TC                33.26m     109-01 
 11 Burgess, Ben                 George Fox              30.70m     100-09 
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Swim, Corey                  Unattached              59.72m     195-11 
  2 Bogrand, Andrew              Cms                     59.07m     193-09 
  3 Bartlett, Ross               Pacific U.              58.20m     190-11 
  4 Piros, Grant                 Willamette              54.83m     179-11 
  5 Dunn, Mark                   Western Oregon          48.85m     160-03 
  6 Price, Brian                 Pacific Lutheran        46.91m     153-11 
  7 Collins, Jonathan            Unattached              46.69m     153-02 
  8 Jensen, Erik                 Pacific Lutheran        46.01m     150-11 
 
Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Forbes, Ryan                 George Fox                6340  
  2 Spaun, Ben                   Whitworth                 5603  
  3 Laloli, Travis               George Fox                4326