Licensed to Great NW Classic/JO Champ. Meet               Hy-Tek's Meet Manager
              Western Oregon University Twilight Meet - 4/10/2008              
                           Western Oregon University                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 George Fox  'A'                                       48.78  
     1) Brassard, Jessica               2) Johnson, Irene                 
     3) Honan, Mollie                   4) Leighty, Melissa               
  2 Portland  'A'                                         50.94  
     1) Bartolomei, Brittany            2) Persons, Mary                  
     3) Roumeliotis, Krista             4) Spaulding, Tiffany             
 
Event 3  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Killam, Carly                Willamette             4:37.66  
  2 Winger, Jena                 Willamette             4:40.42  
  3 Camp, Andi                   Team Red Lizard        4:47.84  
  4 McLain, Anna                 George Fox             4:48.32  
  5 Morrison, Tricia             Western Oregon         4:55.06  
  6 Dent, Jackie                 Western Oregon         4:56.15  
  7 Brown, Jackie                Oregon State           4:56.33  
  8 Zambon, Erica                Western Oregon         5:02.41  
 -- Johnson, wenda               Unattached                 SCR  
 -- Wheeler, Kristin             UO Running Club            SCR  
 -- Lampi, Marsha                Oregon State               SCR  
 -- Dye, Katie                   Oregon State               SCR  
 -- Stepan, Casey                Linfield                   SCR  
 -- Thomson, Holly               Oregon State               SCR  
 
Event 4  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Van Patten, Zeke             Western Oregon         3:55.05  
  2 Batch, Ian                   Willamette             3:55.21  
  3 Wright, Andrew               Humboldt State         4:02.18  
  4 Kotaich, Kyle                Willamette             4:02.83  
  5 Mandell, Derek               Portland               4:04.75  
  6 Schmidt, Mike                Western Oregon         4:10.13  
  7 Seick, Kyle                  Western Oregon         4:10.45  
  8 Brawner, Calvin              UO Running Club        4:10.82  
  9 Terzenbach, Jon              UO Running Club        4:14.50  
 10 Snook, Brandon               Unattached             4:16.93  
 11 Corrigan, Colin              UO Running Club        4:17.16  
 12 Solis, Jesus                 Humboldt State         4:19.74  
 13 LaPlant, Nick                Humboldt State         4:22.83  
 14 Dickinson, Dan               UO Running Club        4:23.27  
 15 Smith, Chris                 UO Running Club        4:26.87  
 16 Weiland, Jonathan            UO Running Club        4:27.55  
 -- Peters, Kellen               Willamette                 DNF  
 -- Karr, Justin                 Western Oregon             SCR  
 -- Robinson, Brendan            Team XO                    SCR  
 -- Fisher, Jeffrey              XO                         SCR  
 
Event 5  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Leighty, Melissa             George Fox               15.07   2.1  1 
  2 Johnson, Irene               George Fox               15.67   2.1  1 
  3 Alaimo, Lizzie               George Fox               15.90   2.1  1 
  4 Persons, Mary                Portland                 16.93   2.7  2 
  5 Borok, Anastasia             Portland                 17.90   2.7  2 
  6 DeCourcey, Julie             UO Running Club          18.59   2.7  2 
 -- Johnson, Bridget             Team XO                    SCR          
 -- Keifer, Mandy                Western Oregon             SCR          
 -- Haluck, Christa              Portland                   SCR          
 
Event 6  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Loscutoff, Andy              Western Oregon           15.41   1.9 
  2 Dillow, Nate                 George Fox               15.71   1.9 
  3 Werner, Jordan               Western Oregon           16.10   1.9 
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Spaulding, Tiffany           Portland               1:00.01  
  2 Roumeliotis, Krista          Portland               1:00.79  
  3 Adams, Bethany               George Fox             1:03.31  
 -- Brown, Julie Kay             George Fox                 SCR  
 -- Batcheller, Kira             Western Oregon             SCR  
 -- Giffey-Brohaugh, Rachel      George Fox                 SCR  
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lambert, Shaun               Unattached               50.09  
  2 Samuel, Cole                 Western Oregon           51.62  
  3 Terletzky, Brian             George Fox               52.58  
  4 DeJardin, Mark               West Valley TC           53.15  
  5 Harrington, Adam             George Fox               55.04  
 -- Estep, Blake                 Western Oregon             SCR  
 -- Richardson, Jerimiah         Western Oregon             SCR  
 -- Strum, Mat                   Linfield                   SCR  
 
Event 9  Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Duckett, Lauren              Western Oregon           12.58   0.9  1 
  2 Luecht, Jennifer             Willamette               12.68   0.9  1 
  3 Marsalli, Lydia              Willamette               12.69   0.9  1 
  4 Obradovich, Clare            Unattached               12.94   0.9  1 
  5 St. John, Kaitlin            Willamette               12.98   0.9  1 
  6 Borok, Anastasia             Portland                 13.86   1.9  2 
  7 Butler, Linda                Unattached               14.01   1.9  2 
  8 Yeh, Kamauri                 Portland                 14.51   1.9  2 
 -- Brassard, Jessica            George Fox                 SCR          
 
Event 10  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Aguilar, Gabriel             Unattached               10.88   NWI  1 
  2 Bourne, Alex                 Unattached               11.18   NWI  1 
  3 Wells, Dylan                 Western Oregon           11.39   NWI  1 
  4 Soltis, Andrew               Unattached               11.46   NWI  2 
  5 Thompson, Jonathan           Unattached               11.58   NWI  1 
  6 Albrecht, Andrew             Unattached               11.84   NWI  2 
 -- Vanassche, Scott             Linfield                   SCR          
 
Event 11  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Jordyn                Willamette             2:12.79  
  2 Puga, Ashley                 Northwest Nazare       2:13.86  
  3 Berry, Ashley                Western Oregon         2:14.01  
  4 Puga, Jaclyn                 Northwest Nazare       2:14.03  
  5 Applebee, Annan              Western Oregon         2:15.30  
  6 Van Brunt, Katelyn           Oregon State           2:15.83  
  7 Harer, Noelle                Oregon State           2:17.56  
  8 Howell, Sarah                Western Oregon         2:18.06  
  9 Hailey, Theresa              Portland               2:18.79  
 10 Meisenheimer, Janelle        Portland               2:28.07  
 11 Glanville, Kristin           Oregon State           2:31.66  
 -- bailey, lache                X                          DNF  
 -- Thomson, Holly               Oregon State               SCR  
 -- Stepan, Casey                Linfield                   SCR  
 -- Peterson, Jean-Marie         Oregon State               SCR  
 
Event 12  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Robinson, Brendan            Team XO                1:56.63  
  2 LaPlant, Nick                Humboldt State         1:58.22  
  3 Solis, Jesus                 Humboldt State         1:58.74  
  4 Lanning, Jonathan            Willamette             1:58.89  
 -- Massari, Zach                Unattached                 SCR  
 
Event 13  Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barker, Sarah                Western Oregon         1:03.20  
  2 Castrey, Kelsey              Western Oregon         1:06.29  
  3 Bekkedahl, Brooke            Linfield               1:06.81  
 -- Johnson, Bridget             Team XO                    DNF  
 -- Butler, Linda                Unattached                 SCR  
 
Event 14  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lackman, Drew                Willamette               55.25   1 
  2 Loscutoff, Andy              Western Oregon           56.27   1 
  3 Zaganiacz, John              George Fox               56.69   1 
  4 Moses, Dallas                Western Oregon           56.87   1 
  5 Coy, Garrison                Willamette               57.07   1 
  6 Dillow, Nate                 George Fox               57.97   2 
  7 Warner, Jordan               Western Oregon           58.26   2 
  8 Hanshumaker, Marshall        Western Oregon           58.37   2 
  9 Haldorson, Adam              George Fox               59.23   2 
 
Event 15  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Obradovich, Clare            Unattached               26.71   0.7 
  2 Roumeliotis, Krista          Portland                 27.49   0.7 
  3 Butler, Linda                Unattached               29.36   0.7 
  4 Yeh, Kamauri                 Portland                 30.67   0.7 
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Lambert, Shaun               Unattached               22.48   NWI  1 
  2 Samuel, Cole                 Western Oregon           23.10   NWI  1 
  3 Thompson, Jonathan           Unattached               23.21   NWI  1 
  4 Wells, Dylan                 Western Oregon           23.54   NWI  1 
  5 Soltis, Andrew               Unattached               23.67   NWI  1 
  6 Albrecht, Andrew             Unattached               23.79   NWI  2 
  7 Perrilloux, Steve            Western Oregon           24.17   NWI  2 
  8 Korte, Matthew               Portland                 24.70   NWI  2 
 -- Vanassche, Scott             Linfield                   SCR          
 
Event 17  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harper, Jessica              Western Oregon        11:01.97  
  2 McKillip, Lyndsey            Western Oregon        11:07.42  
  3 Rolland, Megan               Humboldt State        11:09.71  
  4 Bocko, Laura                 UO Running Club       12:49.65  
 
Event 18  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nebert, Lucas                Willamette             9:38.29  
  2 Eberhardt, Cameron           George Fox             9:53.24  
  3 Hill, Leonard                Unattached            10:42.88  
 
Event 21  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Phillips, Amanda             Lewis & Clark         17:33.11  
  2 Mishler, Holly               Oregon State          18:31.36  
  3 King, Abigail                Portland              18:35.15  
  4 Dargitz, Jackie              Portland              18:39.34  
  5 Nelson, Kendel               Portland              19:09.13  
  6 Johnson, wenda               Unattached            19:54.59  
  7 Fox, Lauren                  UO Running Club       20:16.05  
 -- Barker-McCurry, Andrija      Brooks Eastside            SCR  
 -- Tower, Alyssa                Unattached                 SCR  
 -- Ritchie, Allison             Portland                   SCR  
 -- Jones, Kelsey                Brooks Eastside            SCR  
 
Event 22  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Marcus, Jonathan             West Valley TC        14:51.14  
  2 McCurry, Patrick             Brooks Eastside       14:54.44  
  3 Lee, Johnson                 Portland              15:19.92  
  4 Reed, Chris                  Western Oregon        15:26.03  
  5 Clough, Josh                 Willamette            15:34.59  
  6 Rebol, Nicholas              Willamette            15:37.34  
  7 Reid, David                  UO Running Club       15:41.64  
  8 Knutson-Lombardo, Trista     Willamette            15:41.75  
  9 O'Brien, Conor               UO Running Club       15:42.32  
 10 Karr, Justin                 Western Oregon        15:44.97  
 11 Finney, Grant                George Fox            15:49.55  
 12 Long, Jeff                   Western Oregon        16:00.46  
 13 Moses, JJ                    Team Rock Star        16:03.21  
 14 Delmore, David               George Fox            16:06.49  
 15 Lopez, Derek                 Unattached            16:11.44  
 16 Larson, Kyle                 Western Oregon        16:13.63  
 17 Massari, Zach                Unattached            16:32.54  
 18 Leibovitch, Kyle             UO Running Club       16:33.66  
 19 Reese, Nate                  Western Oregon        17:01.86  
 -- Van Patten, Zeke             Western Oregon             SCR  
 -- Yorges, Chris                Unattached                 SCR  
 -- Wilson, Harrison             Linfield                   SCR  
 -- McCartney, Phil              Bowerman AC                SCR  
 -- Rice, Craig                  Psa Youth Runnin           SCR  
 
Event 23  Women 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Young, Lorene                Unattached            35:54.05  
  2 Crawford, Nicole             Oregon State          36:48.34  
  3 Soza-Hodgkinson, Hannah      Oregon State          36:49.66  
  4 Mullen, Marcie               Central Washingt      37:35.62  
  5 Mishler, Rebecca             Oregon State          37:42.87  
  6 Tower, Alyssa                Unattached            37:57.46  
  7 Chesimet, Abby               Oregon State          38:41.73  
  8 O Conner, Jenny              Oregon State          39:50.18  
  9 Green, Amber                 Unattached            39:55.20  
 -- O'Connor, Jenny              Oregon State               SCR  
 -- Soza, Hannah                 Oregon State               SCR  
 
Event 25  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Oswald, Audrey               Humboldt State          57.20m     187-08 
  2 Maloney, Megan               UO Running Club         55.04m     180-07 
  3 Cole, Sara                   Western Oregon          50.40m     165-04 
  4 Freed, Sabrina               Western Oregon          50.12m     164-05 
  5 Carroll, Amy                 Northwest Nazare        48.74m     159-11 
  6 Fahey, Melinda               Willamette              47.46m     155-08 
  7 Kreiger, Elizabeth           Humboldt State          47.36m     155-04 
  8 Santibanez, Rita             Unattached              41.66m     136-08 
  9 Zakrevsky, Marlee            George Fox              35.08m     115-01 
 10 Printz, Hannah               George Fox              32.60m     106-11 
 -- Taylor, Alyssa               Western Oregon             SCR            
 -- Snoderly, Katie              Western Oregon             SCR            
 
Event 26  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Midles, Adam                 XO                      67.56m     221-08 
  2 Penny, Scott                 UO Running Club         56.86m     186-06 
  3 Monroe, Jacob                Willamette              52.40m     171-11 
  4 Marin, Anthony               Western Oregon          52.34m     171-09 
  5 Barrett, Robert              Western Oregon          46.04m     151-00 
  6 Miller, Grant                Northwest Nazare        39.32m     129-00 
  7 Sather, Craig                Willamette              39.22m     128-08 
 -- Collins, Steve               Willamette                FOUL            
 
Event 27  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Santibanez, Rita             Unattached              13.94m   45-09.00 
  2 Printz, Hannah               George Fox              10.28m   33-08.75 
 
Event 28  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Monroe, Jacob                Willamette              15.21m   49-11.00 
  2 Miller, Grant                Northwest Nazare        14.00m   45-11.25 
  3 Clothier, Josh               Willamette              13.83m   45-04.50 
  4 Collins, Steve               Willamette              13.50m   44-03.50 
  5 Barrett, Robert              Western Oregon          13.40m   43-11.75 
  6 Sather, Craig                Willamette              12.79m   41-11.50 
 
Event 29  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cridland, Lucy               UO Running Club         47.50m     155-10 
  2 Fahey, Melinda               Willamette              42.36m     139-00 
  3 Santibanez, Rita             Unattached              40.36m     132-05 
 
Event 30  Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Olson, Travis                Unattached              46.94m     154-00 
  2 Miller, Grant                Northwest Nazare        46.18m     151-06 
  3 Moore, Clint                 Linfield                45.24m     148-05 
  4 Horn, Randell                Unattached              45.00m     147-08 
  5 Slowey, Jason                Western Oregon          41.26m     135-04 
  6 Norris, Cam                  Unattached              40.38m     132-06 
  7 Clothier, Josh               Willamette              38.60m     126-08 
  8 Rudel, Bobby                 Linfield                38.40m     126-00 
  9 Monroe, Jacob                Willamette              37.56m     123-03 
 10 Barrett, Robert              Western Oregon          36.62m     120-02 
 
Event 31  Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Symonds, Jodi                Humboldt State          44.12m     144-09 
  2 Arnall, DeeDee               Team XO                 41.10m     134-10 
  3 Lemke, Kelsey                Humboldt State          38.04m     124-10 
  4 Gilbride, Roxanne            Lewis & Clark           37.92m     124-05 
  5 Morris, Cate                 Western Oregon          36.10m     118-05 
  6 Smith, Brooke                Willamette              36.00m     118-01 
  7 Harsin, Angela               Western Oregon          35.28m     115-09 
  8 Zakrevsky, Marlee            George Fox              31.74m     104-02 
 
Event 32  Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Bawden, Nicholas             Humboldt State          61.00m     200-01 
  2 Krebs, Joel                  George Fox              57.04m     187-02 
  3 Heidegger, Josh              Northwest Nazare        56.44m     185-02 
  4 Marvin, David                George Fox              52.68m     172-10 
  5 Lovell, Jeremy               Linfield                50.80m     166-08 
  6 See, Brian                   George Fox              45.32m     148-08 
  7 Woolf, Tommy                 Western Oregon          42.46m     139-04 
 
Event 33  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Carstensen, Brooke           Linfield                 3.57m   11-08.50 
  2 Curry, Sarah                 George Fox               3.37m   11-00.75 
  3 Ramsey, Mallory              Unattached               3.27m   10-08.75 
 
Event 34  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
 -- Cogdill, Ben                 Unattached                  NH            
 -- Udell, Zeb                   Western Oregon              NH            
 
Event 35  Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Monica                Unattached               1.55m    5-01.00 
  2 Alaimo, Katie                George Fox               1.50m    4-11.00 
  3 Persons, Mary                Portland                J1.50m    4-11.00 
  4 Erickson, Greta              George Fox               1.45m    4-09.00 
  5 Overgard, Crisy              Western Oregon          J1.45m    4-09.00 
 
Event 37  Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Whitehill, Sierra            George Fox               4.98m   2.4  16-04.25 
  2 Haluck, Christa              Portland                 4.83m   2.6  15-10.25 
  3 Spaulding, Tiffany           Portland                 4.57m  -0.7  15-00.00 
  4 Persons, Mary                Portland                 4.21m   4.0  13-09.75 
 
Event 38  Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Thompson, Jonathan           Unattached               6.63m   NWI  21-09.00 
  2 Beatty, Doug                 George Fox               6.34m   NWI  20-09.75 
  3 Ellingson, John              Unattached               6.03m   NWI  19-09.50 
 
Event 39  Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Allen, Risa                  Pacific (Ore.)          11.54m   1.3  37-10.50 
  2 Vonarx, Laura                Northwest Nazare        11.53m   1.4  37-10.00 
  3 Rosenberg, Sarajane          Western Oregon          11.36m   2.0  37-03.25 
  4 Hodgin, Emily                George Fox              10.75m   3.6  35-03.25 
  5 Whitehill, Sierra            George Fox              10.47m   2.3  34-04.25 
  6 Haluck, Christa              Portland                10.16m   1.5  33-04.00 
 
Event 40  Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hamm, Greg                   Northwest Nazare        13.86m  +0.0  45-05.75 
  2 Reisnaur, Tyler              Western Oregon          13.64m   1.6  44-09.00 
  3 Ellison, John                Unattached              11.02m   3.3  36-02.00 
 
Event 41  Mixed 1 Mile Run Alumni
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Barker, Troy               M Western Oregon         4:41.39  
  2 Chaffee, Stuart            M Western Oregon         4:42.36  
  3 Barrens, Ethan             M Western Oregon         5:10.14  
  4 Mantalas, Jerret           M X                      5:12.07  
  5 Johnson, wenda             W Unattached             5:37.88  
  6 Logan, Chris               M Western Oregon         5:39.43